7 składników kosmetyków, które najczęściej uczulają
Zaczerwieniona i napięta skóra, wypryski – czasem kosmetyki zamiast pomagać - szkodzą. Wystarczy, że zawierają choć jeden składnik powodujący reakcje alergiczne. Sprawdźmy, na które substancje należy uważać, by nie nabawić się uczulenia.
Zaczerwieniona i napięta skóra, wypryski – czasem kosmetyki zamiast pomagać - szkodzą. Wystarczy, że zawierają choć jeden składnik powodujący reakcje alergiczne. Sprawdźmy, na które substancje należy uważać, by nie nabawić się uczulenia.
Coraz częściej przy zakupie kosmetyku, zwracamy uwagę na substancje konserwujące, które cieszą się złą sławą. To prawda, że parabeny przedłużające życie kosmetyków, jednocześnie mogą powodować reakcje alergiczne. Lecz uczulenie mogą wywołać nawet produkty naturalne, wystarczy, że nasza skóra źle zareaguje na składnik roślinny, np. rumianek. Cera wrażliwa i dojrzała jest bardziej podatna na podrażnienia, lecz alergia na kosmetyki, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, może pojawić się w każdym wieku. Dlatego należy dokładnie czytać etykiety, by sprawdzić listę składników. Oto 7 substancji, które najczęściej uczulają.
Substancje zapachowe – czasami zdarza nam się kupić krem tylko dlatego, że spodoba nam się jego zapach. Tymczasem mocno pachnące kosmetyki często powodują uczulenia. Substancje, które nadają zapach, mogą być pochodzenia naturalnego lub syntetycznego. Warto zwrócić uwagę, gdy w składzie kosmetyku występuje „fragrance” lub „parfum”- pod tym terminem mogą się kryć sztuczne aromaty, które często powodują uczulenie. Producenci nie są zobowiązani do tego, by wymieniać nazwy składników odpowiedzialnych za zapach kosmetyku, nie wiemy więc, czy aromat jest sztuczny (np. syntetyczne piżmo) czy naturalny - pochodzący np. z olejków eterycznych (w tym przypadku także istnieje ryzyko uczulenia). Nie bez powodu produkty, polecane do pielęgnacji cery wrażliwej, w większości są bezwonne.
Środki konserwujące – najbardziej znane środki konserwujące to parabeny. Wiele kobiet woli unikać tych substancji z obawy, że nie tylko powodują uczulenie, ale także zaburzają gospodarkę hormonalną i powodują raka. Nie ma dowodów naukowych, że składniki te są przyczyną nowotworów. Parabeny (methylparaben, ethylparaben, propylparaben, butyloparaben) w kosmetykach pełnią rolę bakterio i grzybiczobójczą, dzięki czemu produkty są bardziej trwałe. Najrozsądniej jest wybierać kremy, które zawierają nie więcej niż dwie z tych substancji. Jeśli nasza skóra często reaguje alergicznie na preparaty pielęgnacyjne, starajmy się unikać parabenów.
* Kwasy AHA (alpha hydroxy acid)* - zabiegi z użyciem kwasów są bardzo często stosowane. Złuszczają naskórek i pomagają w łagodzeniu objawów trądziku, redukują przebarwienia, odmładzają skórę. Niestety, kwasy owocowe należą też do czołówki substancji uczulających. Ponadto stosowane zbyt często sprawiają, że skóra staje się przesuszona i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych.
Parafina– w kosmetykach może występować jako olej parafinowy, izoparafiny, wazelina. Składniki te mają działanie natłuszczające. Budzą wiele kontrowersji, ponieważ są produktami pochodzącymi z destylacji ropy naftowej. Mogą zatykać pory i blokować wydzielanie łoju na powierzchnię skóry, co sprzyja rozwojowi bakterii beztlenowych.
Propylene Glicol– glikol propylenowy to substancja nawilżająca, może powodować uczulenie, jeśli jest stosowana na skórę podrażnioną.
Sztuczne barwniki – to kolejne składniki kosmetyków odpowiedzialne za częste alergie. Ryzyko uczulenia powodują głównie aminy aromatyczne – składniki barwników syntetycznych. Występują przeważnie pod nazwami: para-fenyleno-diaminy (PPD), para-tolueno-diaminy (PTD), oraz 2-nitro-para-fenylodiaminy (ONPPD).
Silikony– w kosmetykach stosowane są głównie ze względu na swoje właściwości wygładzające. Można je znaleźć w składzie szamponów, baz do makijażu lub kremów do twarzy. Ze względu na swoją trwałość i mocne przyleganie do skóry, mogą zatykać pory. Z tego powodu kobiety z cerą trądzikową lub wrażliwą powinny raczej unikać kosmetyków, która zawierają silikony.
Małgorzata Brzezińska/(mtr), WP Kobieta