ModaŁączenie srebra i złota – faux pas czy nowy wymiar mody

Łączenie srebra i złota – faux pas czy nowy wymiar mody

Łączenie srebra i złota – faux pas czy nowy wymiar mody
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
05.10.2017 10:32, aktualizacja: 05.10.2017 18:16

Dawne zasady dress code'u kategorycznie odradzały łączenie srebrnych i złotych ozdób. Bardziej konserwatywne środowiska uznają takie zestawienie dodatków za niedopasowane i chaotyczne. Widać to w szczególności u dojrzałych kobiet, które mają tendencję do dobierania biżuterii z jednego kruszcu w tym samym odcieniu.

Co jednak zrobić, gdy w naszej kasetce z biżuterią króluje srebro, a jeden z prezentów, na przykład pierścionek zaręczynowy wykonany jest ze złota. Czy oznacza to, że będzie musiał korzyć się w pudełku i czekać na wyjątkową okazję? Na szczęście nie, dziś łączenie srebra i złota nikogo nie dziwi, oczywiście jeśli postępujesz według kilku podstawowych zasad.

Umiar przede wszystkim
Zanim zaczniemy dobierać biżuterię, należy zdać sobie sprawę z tego, że nadmierna ilość dodatków potrafi nie tyle zachwycić, co wywołać mieszane uczucia. Oczywiście istnieją okazje, w których można nieco "popłynąć" z biżuterią, jak choćby bal, bankiet czy wieczorne spotkanie we dwoje, jednak w zdecydowanej większości przypadków mniej znaczy więcej. Czasem dobrze jest postawić na jeden subtelny dodatek, niż kilka rozpraszających błyskotek. Subtelne kolczyki lub naszyjnik optycznie wydłużający szyję będzie doskonałym elementem, który przykuje uwagę i podkreśli nasze atuty. Takie rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w pracy – tam musimy łączyć estetykę stroju z praktycznością.

Liczy się barwa *
Podstawą w łączeniu srebra i złota jest przede wszystkim odpowiednie dopasowanie pod względem barwy. Zarówno srebro jak i złoto mają swoje specyficzne odcienie, zależne od proporcji kruszcu, którego użyto w stopie. Na przykład złoto o czerwonawym kolorze zawiera w sobie miedź, a tak zwane białe złoto to stop z niklem, srebrem lub palladem. Przy doborze srebrnej i złotej biżuterii trzeba więc *
wybrać swoją konkretną barwę
i trzymać się jej. Intensywnie błyszczące złoto powinniśmy mieszać z równie wyrazistym srebrem i odwrotnie – im jaśniejsze złoto wybierzemy, tym jaśniejsze powinno być srebro. To sprawi, że nasz dobór dodatków będzie sprawiał wrażenie dobrze przemyślanego i gustownego.

Pomyśl o odpowiednich kamieniach
Poza barwą liczy się również wykonanie i faktura poszczególnych komponentów. Podobnie jak w przypadku ubioru, w biżuterii również nie powinniśmy mieszać skrajnych stylów. Na przykład zdobiony złoty pierścionek połączony z prostą, srebrną bransoletką będzie sprawiał silne wrażenie niedopasowania i chaotyczności w wyborze stylizacji. Nie wolno zapomnieć również o dopasowaniu biżuterii do ubrań i fryzury. Skomplikowane wzory naszyjnika lub bransoletki nie pasują do minimalistycznego stylu ubioru i odwrotnie. Granica pomiędzy srebrnymi i złotymi ozdobami staje się mniej widoczna gdy te drugie posiadają dodatki w postaci drobnych kamieni lub oczek. Mając do dyspozycji złoty zegarek z białymi cyrkoniami bądź pierścionek z drobnym diamencikiem możemy mieć pewność, że będzie wyglądał naturalnie w połączeniu ze srebrnym naszyjnikiem lub bransoletką. Musimy przy tym zdecydować się na jednolitość ozdób. Łączenie kamieni szlachetnych z perłami nie jest dobrym pomysłem.

Magia subtelnych dodatków
Jeśli natomiast dotychczas preferowałaś jeden określony kolor biżuterii, a pragniesz spróbować czegoś nowego, zawsze możesz pokusić się o wzbogacenie ulubionej bransoletki o dodatek z innego kruszcu. Sklepy jubilerskie oferują rozmaite zawieszki, przypinki i zyskujące w ostatnich latach coraz większą popularność charmsy. Są doskonałym materiałem na drobny prezent, który będzie przypominał o obdarowującym i wspólnie spędzonych chwilach.

Sposobów na łączenie złota i srebra jest wiele, kobiety mają w tym wypadku prawie nieograniczone możliwości. Najważniejsze jest to, by przy wyborze dodatków kierować się dobrym smakiem i własnymi upodobaniami.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także