Trwa ładowanie...
d2colcm

Kylie Jenner naraża zdrowie dziecka. Pediatra ostrzega

Niejeden rodzic ma dylemat, czy małej córeczce przekłuwać uszy. Ten temat budzi kontrowersje i wątpliwości, które rozwiewa pediatra. Mówi też, kiedy jest dobry czas na przekłucia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Córeczka Kylie Jenner nosi kolczyki już w wieku 5 miesięcy. Jej kuzynka ma tylko 2 miesiące i też ma przekłute uszy
Córeczka Kylie Jenner nosi kolczyki już w wieku 5 miesięcy. Jej kuzynka ma tylko 2 miesiące i też ma przekłute uszy (Instagram.com)
d2colcm

Tydzień temu pisaliśmy o tym, że młodsza siostra Kim Kardashian pochwaliła się w sieci przekłuciem uszu swojej 5-miesięcznej córeczce. Na gwiazdę wylało się wiadro internetowych pomyj. Fani jednej z najbogatszych dziewczyn na świecie uważają, że jej zachowanie jest skrajnie nieodpowiedzialne.

Okazuje się, że mają rację. Zakładanie kolczyków nie tylko sprawia ból i seksualizuje małe dziewczynki, ale również jest niebezpieczne dla ich zdrowia. Jak twierdzi na łamach portalu eDziecko.pl pediatra Ewa Miśko-Wąsowska, przekłuwanie uszu i zakładanie kolczyków w pierwszych latach życia wiąże się ze zwiększonym ryzykiem alergii – objawiającej się m.in. nawracającymi infekcjami, zapaleniem krtani, czy nawet astmą - po szóstym roku życia. Nawet bowiem kolczyki ze złota czy srebra zawierają domieszki niklu, a właśnie alergia na ten metal jest najbardziej dotkliwą.

d2colcm

I nieważne jest to, że dziecko będzie nosiło kolczyki od święta – organizm ludzki pamięta kontakt z alergenem już po pierwszym zetknięciu.

Drugą kwestią jest fakt, że małe dzieci mogą przy kolczykach manipulować i to przecież nie zawsze czystymi rękami. Mogą też próbować je wyciągać, a od tego niedaleka już droga do naderwania płatka ucha lub po prostu połknięcia małych kolczyków. Zdarza się również, że pojawiają się powikłania - na przykład powstanie bliznowca (tzw. keloidu) - formy przerośniętej, nieestetycznej blizny.

Według Amerykańskiej Akademii Pediatrii z przekłuwaniem uszu dziecku należy poczekać do momentu, aż będzie ono w stanie samo zadbać o higienę uszu z kolczykami, czyli przynajmniej do 8. roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2colcm

Podziel się opinią

Share

d2colcm

d2colcm