FitnessLetnia zmora - żylaki

Letnia zmora - żylaki

Letnia zmora - żylaki
17.07.2007 12:41, aktualizacja: 29.05.2010 14:44

To jedna z najpowszechniejszych chorób, która dotyka kobiety. Nieleczona, może być bardzo groźna...

Żylaki to jedna z najpowszechniejszych chorób. Wyjątkowo często pojawiają się u kobiet. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale gdy nie są leczone, mogą doprowadzić do powikłań. Dlatego gdy zauważymy objawy tej choroby, niezwłocznie udajmy się do lekarza.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Gdy dochodzi do uszkodzenia zastawek żylnych, wtedy krew spływa do nogi i z czasem staje się przyczyną żylaków. Wpływ na ich powstawanie ma środowisko, wiek (z wiekiem ścianki żył tracą elastyczność i grubieją), styl życia a także czynniki genetyczne. W grupie ryzyka są osoby, które prowadzą siedzący lub stojący tryb życia np. kelnerzy, sprzedawcy, informatycy. Najlepiej profilaktycznie uprawiać aktywny tryb życia: spacery, rekreacyjna jazda na rowerze, pływanie itp. Ruch pobudza krążenie żylne, przepychając krew w kierunku serca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Na żylaki także narażone są osoby po przebytym zapaleniu żył (choroba ta może prowadzić do uszkodzenia zastawek, a w konsekwencji, do powstania żylaków), zażywające leki hormonalne osoby otyłe, kobiety w ciąży – tworzeniu żylaków sprzyja: ograniczenie aktywności fizycznej, zwiększenie objętości jamy brzusznej.

Aby zmniejszyć ryzyko powstania choroby należy starać się zachować odpowiednią masę ciała, rzucić palenie i odstawić alkohol, warto wypoczywać z nogami uniesionymi o 10-15 cm ponad poziom serca, zarówno podczas siedzenia, leżenia czy spania.

Osoby narażone na tą chorobę powinny unikać bardzo gorącej wody i sauny. Natomiast ulgę przynosi stosowanie chłodnych kąpieli nóg i masaż nóg.

Charakterystyczne objawy

Pojawia się uczucie ciężkości kończyn, które narasta wieczorem i w nocy, a z czasem rozwoju choroby pojawia się o wcześniejszych porach. Sygnałem żylaków są pojawiające się i coraz trudniej ustępujące obrzęki wokół kostek, a później całego podudzia. Kolejnymi objawami są przebarwienia i wypryski. Na nogach pojawiają się niebieskawe, kręte, bardzo widoczne żyły – są one oznaką przewlekłej niewydolności żylnej. Jeśli pojawią się takie objawy to koniecznie udajmy się do lekarza, ponieważ jest to chorobą postępująca , nieodwracalna i nieuleczalna.

Przykre powikłania

W wielu przypadkach żylaki nie powodują żadnych powikłań i ich jedynym objawem są nieestetyczne, niebieskie żyłki na nogach. Jednak czasem prowadzą do zapalenia, zamknięcia żyły lub bardzo niebezpiecznego skrzepu krwi - objawami tych dolegliwości mogą być bolesne stwardnienia i zaczerwienienia. Oderwanie się takiego skrzepu może spowodować groźny dla życia zator tętnicy płucnej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Leczenie

Podstawową metodą leczenia jest farmakoterapia. Leki poprawiają napięcie ściany żylnej, przeciwdziałają skutkom zaburzeń w mikrokrążeniu oraz zastojowi limfatycznemu. Czasami konieczne są leki przeciwzakrzepowe.

Kolejny sposób terapii to kompresoterapia – polega ona na zastosowaniu elastycznych jak i nieelastycznych bandaży, a także różne rodzaje pończoch czy rajstop uciskowych, które zmniejszają dolegliwości u chorych (przeciwdziałanie obrzękowi i zastojowi limfatycznemu).

Stosuje się również skleroterapię - likwidacja żylaków poprzez wstrzykiwanie środków obkurczających.
Zmienione chorobowo naczynia można usunąć operacyjnie. To metoda bezpieczna i nie wywołująca powikłań u pacjenta. Zazwyczaj pacjenci jeszcze tego samego dnia wychodzą do domu.

Żylaki to nie tylko nieestetyczna, ale i uciążliwa, czasem groźna choroba. Dlatego starajmy się maksymalnie ograniczyć ryzyko zachorowania. Koniecznie prowadźmy zdrowy, aktywny tryb życia, a jeśli już na nogach pojawią się nieestetyczne, niebieskie żyłki to jak najszybciej rozpocznijmy odpowiednie leczenie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta