"Lekcje patriotyzmu" w rosyjskich szkołach. Wśród tematów wyjaśnienie "specjalnej operacji wojskowej"
Od 1 września w rosyjskich szkołach pojawią się zajęcia pozalekcyjne "Rozmowy o rzeczach ważnych", podczas których nauczyciele mają m.in. wzmacniać patriotyzm wśród uczniów i wyjaśniać cele "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie.
Rosyjskie Ministerstwo Edukacji przygotowało specjalne podręczniki i scenariusze pozalekcyjnych zajęć, które od września będą prowadzone w rosyjskich szkołach. Jak podał portal Meduza, powołując się na ustalenia serwisu Ważne historie – ministerstwo miało wydać na ten cel 22 miliony rubli (ok. 2 miliony złotych).
"Lekcje patriotyzmu" od najmłodszych lat
Portal Meduza szczegółowo opisał, w jaki sposób ministerstwo planuje kształtować postawy patriotyczne na poszczególnych poziomach edukacji. I tak, wśród najmłodszych uczniów dwóch pierwszych klas, nauczyciele mają zaszczepić w nich miłość do natury, ponieważ to ona jest "przejawem miłości do ojczyzny" i "częścią wielkiego poczucia patriotyzmu". W ramach zajęć dzieci będą oglądać rosyjskie krajobrazy, a także słuchać odgłosów natury i patriotycznych pieśni.
Starsze dzieci, w trzeciej i czwartej klasie, mają poznawać "ideę skutecznej miłości do ojczyzny". Będą mieli za zadanie m.in. wyjaśnić przysłowie "kochać ojczyznę – służyć ojczyźnie", przy czym w scenariuszu zajęć zaznaczono, że nauczyciele powinni szczególnie zwrócić uwagę na to, jak interpretować słowo "służba". W podpowiedzi znalazła się sugestia wypisania na tablicy takich wyrazów i zwrotów jak: wykonywać obowiązki wojskowe, pełnić służbę wojskową oraz praca, pracować dla czegoś, na rzecz kogoś, dla dobra czegoś/kogoś.
Czytaj także: Córka rosyjskiego polityka sprzeciwiła się wojnie i opuściła kraj. Ojciec się jej wyrzekł
"Specjalna operacja wojskowa"
Już od piątej klasy uczniowie mają być informowani o "specjalnej operacji wojskowej". Uczniowie klas 5-7 mają twórczo rozwiązywać zadania problemowe na przykładzie wspomnianej operacji. Podczas zajęć uczniowie mają także poznać jej przyczyny, a także słuchać o rosyjskich "bohaterach" i "patriotach", których "wyczyny" mają zapewniać powodzenie rosyjskiej armii.
W jednym ze scenariuszy znalazło się takie wyjaśnienie wojny w Ukrainie:
"Wśród celów specjalnej operacji wojskowej jest ochrona ludności Donbasu, która była przedmiotem zastraszania i ucisku przez reżim kijowski. Operacja ma na celu rozbrojenie Ukrainy i zapobieganie rozlokowania baz NATO na jej terytorium" - można przeczytać.
Podkreślono także, że "ogólna i wojskowa pomoc płynąca z Zachodu przedłuża działania wojenne i zwiększające liczbę ofiar operacji ".
"Prawdziwi patrioci są gotowi bronić ojczyzny z bronią w ręku"
Podczas zajęć w klasach 8-9 uczniowie mają być nie tylko uświadamiani, że rosyjskie wojsko to bohaterowie, ale także, że "mieszkańcy republik donieckiej i ługańskiej to naród rosyjski, dlatego powinni powrócić do Rosji".
Najstarsi uczniowie mają m.in. porównywać historyczne plakaty i fotografie. Wśród nich znalazły się m.in. zdjęcia kolumny rosyjskich czołgów oraz płaczącej kobiety po ataku na szkołę w Biesłanie.
Nauczyciele mają zachęcać uczniów do dyskusji o tym, co znaczy być patriotą i kochać Ojczyznę.
"Patriotyzm to nie tylko deklarowanie haseł. Prawdziwi patrioci są gotowi bronić ojczyzny z bronią w ręku, ale to nie jedyny sposób. Patriotyzm przejawia się w drobnych czynach (...), dlatego patriotą może być każdy, kto jest gotów działać na rzecz swojego kraju" – sugerują autorzy scenariusza.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.