FitnessLaser zamiast okularów

Laser zamiast okularów

Problemy ze wzrokiem ma ponad połowa z nas. Część źle widzi od urodzenia, ale na ogół zapracowaliśmy na nie spędzając długie godziny nad książkami bądź przed ekranem komputera. Aby widzieć lepiej wkładamy okulary i soczewki kontaktowe, chociaż nie jest to rozwiązanie idealne. Niewykluczone, że niebawem staną się one przeżytkiem, gdyż pojawiają się coraz nowocześniejsze zabiegi korekcji wzroku.

Laser zamiast okularów
Źródło zdjęć: © sxc.hu

Problemy ze wzrokiem ma ponad połowa z nas. Część źle widzi od urodzenia, ale na ogół zapracowaliśmy na nie spędzając długie godziny nad książkami bądź przed ekranem komputera. Aby widzieć lepiej wkładamy okulary i soczewki kontaktowe, chociaż nie jest to rozwiązanie idealne. Niewykluczone, że niebawem staną się one przeżytkiem, gdyż pojawiają się coraz nowocześniejsze zabiegi korekcji wzroku.

Wiele z nas pragnie pożegnać się raz na zawsze z okularami czy soczewkami kontaktowymi. Zastanawiamy się wtedy nad możliwością nowoczesnych metod poprawiających wzrok, jak korekcja przy użyciu lasera. Po raz pierwszy urządzenie to do leczenia wad wzroku zastosowano w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i do dziś wciąż metoda ta jest udoskonalana.

Dzięki zabiegom laserowym można obecnie korygować krótkowzroczność i nadwzroczność (w zakresie od -10 do + 6 dioptrii) oraz astygmatyzm (do 5 dioptrii). Poprzez zastosowanie wiązki promieniowania ultrafioletowego nadaje się rogówce odpowiedni kształt, czyli zmienia się jej krzywiznę. I tak u krótkowidzów rogówka musi zostać spłaszczona, u dalekowidzów - uwypuklona.

Przy astygmatyzmie laserem wyrównuje się wszelkie ”pofałdowania”. Wiązka promieniowania przerywając połączenia pomiędzy molekułami w tkance doprowadza do usunięcia mikroskopijnej, cieńszej niż włos ludzki, warstwy rogówki. Po laserowej korekcie wpadające do oka promienie świetlne skupiane są na siatkówce, a widzenie pacjenta się poprawia.

Różne oblicza lasera

Obecnie stosuje się pięć technik korekcji wzroku. Są to PRK LASEK, LASIK, EPI-LASIK, SBK-LASIK oraz femtoLASIK. Różnią się one przygotowaniem rogówki na działanie lasera. W najpopularniejszej (Lasiku) robi się to specjalnym, precyzyjnym urządzeniem tzw. mikrokeratomem. Po nacięciu płatek odchylany jest tylko na czas działania lasera, po czym wraca na swoje miejsce. Wielkość korygowanej wady wzroku ograniczona jest jedynie indywidualnymi parametrami oka, takimi jak np. grubość i krzywizna rogówki. Przy tej metodzie nie ma konieczności zakładania opatrunku po zabiegu i można operować oboje oczu jednocześnie.

Przy femtoLasiku zamiast mikrokeratomu stosuje się laser. Łatwiej nim przewidzieć grubość rogówki, dzięki czemu wzrasta bezpieczeństwo zabiegu przy korekcji większych wad wzroku. O wyborze najlepszej metody, dostosowanej do konkretnego przypadku, zawsze decyduje lekarz. Korekcja jednego oka w zależności od zastosowanej techniki kosztuje od 2000 do 4000 zł. Do tego dochodzą jeszcze koszty badań, które należy wykonać przed operacją.

Dla kogo laserowa korekcja wzroku?

Sam zabieg laserowej korekcji wzroku trwa (łącznie z przygotowaniem i znieczuleniem miejscowym) kilkanaście minut i jest zupełnie bezbolesny. Nie jest jednak zupełnie obojętny dla zdrowia. Laserowej korekcji wzroku nie stosuje się u osób poniżej 20 roku życia. Przeciwwskazaniami do zabiegów są choroby oczu takie jak jaskra, zaćma czy stany zapalne. Do zabiegu dyskwalifikują np. jakiekolwiek zmiany w siatkówce czy patologiczna suchość oka.

Operacji nie powinno się też wykonywać u chorych m.in. na cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, silne alergie, mających skłonność do przerastania blizn lub rozrusznik serca. Ograniczeniem jest też ciąża. Jeśli planujesz zajść w ciążę, zabieg zaleca się wykonać 6 miesięcy przed planowaną ciążą lub 2 miesiące po zakończeniu karmienia piersią.

Raz na zawsze

Chirurgia laserowa poprawia zazwyczaj wzrok raz na zawsze. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym (najczęściej są to krople do oczu), a powikłania zdarzają się rzadko (mniej niż 1 proc.). Po zabiegu otrzymujemy leki, które należy brać przez kilka tygodni, a po kilku dniach możemy wrócić do normalnych zajęć.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)