UrodaMąka żytnia w kosmetyce - nietypowy szampon, który działa

Mąka żytnia w kosmetyce - nietypowy szampon, który działa

Mąka żytnia w kosmetyce - nietypowy szampon, który działa
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com | shutterstock.com
Marlena Kostyńska
28.05.2018 15:38, aktualizacja: 30.06.2018 15:53

Standardowe kosmetyki z drogerii to nie jedyny sposób, by zadbać o swoje włosy. Coraz więcej kobiet eksperymentuje z domowymi metodami na pielęgnację skóry głowy, a naturalne składniki często okazują się skuteczne. Tak jest również w przypadku mąki żytniej, którą możemy wykorzystać jako szampon do włosów.

Co daje mycie włosów mąką żytnią?

Wykorzystanie roztworu mąki żytniej z wodą jako szamponu sprawi, że włosy staną się mocniejsze, miękkie w dotyku i nie będą się elektryzować. Ten przygotowany w domu kosmetyk to łagodny produkt, który nie podrażnia skóry głowy, ale ją regeneruje, a przy tym pomaga uporać się z przetłuszczającymi się włosami. Formuła myjąca mąki żytniej powinna być na tyle skuteczna, że będziemy mogły zmniejszyć częstotliwość mycia włosów. Jeśli poszukujemy alternatywy dla sztucznych szamponów z dodatkami SLS, parabenów czy silikonów, to szampon z mąki żytniej jest dla nich świetną naturalną alternatywą.

Przy pierwszych próbach z wykorzystaniem mąki żytniej nie zapomnijmy o odpowiednim podejściu i nie zniechęcajmy się zbyt szybko. Każde włosy reagują inaczej na nowe szampony, możliwe więc, że również do tego będą musiały się przyzwyczaić. Po umyciu włosów mąką żytnią możemy odnieść wrażenie, że są nieco sztywne, jednak po wyschnięciu może nas zaskoczyć ich miękkość.

Skuteczność mąki żytniej

Dlaczego mąka żytnia? Ponieważ nie skleja włosów, a właśnie taki mógłby być efekt wykorzystania innej mąki. Bardzo ważne jest też wykorzystanie mąki żytniej typu 500 lub maksymalnie typu 720, ponieważ przy tym stopniu zmielenia łatwiej otrzymać jednolitą mieszankę, w której nie pozostaną grudki.

Zaskakujący może być fakt, że mąka żytnia tak skutecznie oczyszcza skórę głowy oraz włosy. Taki efekt zawdzięczamy zawartym w mące żytniej saponinom, czyli naturalnym substancjom o działaniu spieniającym. Zastępują one niesławny środek znany powszechnie jako SLS, który odpowiada za powstawanie piany, jednak osłabiana naturalną barierę naskórka, może podrażniać skórę i wywoływać reakcje alergiczne. Właśnie dlatego myjąc włosy roztworem z mąki żytniej, odniesiemy wrażenie podobne, jakbyśmy myły głowę klasycznym szamponem z drogerii – piana może nie być tak intensywna, ale ten naturalny szampon łatwo rozprowadzić i spłukać.

Teraz na WP radarOkazji znajdziesz kosmetyki i akcesoria do włosów w super niskich cenach.

Szampon z mąki żytniej – przepis i sposób użycia

Do przygotowania szamponu z mąki żytniej potrzebujemy ok. pół szklanki wody i 3 – 4 łyżki mąki żytniej drobno zmielonej typu od 500 do 720. Oba produkty mieszamy ze sobą aż do uzyskania jednorodnej masy. Jeśli uzyskana ilość szamponu jest niewystarczająca lub jest jej zbyt dużo, przy kolejnych próbach możemy modyfikować proporcje. Najważniejsze jest, żeby udało nam się uzyskać satysfakcjonującą konsystencję.

Gotowy preparat z mąki żytniej nakładamy na wilgotne włosy i dokładnie rozprowadzamy na skórze głowy, by szampon dotarł do nasady włosów. Masujemy skórę głowy przez kilka minut, a następnie starannie spłukujemy szampon z mąki żytniej, aby pozbyć się wszelki pozostałości specyfiku.