Kupujesz pieczywo w dyskoncie? Takie bułki omijaj

Ile kalorii ma bułka?
Ile kalorii ma bułka?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

02.02.2023 19:36, aktual.: 02.02.2023 20:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Czy bułki to dobry zakup, jeżeli planujemy przejście na dietę? Ile dokładnie kalorii ma bułka i czy wszystkie rodzaje tego pieczywa zawierają ich tyle samo? Zakupu których produktów wystrzegać się w sklepie? Oto odpowiedzi na te nurtujące wielu klientów pytania.

Każda osoba, która choć raz planowała lub przeszła na dietę, na pewno zdaje sobie sprawę z tego, że większość jadłospisów ogranicza spożycie pieczywa. Czy na diecie w ogóle można jeść chleb i bułki? I czego powinniśmy się wystrzegać, nawet jeżeli nie zależy nam na zrzuceniu kilogramów? Odpowiedź może zaskoczyć i zasmucić miłośników tego popularnego pieczywa.

Ile kalorii ma bułka?

Niektórzy mają trudność, by się jej oprzeć. Chrupiące bułki praktycznie codziennie znajdują się na talerzach w wielu domach. Czy jednak kaloryczność tego rodzaju pieczywa nie przeszkodzi nam w diecie? Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj bułki wybierzemy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zwykła kajzerka nie jest jeszcze aż tak kaloryczna - w przeciętnej bułce tego rodzaju znajduje się około 120 kcal. Z podobnym wynikiem mamy do czynienia przy większej bułce pszennej, która posiada 150 kcal. Co ciekawe, pełnoziarnista bułka "fitness" to już aż 470 kcal - choć to wcale nie musi być zły znak, bo zawiera np. sporo zdrowych ziaren. Zwykła grahamka ma ich 150 kcal.

Jest jeden rodzaj, którego powinniśmy o wiele bardziej unikać, jeżeli dbamy o linię. Mowa tu o bagietce z masłem czosnkowym, która dostarcza ponad 600 kcal! Niestety na samej kaloryczności w przypadku tej bułki się nie kończy. Ma jeszcze inne wady.

Nie wiesz, jakie pieczywo kupić? To od razu skreśl z listy

Bułka czosnkowa, choć pyszna, oprócz porządnej dawki kalorii może zawierać emulgatory, zagęstnik i dekstrozę, czyli substancję, która ma wysoki indeks glikemiczny i nie powinna być stosowana jako zamiennik cukru. Jak przeczytamy na stronie dietetycy.org, zbyt wysoki poziom dekstrozy w organizmie może doprowadzić do nadciśnienia, cukrzycy, wahań nastrojów, a nawet do zaburzenia poprawnego funkcjonowania trzustki.

Pomijając kwestie zdrowotne, jeżeli zależy nam na utrzymaniu linii, powinniśmy wyłączyć z diety przede wszystkim wszelkie bułki ze słodkim nadzieniem oraz wypieki wysokoprzetworzone.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także