Lampa sąsiada nie daje ci spać? Powołaj się na jeden przepis
Jeżeli światło z lampy, która znajduje się na terenie posesji twojego sąsiada nie daje ci spać, mamy na to rozwiązanie. Możesz powołać się na jeden przepis, dzięki któremu pozbędziesz się tego problemu.
08.07.2024 | aktual.: 08.07.2024 17:35
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Nadmierny hałas, nieskoszona trawa czy światło z lamp, które jest skierowane wprost na okna naszego domu. To tylko kilka z wielu rzeczy, jakie mogą denerwować właścicieli posesji w zachowaniu sąsiadów. Jak zapobiec temu ostatniemu? Co możemy zrobić, kiedy światło z lampy sąsiada nie daje nam spać?
Światło z lampy sąsiada nie daje spać? Powołaj się na ten przepis
Zbyt intensywne światło z lampy sąsiada, które pada wprost na okna naszego domu, jest jedną z rzeczy zaliczanych do zjawiska immisji - działań właściciela nieruchomości na własnym gruncie, którego skutki odczuwalne są na gruncie sąsiedzkim, czyli naszym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zjawisko to zostało jednak uregulowane w art. 144 Kodeksu Cywilnego. Zgodnie z nim:
"Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych".
Co zrobić, kiedy światło pada na naszą posesję?
Choć immisja jest dopuszczalna, nie może wpływać na zakłócanie spokoju sąsiada. Trudno jest jednak początkowo ocenić, kiedy przekracza przyjęte granice porządku.
Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić, jest rozmowa z sąsiadem. Jak wiadomo, rozwiązanie każdego problemu lub konfliktu powinniśmy zacząć od najprostszych działań. Powiedzmy sąsiadowi, z czym dokładnie się zmagamy i zobaczmy, jak zareaguje. Jeśli będzie przychylny, poprośmy o rozwiązanie problemu. Być może sprawę da się rozwiązać całkowicie polubownie.
Jeżeli sąsiad pozostanie niewzruszony, ostatecznym krokiem jest wniesienie powództwa. Wcześniej należy jednak zebrać wszelkie materiały i dowody na to, że działania sąsiada uprzykrzają nam życie, a on nie ma zamiaru nic z tym zrobić.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.