Makijaż jako element pielęgnacji? Te kosmetyki mogą więcej
Badania wskazują, że prawie połowa z nas doświadcza alergii i podrażnień spowodowanych kosmetykami do makijażu. Nic więc dziwnego, że wymagamy od nich coraz więcej. Już nie tylko trwałości i dobrej pigmentacji, ale też wysokiej jakości składników, które dodatkowo zapewnią pielęgnację skóry. O naturalnych ekstraktach i minerałach w kosmetykach do makijażu rozmawiamy z kosmetolog Patrycją Węglarz, ekspertem marki AA.
06.11.2017 | aktual.: 04.06.2018 14:57
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
WP: Coraz więcej kobiet zmaga się z problem alergii skórnych. Co jest tego przyczyną?
Patrycja Węglarz, kosmetolog: Główną przyczyną występowania alergii i podrażnień jest kontakt z czynnikami drażniącymi, które niestety coraz częściej są składnikami kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Dlatego osoby ze skórą wrażliwą i skłonną do alergii powinny sięgać po produkty przebadane alergologicznie. Niestety nie tylko wrażliwa skóra jest narażona na wystąpienie podrażnień. Niektóre składniki kosmetyków mogą zaburzać płaszcz hydrolipidowy naskórka, a tym samym wpłynąć na zmniejszenie szczelności komórek warstwy rogowej czy spójność cementu międzykomórkowego. To tylko niektóre czynniki przyczyniające się do wystąpienia podrażnień czy alergii skórnych.
Na co zatem powinnyśmy zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki kolorowe?
Przede wszystkim na skład. Wybierając kosmetyk, warto sprawdzić, czy nie ma w nim szkodliwych i drażniących substancji, takich jak agresywne konserwanty, potencjalne alergeny czy związki komedogenne przyczyniające się do powstawania zaskórników. Ważną kwestią jest również dodatek składników pielęgnacyjnych, np. ekstraktów roślinnych. Bezpieczne produkty do makijażu to takie, które nadmiernie nie ingerują w metabolizm skóry i nie niweczą efektu pielęgnacyjnego stosowanych kosmetyków białych. W składzie dobrego produktu do makijażu powinno znaleźć się jak najwięcej substancji obecnych naturalnie w skórze, takich jak biokompatybilny kwas hialuronowy, ceramidy czy kolagen.
Jaka jest rola cząsteczek biokompatybilnych w kosmetykach płynnych?
Składniki biozgodne występują naturalnie w skórze, są to np. ceramidy, kwas hialuronowy, kolagen czy lipidy. To dzięki nim kosmetyki nie zaburzają metabolizmu skóry. Dodatkowo pomagają wspierać jej naturalne mechanizmy nawilżania i regeneracji.
Podobną funkcję będą pełniły składniki naturalne?
Ich podstawowym zadaniem jest ochrona i wspieranie metabolizmu skóry. Dostarczają witamin i fitosteroli, które mają szereg korzystnych dla skóry właściwości: wzmacniają barierę ochronną naskórka, hamują utratę wody i działają przeciwzapalnie. Zapewniają też antyoksydację, a dodatkowo pielęgnują i poprawiają nawilżenie. Co więcej, przyspieszają procesy metaboliczne, czyli pomagają skórze w regeneracji.
Moc składników pochodzenia roślinnego doceniali już nasi przodkowie. Co możemy zyskać dzięki nowoczesnym technologiom współcześnie stosowanym w produkcji kosmetyków do makijażu?
Na przestrzeni lat zmienił się nie tylko tryb życia i upodobania kosmetyczne kobiet, ale i środowisko, w którym funkcjonujemy. W poszukiwaniu najlepszej odpowiedzi na problemy opieramy nasze technologie na najnowszych badaniach, dzięki którym możemy poznać potrzeby współczesnej kobiety i stworzyć produkty spełniające jej wymagania. Polki w coraz większym stopniu zwracają uwagę na właściwości pielęgnacyjne kosmetyków do makijażu. Są świadomymi konsumentkami – znają składniki szkodliwe i unikają ich. Nauka pozwala nam kreować kosmetyki kolorowe zapewniające nie tylko doskonałą trwałość, lecz także pielęgnujące skórę na etapie makijażu.
Makijaż jako ostatni krok pielęgnacji? Co mogą kosmetyki do makijażu AA Wings of Color?
Mogą bardzo wiele! Przede wszystkim łączą w sobie nowoczesne technologie z dobroczynnym działaniem ekstraktów roślinnych. Bazy pod makijaż, podkłady czy pudry do twarzy zawierają wyselokcjonowane składniki roślinne odpowiadające potrzebom kobiet o różnych typach cery. Działają przeciwzmarszczkowo (np. ceramidy, kolagen), nawilżająco (kwas hialuronowy, maso shea) albo też łagodzą zaczerwienienia (alantoina). Tusze do rzęs oraz produkty do brwi, wzbogacone są o pielęgnacyjne oleje czy keratynę, które wpływają korzystnie na ich kondycję. W formule eyelinera, serum i tuszu do rzęs z linii WOW Grow zawarta jest zaś biotyna, dzięki czemu kosmetyki stymulują wzrost włosków. W produktach do ust znajdziemy natomiast kolagen, witaminę E i oleje, które nawilżają i uelastyczniają naskórek.
Składniki naturalne połączono w nich z takimi technologiami, jak np. mikronizacja. Co jeszcze wyróżnia receptury tych kosmetyków?
W produktach mokrych wykorzystaliśmy hipoalergiczne pigmenty II generacji, oparte o technologię soft reflection, które odbijają światło na wzór filtrów fotograficznych – rozpraszają je miękko i równomiernie. Dzięki temu uzyskujemy jednolity koloryt i efekt optycznego wygładzenia skóry. Maksymalne zmikronizowane pigmentów (zmniejszenie wielkości ich cząsteczek) w kosmetykach sypkich i prasowanych pozwala na znaczne zwiększenie ich trwałości. Cząsteczki o mniejszej masie, nawet przy zebraniu sebum i wilgoci ze skóry, wciąż nie są zbyt ciężkie i po prostu lepiej się jej trzymają. Dzięki temu pudry z technologią micropigment zapewniają efekt długotrwałego zmatowienia.
Partnerem artykułu jest marka AA