Kuchnia w stylu prowansalskim - inspiracje
Kuchnia w stylu prowansalskim to miejsce romantyczne, pełne uroku, pachnące ziołami i lawendą. Oddaje atmosferę wiejskiej chatki nad morzem i mimo chłodnej kolorystki, staje się ostoją ogniska domowego. Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?
22.03.2019 | aktual.: 25.03.2019 10:31
Styl prowansalski – charakterystyka
Styl prowansalski jest inspirowany trendami wnętrzarskimi z południowo-wschodniej Francji. Prowansja to słoneczna kraina położona nad Morzem Śródziemnym. Pokrywa ją zimozielona szata roślinna przecinana pasami lawendowych pól, już na stałe wpisanymi w krajobraz tego regionu. Styl prowansalski w domu odzwierciedla sielską atmosferę nabrzeża, które w sezonie wakacyjnym staje się ulubionym kierunkiem Francuzów – i nie tylko.
Duszą prowansalskiego domu jest tętniąca życiem kuchnia. Bardzo często można z niej wyjść bezpośrednio na rozświetlony taras lub patio. Do otwartej i przestronnej kuchni w stylu prowansalskim co rusz wpada podmuch morskiej bryzy, której świeżość ma swoje odzwierciedlenie w wystroju wnętrza.
Jak urządzić kuchnię w stylu prowansalskim?
Klimat prowansalskiej kuchni można oddać zarówno w wiejskiej chatce, jak i w mieszkaniu z wielkiej płyty – nawet o niewielkim metrażu. Wystarczy odpowiedni dobór materiałów wykończeniowych, mebli oraz dekoracji, które razem stworzą kwintesencję francuskiej elegancji w jej najbardziej swobodnym wydaniu.
Kolory ścian w prowansalskiej kuchni
Kuchnia w stylu prowansalskim to wnętrze opanowane przez czystą biel – przynoszącą chłód w upalne dni i pozytywnie wpływającą na wrażenie przestrzeni. Bardzo często współwystępuje z kolorami dominującymi w krajobrazie naturalnym Prowansji. Są to przede wszystkim lawendowy fiolet, oliwkowa zieleń i piaskowy beż. Do kuchni w stylu prowansalskim mogą również wkroczyć wszystkie odcienie niebieskiego i szarości, jakimi mienią się Morze Środziemne i niebo nad polami lawendy.
Kuchnia prowansalska – meble
Meble do kuchni w stylu prowansalskim powinny być wykonane z naturalnych materiałów. Najlepiej sprawdzają się bielone drewniane szafki i witryny z przeszkleniami. Charakterystyczne dla mebli prowansalskich są kunsztowne gięcia, wycięcia, rzeźbienia (w kształcie motywów florystycznych), jak również przetarcia na frontach. Wyróżnia je lekkość osiągana dzięki finezyjnym formom.
Styl prowansalski w nowoczesnej odsłonie zyskuje jednak całkiem nowe oblicze. Wyrafinowane miękkie linie zaczynają ustępować maksymalnej prostotocie, której surowy urok koresponduje z tradycyjnym wystrojem francuskich wiejskich chat.
Dodatki do kuchni w stylu prowansalskim
Kuchni w stylu prowansalskim nie dałoby się stworzyć bez całego mnóstwa dodatków, wśród których prym wiodą ceramiczne naczynia i figurki, wiklinowe kosze do przechowywania oraz pachnące świece i kadzidełka. Ważną funkcję spełniają również elementy z giętego metalu, np. oryginalne kwietniki, stojaki na wino oraz haczyki do wieszania ziół, warkoczy czosnku czy kuchennych ścierek. Poza tym klimat Prowansji wspaniale oddają haftowane firany, kwieciste zasłony i romantyczne zazdrostki, a także porozstawiane wszędzie bukiety.
Styl prowansalski w kuchni – inspiracje
Wnętrze kuchni w stylu prowansalskim da się urządzić na wiele sposobów – tradycyjnie bądź nowocześnie. Wszystko zależy od indywidualnych upodobań i parametrów pomieszczenia. Krem i biel czy żywe akcenty kolorystyczne? Klasyczne kafelki ceramiczne czy kamień dekoracyjny? Każde rozwiązanie pozwala spojrzeć na styl prowansalski z innej perspektywy.
Decyzje aranżacyjne w dużej mierze zależą od wyboru mebli, które mogą ciasno zabudowywać przestrzeń kuchenną lub pozostawiać miejsce do swobodnego rozstawienia akcesoriów na odkrytych półkach. Warto wykorzystać potencjał ściany między szafkami.
Nie zawsze można pozwolić sobie na ustawienie w strefie jadalnianej długiego stołu, który wyznacza centrum prowansalskiej kuchni. Rozwiązaniem tego problemu okazuje się często wyspa, pełniąca jednocześnie funkcję przestrzeni roboczej i przestrzeni do przechowywania.
Efektownym uzupełenieniem stylu prowansalskiego w kuchni są blaty z kamienia naturalnego. Charakteryzują się nie tylko wyjątkową dekoracyjnością, lecz także dużą trwałością. Występują w dwóch wariantach: matowym i polerowanym.