FitnessZdrowe nogi bez żylaków

Zdrowe nogi bez żylaków

Zdrowe nogi bez żylaków

Szacuje się, że aż 10 mln Polaków ma żylaki, z czego miażdżąca większość to kobiety. To problem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej - żylaki są jedną z najczęściej występujących dolegliwości ze strony układu krwionośnego. Na szczęście są sposoby, by się przed nimi uchronić.

Szacuje się, że aż 10 mln Polaków ma żylaki, z czego miażdżąca większość to kobiety. To problem zarówno natury estetycznej, jak i zdrowotnej - żylaki są jedną z najczęściej występujących dolegliwości ze strony układu krwionośnego. Na szczęście są sposoby, by się przed nimi uchronić.

Skąd ta choroba?

- Krew płynąca z nóg do serca musi pokonać grawitację, dlatego żyły kończyn dolnych mają zastawki uniemożliwiające jej cofanie się do stóp. W sytuacji, gdy zastawki stają się nieszczelne, krew przecieka i dochodzi do tak zwanego refluksu. Wówczas zostaje zaburzony przepływ krwi, która zaczyna z dużą siłą napierać na ściany naczyń krwionośnych, sprawiając, że żyły trwale się poszerzają. Dochodzi do przewlekłej niewydolności żylnej, a w następstwie do powstania żylaków - wyjaśnia dr Jacek Olejniczak, specjalista chirurg z poznańskiego szpitala i przychodni Med Polonia. Żylaki bardzo często bywają konsekwencją stylu życia - gdy prowadzimy niewielką aktywność fizyczną, często siedzimy, niewłaściwie się ubieramy i nadużywamy gorących kąpieli.

Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 7

Jak najwięcej się ruszaj

Obraz
© 123RF.COM

- Podstawowym czynnikiem, który aktywizuje odpływ żylny, jest szeroko pojęty ruch; chodzenie, spacery, pływanie, wszelkie aktywności ruchowe. To wszystko możemy wykonywać na co dzień, w biurze, w pracy, po pracy - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr Mariusz Kózka, specjalista chirurgii ogólnej i naczyniowej z 5. Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie. Najbardziej szkodliwy jest siedzący tryb życia, który utrudnia odpływ krwi i powoduje jej zastój w kończynach dolnych, a to z kolei prowadzi do powstawania pajączków i żylaków. Każdego dnia znajdź więc czas na ruch. Ćwicz minimum trzy razy w tygodniu po 30 minut, a jeśli nie masz czasu na trening, wyjdź na spacer, zrezygnuj z samochodu albo autobusu, porozciągaj się przed snem.

2 / 7

Unikaj ciepła

Obraz
© 123RF.COM

- Do rozwoju żylaków przyczynia się sytuacja, kiedy eksponujemy nogi na ciepło. Lepiej by było, gdyby osoby z dolegliwościami związanymi z chorobą żylną na wakacje wybierały chłodniejsze rejony niż wylegiwały się na plaży - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle dr hab. med. Tomasz Urbaniak z Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej i Naczyń Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Chodzi o to, że wysokie temperatury (działanie promieni słonecznych, gorąca kąpiel, sauna) rozszerzają naczynia krwionośne, które to pod wpływem gorąca mogą popękać. Zastawki żylne zostają uszkodzone, krew nie może się cofać, co prowadzi do rozwoju żylaków. Na żyły dobrze wpłynie natomiast zimny prysznic.

3 / 7

Zrzuć nadwagę

Obraz
© 123RF.COM

Otyłość niekorzystnie wpływa na naczynia krwionośne. U osób z nadwagą mogą wystąpić np. zaburzenia hormonalne, co może mieć związek z rozwojem zakrzepicy. Tłuszcz upośledza również funkcjonowanie tzw. pompy mięśniowej (która odpowiada za powrót krwi żylnej do serca, głównie z kończyn dolnych). Otłuszczona pompa jest mniej wydolna. Inna sprawa, że przez otyłość brzuszną dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, co prowadzi do niewydolności zastawek żylnych. Dość dodać, że osoby otyłe rzadko się ruszają, co jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju żylaków. Dlatego koniecznie zmień dietę na niskokaloryczną i zdrowszą, zacznij się ruszać. Jeśli nie wiesz, jak skomponować jadłospis, zgłoś się do dietetyka.

4 / 7

Stosuj proste ćwiczenia

Obraz
© 123RF.COM

Jeśli siedzisz przez długi czas, poruszaj stopami, łydkami. Wyprostuj nogi i przebieraj nimi, jakbyś pływała, wykonuj też stopami ruchy okrężne. Stań na czubkach palców, wytrzymaj kilkadziesiąt sekund, wróć. Powtórz parę razy. Wyjdź na chwilę z miejsca pracy, przespaceruj się. W czasie długiej podróży samochodem zatrzymaj się co jakiś czas, zrób parę skłonów. Dobrym ćwiczeniem jest też wypoczywanie z wysoko uniesionymi nogami. Można na wzór Amerykanów trzymać nogi oparte o biurko przez kilka minut. Ważne jest, by w pozycji siedzącej nie kłaść nogi na nogę. Nad morzem warto chodzić boso.

5 / 7

Stosuj zdrową dietę

Obraz
© 123RF.COM

Właściwie skomponowany jadłospis uchroni nas przed nadwagą, która sprzyja powstawaniu żylaków, a także wzmocni żyły i zapobiegnie zaparciom - a te również są związane z rozwojem żylaków. Dieta powinna obfitować w przeciwutleniacze i witaminy, które korzystnie wpływają na układ krążenia. Warto włączyć do diety kaszę gryczaną, cytrusy, borówkę amerykańską, jabłka, czerwoną cebulę, awokado, rozmaryn. Na talerzu powinny się znaleźć bogate w błonnik warzywa i owoce oraz ziarna. Zalecane produkty to: otręby, płatki owsiane, fasola, groszek, chleb żytni, suszone morele, rodzynki, brukselka, maliny, porzeczki, suszona żurawina, korzeń pietruszki, orzechy, kasza jęczmienna, płatki żytnie, ryż brązowy, pumpernikiel.

6 / 7

Właściwie się ubieraj

Obraz
© 123RF.COM

Żylaki często bywają konsekwencją noszenia zbyt obcisłych ubrań i butów na wysokim obcasie. Najbardziej szkodliwe są uciskające skarpetki, pończochy oraz podkolanówki. Niewskazane są też obcisłe spodnie, kuse legginsy, rajstopy, wysokie buty z wąską cholewką. Obuwie powinno być wygodne, nieuciskające, z szerokim noskiem, najlepiej na płaskiej podeszwie. Warto nosić w butach dopasowującą się do stopy wkładkę. Szukajmy skarpetek i podkolanówek bez uciskaczy. Szczególnie w czasie podróży samolotem należy mieć na sobie luźne spodnie i dopasowane buty. A jeśli jesteś genetycznie obciążona żylakami, noś specjalne rajstopy przeciw żylakom. W sklepach dostępne są też ciążowe rajstopy medyczne - pamiętajmy, że przyszłe mamy są szczególnie narażone na żylaki.

7 / 7

Dbaj o siebie

Obraz
© 123RF.COM

Koniecznie rzuć papierosy - palenie zwiększa ryzyko powstawania zakrzepów. Pod koniec dnia wymasuj nogi, kierując się od stóp ku górze. Profilaktycznie stosuj maści i żele, które uelastycznią żyły i zwiększą ich napięcie. Możesz też sięgnąć po dostępne bez recepty suplementy, które zawierają składniki wzmacniające naczynia krwionośne. Z uwagą należy dobierać tabletki antykoncepcyjne - niekiedy przyczyniają się do rozwoju zakrzepicy. Warto wiedzieć, że hormony dostarczane organizmowi wraz z tabletkami osłabiają naturalną sprężystość ścian naczyń żylnych. Również stosowanie hormonalnej terapii zastępczej może sprzyjać rozwojowi żylaków. Unikaj solarium. Ściany żył uszczelni też Rutinoscorbin.

Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (21)