Trwa ładowanie...
d4504aw

Lista na zakupy - bez tego twoja dieta się nie powiedzie

Lista na zakupy nie tylko pozwala zaoszczędzić czas w supermarkecie. W dłuższej perspektywie pomaga także zgubić zbędne kilogramy. Do takiego wniosku doszli naukowcy z australijskiego Uniwersytetu w Melbourne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Lista na zakupy - bez tego twoja dieta się nie powiedzie
(123RF)
d4504aw

Lista na zakupy nie tylko pozwala zaoszczędzić czas w supermarkecie. W dłuższej perspektywie pomaga także zgubić zbędne kilogramy. Do takiego wniosku doszli naukowcy z australijskiego Uniwersytetu Monash w Melbourne.

Po raz kolejny może okazać się, że proste rozwiązania są najbardziej skuteczne. Grupa badaczy pod kierownictwem dr Nicole Au dowiodła, że sporządzanie szczegółowej listy potrzebnych artykułów spożywczych przed udaniem się na zakupy sprawia, że konsumentom łatwiej oprzeć się pokusie tuczących przekąsek i niezdrowych produktów, które czekają na nich na sklepowych półkach.

- Większość ludzi zdaje sobie sprawę, że przejadanie się oraz brak ruchu sprzyja przyrostowi nadmiernej masy ciała i przewlekłych chorób. Jednak dobre intencje zazwyczaj ustępują kompulsowi zrobienia dużych, często niepotrzebnych zakupów spożywczych. To właśnie wtedy nasza wola okazuje się najsłabsza - twierdzi dr Au.

d4504aw

Szacuje się, że 2 na 5 osób rezygnuje z reżimu diety w ciągu pierwszych siedmiu dni jej trwania. 65 procent osób, którym udało się zrzucić nadwagę, wraca do niezdrowych nawyków żywieniowych w trakcie 3 lat od rozpoczęcia odchudzania.

Czy w obliczu epidemii otyłości coś tak banalnego, jak lista na zakupy, może znacząco przyczynić się do chudnięcia? Okazuje się, że tak. Dowiódł tego półroczny eksperyment przeprowadzony na 163 kobiet z nadwagą. Jego rezultaty zostały właśnie opublikowane w dzienniku medycznym "Nutrition and Diabetes".

Uczestniczki badania zostały podzielone na dwie grupy. Obie z nich otrzymały standardowe wskazówki dotyczące zdrowego odżywiania i ćwiczeń fizycznych. Jednak jedna grupa dodatkowo została poproszona o planowanie swoich posiłków i sporządzanie szczegółowej listy potrzebnych do ich przygotowania produktów.

Po sześciu miesiącach okazało się, że grupa pań korzystających z listy zakupów ważyła średnio o 12 kilogramów mniej. Pozostałym kobietom udało się zrzucić do 8 kilogramów.

d4504aw

Przy okazji tego doświadczenia naukowcy zauważyli, że dokonywanie zakupów spożywczych w internecie jest zdecydowanie mniej korzystne dla smukłej sylwetki niż chodzenie do supermarketu, wiąże się bowiem z większym ryzykiem wyboru zbędnych produktów.

- Kiedy dokonamy już wysiłku i poświęcimy czas na sporządzenie listy zakupów, zanim jeszcze wyjdziemy z domu, później jesteśmy skłonni trzymać się powziętego postanowienia - komentuje psycholog Paul Buckley z brytyjskiego uniwersytetu Cardiff Metropolitan. Działa wtedy prosty mechanizm zaangażowania w sprawę, której poświęciliśmy czas i uwagę.

Na podst. Dailymail (mtr/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

* Pijesz i chudniesz. Poznaj sekrety supermodelek*

* Mity na temat płaskiego brzucha*

* Jak poradzić sobie z napadami obżarstwa?*

Poradnik dla wiecznie odchudzających się

d4504aw

Podziel się opinią

Share

d4504aw

d4504aw