Trwa ładowanie...

"Lekcje patriotyzmu" w rosyjskich szkołach. Wśród tematów wyjaśnienie "specjalnej operacji wojskowej"

Od 1 września w rosyjskich szkołach pojawią się zajęcia pozalekcyjne "Rozmowy o rzeczach ważnych", podczas których nauczyciele mają m.in. wzmacniać patriotyzm wśród uczniów i wyjaśniać cele "specjalnej operacji wojskowej" w Ukrainie.

O września w rosyjskich szkołach prowadzone będą lekcje patriotyzmu (zdj. ilustracyjne)O września w rosyjskich szkołach prowadzone będą lekcje patriotyzmu (zdj. ilustracyjne)Źródło: Getty Images, fot: irina polonina
d4bylyf
d4bylyf

Rosyjskie Ministerstwo Edukacji przygotowało specjalne podręczniki i scenariusze pozalekcyjnych zajęć, które od września będą prowadzone w rosyjskich szkołach. Jak podał portal Meduza, powołując się na ustalenia serwisu Ważne historie – ministerstwo miało wydać na ten cel 22 miliony rubli (ok. 2 miliony złotych).

"Lekcje patriotyzmu" od najmłodszych lat

Portal Meduza szczegółowo opisał, w jaki sposób ministerstwo planuje kształtować postawy patriotyczne na poszczególnych poziomach edukacji. I tak, wśród najmłodszych uczniów dwóch pierwszych klas, nauczyciele mają zaszczepić w nich miłość do natury, ponieważ to ona jest "przejawem miłości do ojczyzny" i "częścią wielkiego poczucia patriotyzmu". W ramach zajęć dzieci będą oglądać rosyjskie krajobrazy, a także słuchać odgłosów natury i patriotycznych pieśni.

Starsze dzieci, w trzeciej i czwartej klasie, mają poznawać "ideę skutecznej miłości do ojczyzny". Będą mieli za zadanie m.in. wyjaśnić przysłowie "kochać ojczyznę – służyć ojczyźnie", przy czym w scenariuszu zajęć zaznaczono, że nauczyciele powinni szczególnie zwrócić uwagę na to, jak interpretować słowo "służba". W podpowiedzi znalazła się sugestia wypisania na tablicy takich wyrazów i zwrotów jak: wykonywać obowiązki wojskowe, pełnić służbę wojskową oraz praca, pracować dla czegoś, na rzecz kogoś, dla dobra czegoś/kogoś.

d4bylyf

"Specjalna operacja wojskowa"

Już od piątej klasy uczniowie mają być informowani o "specjalnej operacji wojskowej". Uczniowie klas 5-7 mają twórczo rozwiązywać zadania problemowe na przykładzie wspomnianej operacji. Podczas zajęć uczniowie mają także poznać jej przyczyny, a także słuchać o rosyjskich "bohaterach" i "patriotach", których "wyczyny" mają zapewniać powodzenie rosyjskiej armii.

W jednym ze scenariuszy znalazło się takie wyjaśnienie wojny w Ukrainie:

"Wśród celów specjalnej operacji wojskowej jest ochrona ludności Donbasu, która była przedmiotem zastraszania i ucisku przez reżim kijowski. Operacja ma na celu rozbrojenie Ukrainy i zapobieganie rozlokowania baz NATO na jej terytorium" - można przeczytać.

d4bylyf

Podkreślono także, że "ogólna i wojskowa pomoc płynąca z Zachodu przedłuża działania wojenne i zwiększające liczbę ofiar operacji ".

"Prawdziwi patrioci są gotowi bronić ojczyzny z bronią w ręku"

Podczas zajęć w klasach 8-9 uczniowie mają być nie tylko uświadamiani, że rosyjskie wojsko to bohaterowie, ale także, że "mieszkańcy republik donieckiej i ługańskiej to naród rosyjski, dlatego powinni powrócić do Rosji".

Najstarsi uczniowie mają m.in. porównywać historyczne plakaty i fotografie. Wśród nich znalazły się m.in. zdjęcia kolumny rosyjskich czołgów oraz płaczącej kobiety po ataku na szkołę w Biesłanie.

d4bylyf

Nauczyciele mają zachęcać uczniów do dyskusji o tym, co znaczy być patriotą i kochać Ojczyznę.

"Patriotyzm to nie tylko deklarowanie haseł. Prawdziwi patrioci są gotowi bronić ojczyzny z bronią w ręku, ale to nie jedyny sposób. Patriotyzm przejawia się w drobnych czynach (...), dlatego patriotą może być każdy, kto jest gotów działać na rzecz swojego kraju" – sugerują autorzy scenariusza.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Putin już nie ufa swojemu wywiadowi? "Może to jest tylko przykrywka"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d4bylyf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d4bylyf