Kwiaty doniczkowe - pielęgnacja
Każdy kwiatek doniczkowy to oddzielna historia. Przeróżne gatunki roślin domowych hodowane na parapecie wymagają innych metod pielęgnacji i warunków dla wzrostu i zdrowia. Mimo to kwiaty domowe podzielić można na pewne grupy, które wykazują podobne potrzeby. To znacznie ułatwia ich pielęgnację na co dzień.
21.11.2018 11:18
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pielęgnacja kwitnących kwiatów domowych
Najbardziej dekoracyjnymi kwiatami doniczkowymi są te, które kwitną. Zdarza się to regularnie i zazwyczaj kolor kwiecia jest bardzo wyrazisty. Uogólniając, doniczkowe rośliny kwitnące nie przepadają za bezpośrednim silnym nasłonecznieniem. Najlepiej ustawić je w jasnym pomieszczeniu, ale nie eksponując na słońcu. Ważna jest także temperatura. Takie rośliny domowe lubią pomieszczenia chłodne, ale bez przeciągów. Nadmierne ciepło skazuje je na uschnięcie.
Poza tym nie zaleca się częstego przenoszenia tego typu kwiatów, ponieważ wtedy szybciej gubią kwiaty i pąki. Kwitnące rośliny domowe potrzebują ponadto regularnego, ale nie nadmiernego podlewania, a także specjalnych nawozów, które dodadzą im energii do wydawania kolejnych kwiatów.
Do najpopularniejszych roślin kwitnących na domowych parapetach zaliczyć można gardenie, begonie, hiacynty i hibiskusy.
Doniczkowe kwiaty o ozdobnych liściach – zasady pielęgnacji
Kwiaty domowe o dekoracyjnych liściach z reguły nie lubią silnego nasłonecznienia, choć według zasady mniej odporne na działanie promieni słonecznych są rośliny o ciemniejszych liściach. To one częściej ulegają wysuszeniu i poparzeniom. Z kolei kwiaty o liściach pstrokatych mogą stać bliżej światła, ponieważ dzięki temu ich barwy są jeszcze bardziej wyraziste.
Decydując się na kwiaty doniczkowe o ozdobnych liściach, należy wziąć pod uwagę fakt, że nie sprzyja im suche powietrze. Będą zatem wymagały stałego spryskiwania miękką wodą lub podlewaniem do podstawki, tak aby same mogły sobie regulować ilość pobieranej wody. Dobrym pomysłem, także dla samych domowników, będzie również zastosowanie nawilżacza powietrza w pomieszczeniu.
W naszych domach najczęściej znaleźć można takie kwiaty z dekoracyjnymi liśćmi jak kalatea, dracena wonna, kroton czy 'podziurawiona' monstera.
Doniczkowe kwiaty ananasowate
Cechą roślin ananasowatych jest to, że zakwitają tylko raz, po czym wkrótce obumierają. Ich kwiecie jest raczej skromne, za to liście bywają prawdziwą ozdobą. Tego typu rośliny lubią temperaturę pokojową, zbyt niska może sprawić, że zaczną gnić. Nie należy ustawiać również domowych kwiatów ananasowatych w miejscach częstych i silnych przeciągów.
Niekorzystny jest dla nich również nadmiar wody. Ananasowate mają to do siebie, że gromadzą wodę u nasady liści. Jeśli chodzi zatem o podlewanie doniczkowych kwiatów ananasowatych, to powinno się to robić regularnie, w małych ilościach i najlepiej odwapnioną wodą.
Do rodziny kwiatów tego typu należy guzmania, frizea, oplątwa, a także doniczkowy ananas.
Pielęgnacja kwiatów doniczkowych – pnącza
Do domowych pnączy doniczkowych zaliczyć można bluszcz, scindapsusa, filodendrona pnącego czy cissusa rombolistnego.
W pielęgnacji domowych pnączy należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Po pierwsze rośliny można nawozić tylko w okresie wegetacyjnym. Po drugie podlewanie powinno być umiarkowane, ale regularne, aby zachować wilgotność podłoża. Zbyt suche lub przemoczone może doprowadzić do utraty liści.
Wzrost pnączom domowym ułatwią podpory w postaci obręczy czy kratek, a przyspieszy podcinanie, które również posłuży formowaniu pożądanych kształtów roślin.
Pielęgnacja kwiatów domowych dla opornych – sukulenty
Nawet osoby zabiegane lub zwyczajnie nieczujące instynktu ogrodniczego mogą pozwolić sobie na posiadanie w domu roślin. Najlepszym pomysłem są sukulenty, czyli kwiaty, które gromadzą w sobie zapas wody, przez co nie wymagają zbyt częstego podlewania. Chodzić będzie między innymi o aloes, kaktusy, wilczomlecz czy grubosza.
Sukulenty najlepiej ustawić na parapecie okna wychodzącego na południowy wschód. Mogą bez problemu rozwijać się w suchych i ciepłych pomieszczeniach. Główną zasadą pielęgnacji sukulentów jest 'lepiej przesuszyć niż przelać wodą'. W okresie zimowym jednak rośliny tego typu powinny być regularnie (delikatnie) podlewane i nawożone.