FitnessLekarze ostrzegają przed kucaniem w ciasnych dżinsach

Lekarze ostrzegają przed kucaniem w ciasnych dżinsach

Lekarze ostrzegają przed kucaniem w ciasnych dżinsach
Źródło zdjęć: © Eastnews
24.06.2015 13:51, aktualizacja: 26.10.2018 11:09

Lekarze opisali przypadek 35-letniej kobiety, która trafiła do szpitala z poważnym osłabieniem obu kostek nóg. Poprzedniego dnia pomagała krewnym w przeprowadzce i kilka godzin spędziła w kucki, wypakowując zawartość kuchennych szafek.

Kucanie w ciasnych dżinsach, tzw. rurkach, może być niebezpieczne dla włókien nerwowych oraz mięśni nóg i stóp - ostrzegają naukowcy w magazynie "Journal of Neurology Neurosurgery & Psychiatry".

Kucanie w ciasnych dżinsach przez dłuższy czas może powodować uszkodzenia nerwów i włókien mięśniowych w nogach, prowadząc do problemów z chodzeniem - donoszą naukowcy z zespołu prof. Thomasa Edmunda Kimbera z Wydziału Neurologii Królewskiego Szpitalu w Adelaidzie oraz Wydziały Medycyny Uniwersytetu Adelajdy w Australii.

Lekarze ci opisali przypadek 35-letniej kobiety, która trafiła do szpitala z poważnym osłabieniem obu kostek nóg. Poprzedniego dnia pomagała krewnym w przeprowadzce i kilka godzin spędziła w kucki, wypakowując zawartość kuchennych szafek.

Podczas pracy ubrana była w ciasne dżinsy ("skinny jeans", czyli rurki). Już w szpitalu wspominała, że z godziny na godzinę spodnie wydawały jej się coraz ciaśniejsze i mniej wygodne.

Wieczorem pacjentka poczuła drętwienie stóp, trudno też było jej chodzić, a nawet potknęła się i upadła. Nie była w stanie się podnieść. Zanim nadeszła pomoc, na podłodze spędziła kilka godzin.

Łydki spuchły jej tak bardzo, że - żeby zdjąć dżinsy - nogawki trzeba było porozcinać. Nie mogła normalnie poruszać nogami w kostkach ani palcami stóp; straciła też czucie w stopach i dolnych partiach nóg.

Podczas badania lekarze stwierdzili u niej uszkodzenie włókien nerwowych i mięśni w dolnych partiach nóg. Uznali, że uszkodzenie spowodował przeciągający się ucisk podczas kucania, który dżinsy tylko pogorszyły. Innymi słowy, ciasne dżinsy utrudniły dopływ krwi do mięśni nóg, powodując spuchnięcie mięśni i ucisk na pobliskie nerwy.

Pacjentka dostała kroplówkę, a po czterech dniach mogła znów samodzielnie chodzić.

(PAP)/(mtr), WP Kobieta

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także