Kulczyk o problemie w Ugandzie. Miesiączka jest tam powodem do wstydu
Dominika Kulczyk spotkała się z kobietami z Ugandy, które na co dzień borykają się z ubóstwem menstruacyjnym. Nie mają podstawowych środków higieny osobistej. Gdy są w trakcie miesiączki, uważa się je za brudne.
24.04.2021 12:33
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Dominika Kulczyk jest jedną z najbardziej znanych milionerek-filantropek. Od 2014 roku wraz z telewizją TVN realizuje swój autorski cykl reportaży pt. "Efekt Domina". Gwiazda dociera do miejsc dotkniętych biedą, klęskami żywiołowymi, problemami społecznymi, opisuje historie ludzi i niesie im pomoc. Oferuje również wsparcie organizacjom działającym na rzecz lokalnych społeczności.
W najnowszym odcinku serialu dokumentalnego Kulczyk poruszy problem ubóstwa menstruacyjnego kobiet z Ugandy. – Wiele dziewczynek z powodu biedy nie może kupić środków higienicznych, więc używa starych szmatek, gazet, liści bananowca – mówi Dominika.
Ubóstwo menstruacyjne w Ugandzie
W tym państwie Afryki Wschodniej dla wielu młodych dziewcząt podpaski są produktem niedostępnym, często nawet nieznanym, zaś menstruacja jest tematem tabu. Kobiety wstydzą się rozmawiać o miesiączce.
"Fausa, jak każda dziewczynka na świecie, ma marzenia. Urodziła się w kraju, w którym ponad połowie dziewczynek zdarza się opuszczać szkołę podczas miesiączki, bo nie mają dostępu do podpasek i boją się, że ktoś mógłby zobaczyć plamę krwi na ich ubraniu. Fausa marzy o tym, żeby wszystkie dziewczynki miały środki higieniczne, czuły się swobodnie i nie odczuwały bólu podczas miesiączki" – napisała na swoim profilu na Instagramie Kulczyk, zapowiadając najnowszy odcinek "Efektu Domina".
Jedna z bohaterek reportażu, 31-latka o imieniu Mutesi wyznała, że kobiety w trakcie okresu są gorzej traktowane od mężczyzn. Przez to, że krwawią, uważa się je za brudne.
– Nie wolno nam gotować, ponieważ jesteśmy brudne i nie powinnyśmy dotykać czegoś, co ktoś będzie jadł – mówi Mutesi.
Jak podaje Dominika Kulczyk, ubóstwo menstruacyjne jest wielkim, ogólnoświatowym problemem. Szacuje się, że ponad 500 milionów kobiet doświadcza różnych form ubóstwa menstruacyjnego na całym świecie, a jego przejawami może być brak dostępu do środków higieny menstruacyjnej czy też wiedzy na temat własnego zdrowia i ciała.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl