Trwa ładowanie...
grzech
DFR
19-03-2023 14:03

Kościół zabrania tych czynności w niedzielę. To ciężki grzech

Czy praca w niedzielę to grzech? A co ze sprzątaniem lub robieniem zakupów? Okazuje się, że odpowiedź na te pytania wcale nie jest prosta. Wiele zależy od okoliczności. Tylko niektóre czynności są grzechem.

Z tych grzechów popełnionych w niedzielę powinieneś się spowiadaćZ tych grzechów popełnionych w niedzielę powinieneś się spowiadaćŹródło: Adobe Stock
d48pyms
d48pyms

Pierwsze przykazanie kościelne nakazuje "w niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych". Trzeci punkt Dekalogu mówi natomiast: "pamiętaj, abyś dzień święty święcił". Czy każda praca w niedzielę jest grzechem? Okazuje się, że wiele zależy od okoliczności, a na liście możliwych przewinień nie znajduje się tylko ona.

Czy praca w niedzielę to grzech? Co ze sprzątaniem?

Praca w niedzielę to grzech ciężki wtedy, kiedy jest "niekonieczna" - a więc spokojnie moglibyśmy ją odłożyć i wykonać w innym dniu tygodnia, ewentualnie wykonujemy ją wyłącznie z powodu naszej chciwości. Muszą zostać także spełnione warunki grzechu ciężkiego, czyli świadomość i dobrowolność.

Oczywiście nie można tak powiedzieć o każdym zajęciu, ponieważ są zawody, które muszą być wykonywane przez siedem dni w tygodniu – dotyczy to zwłaszcza prac związanych ze służbą i ratowaniem zdrowia i życia drugiego człowieka oraz dbaniem o bezpieczeństwo. Przykładami mogą być ratownicy, lekarze, strażacy, policjanci lub żołnierze. Innym przykładem jest chociażby praca rolnika, który musi zadbać o swoje zwierzęta - nakarmić je i napoić, nie może tego odłożyć na kolejny dzień.

d48pyms

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Największy "grzech" polskiego Kościoła. Jezuita wymienia jeden konkretny

Praca w niedzielę dotyczy nie tylko kwestii zawodowych, ale także porządku w domu. Grzechem będzie gruntowne sprzątanie mieszkania w niedzielę, gdy na przykład całą sobotę spędziliśmy na odpoczynku. Oczywiście drobne uporządkowanie jak pozmywanie po obiedzie czy umycie po sobie kubka nie łamią świątecznego charakteru niedzieli.

Czy zakupy w niedzielę to grzech?

Zakupy w niedzielę również mogą być grzechem. Jeśli jesteśmy klientami to, z punktu widzenia katolicyzmu, "niekonieczne" zakupy powinniśmy wykonywać w inne dni tygodnia. Gdy natomiast jesteśmy właścicielami lub pracownikami sklepu, nie powinniśmy wtedy otwierać naszej placówki i pracować w niej.

d48pyms

Do kwestii zakupów w niedzielę handlową odniósł się znany w mediach społecznościowych ks. Sebastian Picur. "Czy te zakupy są konieczne w niedzielę i czy można je zrobić w tygodniu? Warto pewne sprawy ogarnąć przed niedzielą" – napisał ks. Picur na TikToku.

Robienie zakupów w niedzielę nie jest grzechem, kiedy dotyczy na przykład kupna lekarstw w aptece, gdy nagle zachorowaliśmy. Co innego jednak, gdy spędzamy czas na zakupach, zaniedbując jednocześnie obowiązkową dla katolików mszę - wtedy powinniśmy się wyspowiadać.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d48pyms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48pyms