Labrador – jak szkolić, czym karmić?
12.12.2018 13:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Wśród każdego zestawienia ras psów, które są określane jako najbardziej rodzinne, z pewnością znajdziemy labradora. Nic dziwnego, że w wielu krajach cieszą się one niesłabnącą popularnością jako oddani i inteligentni przyjaciele człowieka.
Do takich krajów należy zaliczyć również Polskę, gdzie labradory należą do jednej z najchętniej wybieranych ras. W jaki sposób odpowiednio podejść do wychowania i dbania o labradora? Jaka będzie najlepsza karma dla psa? Do czego przywiązywać wagę przy jej doborze? Dlaczego warto zwrócić uwagę na karmę Beyond? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w kilku poniższych akapitach.
Największa amerykańska organizacja kynologiczna w Stanach Zjednoczonych Ameryki, czyli American Kennel Club (AKC), która zajmuje się promowaniem hodowania rasowych psów, rok rocznie przeprowadza ranking najpopularniejszych ras w kraju. Wśród nich znajdują się między innymi beagle, buldogi francuskie oraz angielskie, golden retrievery i owczarki niemieckie. Jednak jedna rasa rządzi niepodzielnie już ponad dwie i pół dekady – nie inaczej, Amerykanie najchętniej wybierają właśnie labradory.
Labrador – popularny także w Polsce
Również w Polsce labradory cieszą się coraz większą popularnością. Nic dziwnego – ich cechy charakteru wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom człowieka, a przede wszystkim rodzin, które szukają łagodnego, przyjaznego dzieciom i inteligentnego psa. "Boom" na posiadanie labradorów miał u nas miejsce w pierwszych latach nowego tysiąclecia.
– Obie rasy retrieverów na początku XXI w. zaczęły zyskiwać w Polsce znaczną popularność, co przekładało się na stosunkowo szybki wzrost liczby psów obu ras rejestrowanych przez Związek Kynologiczny w Polsce. Jak wynikało z danych krakowskiego Oddziału ZKwP, o ile w latach 90. XX w. rejestrowano pojedyncze mioty labradorów i goldenów, to w latach 2006-2007 było to już rocznie ponad 20 miotów labradorów i około 12-14 miotów goldenów – piszą Joanna Kania-Gierdziewicz, Maciej Gierdziewicz oraz Bożena Kalinowska w artykule naukowym poświęconym badaniu spokrewnienia golden i labrador retrieverów ("Roczniki Naukowe Polskiego Towarzystwa Zootechnicznego", t. 10, nr 1/2014).
Charakterystyka labradora
Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że labradory – choć nie są to przecież psy należące do tych najmniejszych – odznaczają się bardzo łagodnym usposobieniem. Jednak należy przy tym od razu zaznaczyć, że zaliczają się one jednocześnie do niezwykle ruchliwych stworzeń, dlatego konieczne jest zapewnienie im odpowiedniej dawki ruchu.
– Labradory odznaczają się żywiołowością i dużym temperamentem. Szczenięta i młode psy są ruchliwe i absorbujące. Z wiekiem stają się bardziej stateczne, ale nawet wówczas potrzebują dużo ruchu. Nie zadowolą się krótką przechadzką na smyczy – codziennie trzeba zapewnić im 1-2-godzinny aktywny spacer. Pies tej rasy nie jest jednak maratończykiem – wyhodowano go do spokojnej, metodycznej pracy. Dlatego od biegu przy rowerze znacznie lepsze będą aportowanie i zabawa w szukanie przedmiotów. Prawdziwym żywiołem labradora jest woda – wykorzysta każdą okazję do kąpieli, nawet w kałuży – czytamy w charakterystyce rasy przygotowanej przez portal Psy.pl.
Co interesujące, cechy labradorów sprawiają, że są one niezwykle pomocne człowiekowi przy wielu istotnych czynnościach i w niektórych profesjach. Pisali o tym między innymi przywoływani wyżej autorzy artykułu naukowego: – Goldeny i labradory, wyhodowane w XIX w. w Wielkiej Brytanii, były pierwotnie używane jako psy myśliwskie do aportowania ustrzelonej drobnej zwierzyny. W XX wieku stały się najpopularniejszymi rasami towarzyszącymi człowiekowi, ponieważ obie rasy mają przyjazny charakter, pozbawiony agresji. Labradory i goldeny są inteligentne, wykazują naturalną zdolność i chęć do pracy. Są one użytkowane jako przewodnicy/towarzysze osób niepełnosprawnych, dogoterapeuci, szczególnie dla dzieci, a także jako psy policyjne lub w straży granicznej czy psy ratownicze w służbach pogotowia górskiego lub straży pożarnej.
Jak szkolić labradora?
Szkolenie labradora w dużej mierze sprowadza się do zasad, którymi powinni kierować się wszyscy właściciele psów. Przede wszystkim dobrze zacząć je już od szczeniaka – w ten sposób kolejne lata będą mijać pod znakiem zgodnej współpracy między psem a człowiekiem. Należy jednak brać przy tym pod uwagę charakterystyczne cechy dla tej rasy, które wymieniliśmy powyżej.
Kilka skutecznych metod szkoleniowych znajdujemy na stronie szkolenielabradora.cba.pl: – Najprościej mówiąc – zachowania, które będą u psa nagradzane będą z czasem u psa się wzmacniać i będą powtarzane. A zachowania, które nie przynoszą skutku, zanikną. Nie witaj się zatem z psem, gdy na Ciebie skacze, naucz psa, że jak jest spokojny to wtedy ktoś go zostawi w spokoju a nie wtedy gdy on szczeka, naucz psa, że ciągnięcie na smyczy kończy spacer i na pewno ciągnąc na smyczy nie dojdzie się tam, gdzie chce się dojść, tylko trzeba iść na smyczy tak, aby się ona nie napinała.
Pielęgnacja labradorów
Pielęgnacja labradora nie jest trudna, choć na pewno warto, aby zabrać się za nią na poważnie już od wieku szczenięcego - w ten sposób przyzwyczajamy psa do takich zabiegów, jak obcinanie pazurów, czesanie czy zaglądanie do uszu. Zwłaszcza ta ostatnia czynność powinna być dla nas priorytetem, gdyż infekcje uszne potrafią uprzykrzyć życie labradorom. W celu zapobieżenia temu można przemywać psu uszy specjalnym antybakteryjnym preparatem, nawet profilaktycznie. Wcześniej jednak warto oczywiście skonsultować się z weterynarzem.
Czym karmić?
Dochodzimy w końcu do jednej z najważniejszych kwestii dotyczących prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania każdego psa. W przypadku labradora dobranie odpowiedniej, bardzo dobrej jakościowo karmy dla psa jest niezwykle istotne. Jeśli bowiem zaczniemy na niej oszczędzać czy podawać psu słabą karmę, istnieje ryzyko zachorowania na krzywicę czy rozwoju dolegliwości związanych ze stawami i skórą. Należy również pamiętać, że labradory wręcz uwielbiają jedzenie (wszystkie psy lubią jeść, ale w przypadku labradorów ta miłość jest szczególna), dlatego z jednej strony trzeba pilnować wielkości porcji i regularnych pór podawania, z drugiej – zadbać o jak najwyższą jakość suchej karmy.
W zakresie karmy nie warto ani eksperymentować z domowym jedzeniem (które często okazuje się dla psa po prostu szkodliwe), ani przebierać po omacku w nic nie mówiących nazwach licznych producentów. Wystarczy pamiętać, aby karma była pełnoporcjowa, złożona wyłącznie z naturalnych składników i przygotowywana pod okiem specjalistów, którzy najlepiej wiedzą, czego potrzeba naszemu psu do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Bez obaw można sięgać po karmę Purina BEYOND® Simply9 (np. https://www.purina.pl/psy/beyond/karmadlapsa/simply-9-kurczak), która jest karmą premium dla psa.
Pamiętajmy, że zadbany i dobrze nakarmiony labrador to szczęśliwy pies. A co za tym idzie – również szczęśliwy właściciel.