ModaLyocell – tkanina na topie. Jakie są jej zalety i co się z niej szyje?

Lyocell – tkanina na topie. Jakie są jej zalety i co się z niej szyje?

Tencell, zwany też lyocellem, to rodzaj sztucznego jedwabiu, otrzymywany z masy celulozowej. Jest to tkanina lejąca się i wyjątkowo przyjemna w dotyku. Szyje się z niej sukienki, bluzki, topy i koszule.

Lyocell – tkanina na topie. Jakie są jej zalety i co się z niej szyje?
Źródło zdjęć: © iStock.com

10.02.2020 | aktual.: 11.02.2020 10:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dotyk miękkiej tkaniny na skórze

W porównaniu z prawdziwym jedwabiem lyocell jest tańszy, a w przeciwieństwie od taniej wiskozy lepiej przepuszcza powietrze i daje świetny lejący efekt. Półformalne koszule i eleganckie bluzki z tej pięknej tkaniny nadają nam stylu zarówno swobodnego (z lyocellu szyje się świetne koszule oversize), jak i eleganckiego blichtru (miękka tkanina wytwornie opływa sylwetkę). Trwałość tego materiału i jego higieniczność (związana z odprowadzaniem wilgoci i przepuszczaniem powietrza) sprawiają, że ten typ tkaniny ma szerokie grono zwolenników.

W zgodzie z naturą i modą

Lyocell jest odpowiedni dla alergików, a ubrania, które z niego uszyto, pozwalają skórze oddychać. Struktura tkaniny nieco przypomina surowy, mięsisty i lekko lejący się jedwab. Występuje w odmianie matowej lub z delikatnym, ale zauważalnym połyskiem. Nie marszczy się i bardzo dobrze układa, a dodatkowo: łatwo go wyprasujesz w stosunkowo niskiej temperaturze.

Lyocell świetnie imituje cieńszy denim, a nawet delikatny, sztuczny zamsz. Efekty wizualne, jakie umożliwia nam ta tkanina, są naprawdę ciekawe. Częściej wybieramy ubrania z niego na ciepłe dni, ale eleganckie bluzki z tencellu przydadzą się przez cały rok. Szczególnie polecamy klasyczne zestawy z ciemnymi jeansami lub czarnymi rurkami i koszulowe bluzki z tej tkaniny, najlepiej w modnym i twarzowym kolorze.

Nowoczesna tkanina przyjazna środowisku

Lyocell jest rodzajem tkaniny pomiędzy naturalnymi (wełna, jedwab czy len), a sztucznymi (nylon lub poliester). Jej powstanie uznaje się za ważny moment w rozwoju włókiennictwa. W wyniku rozpuszczenia włókien celulozowych pochodzących z eukaliptusa powstaje pulpa, z której w dalszym etapie przędzie się włókna. Te z kolei barwi się i tka z nich materiał. Proces produkcji nie zanieczyszcza ani gleby, ani powietrza, ani wody, a jego efekt może być w pełni poddany recyklingowi.

Lekkie i przewiewne ubrania z lyocellu

Lyocell produkuje się z drzewnej celulozy. Pochodzenie np. wiskozy jest podobne, ale do jej pozyskiwania używa się technologii uznawanych za mniej ekologiczne. Pozyskując lyocell, nie stosuje się substancji żrących, często używanych do produkcji innych tkanin. Zastępuje się je nietoksycznym rozpuszczalnikiem zwanym NMMO (n-tlenek n-metylomorfoliny). Stąd tent typ tkanin cenią osoby pragnące żyć w zgodzie z naturą i ekologicznymi trendami. Ubrania z lyocellu można kompostować, a proces biodegradacji to tylko... 6 tygodni.

Komentarze (4)