Blisko ludziMałżeńskie grzechy główne

Małżeńskie grzechy główne

Małżeńskie grzechy główne

Zdrada, zazdrość, oziębłość, nuda. Co powoduje kryzys w związku i jak to przetrwać?

Zdrada, zazdrość, oziębłość, nuda. Co powoduje kryzys w związku i jak to przetrwać?

Zdrada to jedno z najboleśniejszych przeżyć jakich możemy doświadczyć w związku. Partner, który zdradził przestaje być wiarygodny, a zaufanie spada do zera. Czy można przetrwać taki kryzys?
Niektórym związkom się udaje - ci, którzy podejmują próbę odbudowania więzi, muszą przejść przez kolejne etapy katharsis - nie wystarczy kajać się i żałować, trzeba jeszcze uzyskać rozgrzeszenie i wejść na drogę pokuty, która czasami ciągnie się w nieskończoność i prowadzi w nieznane.

1 / 12

Zazdrość

Obraz
© wp.pl

Kiedy zazdrość o partnera przybiera formę manii i nie potrafimy zachowywać się rozsądnie, powinniśmy zapisać się na terapię psychologiczną. Syndrom Otella skutecznie niszczy związek, podważa bowiem sens jednej z najważniejszych wartości w związku - zaufania.

2 / 12

Egoizm

Obraz
© wp.pl

Nie odkyjemy Ameryki, stwierdzając, że każdy człowiek z natury jest egoistą. Niewielu jest ludzi, którzy innych kochają bardziej, niż siebie. Jednak, kiedy skrajny egoizm połączymy z absolutną próżnością, otrzymamy mieszankę wybuchową. Prawdziwość powiedzenia "związek to sztuka kompromisu" została wielokrotnie potwierdzona.

3 / 12

Oziębłość i nuda w łóżku

Obraz
© wp.pl

W natłoku codziennych spraw, trosk i napięć, przestajemy odczuwać ochotę na seks i nie zwracamy uwagi na to, że partner jest akurat w pełni sił i potrzebuje pieszczot.
Nudę i okrajanie gry wstępnej do minimum tłumaczymy zmęczeniem. Nie zauważając, że do łóżka wkrada się marazm. A rozgrzać uczucia i rozbudzić apetyt na seks jest coraz trudniej...

4 / 12

Zaniedbanie

Obraz
© wp.pl

Kiedy jesteśmy pewni uczuć partnera i wiemy już, że "nie opuści nas aż do śmierci" pozwalamy sobie na paradowanie w wyciągniętym swetrze, poplamionym podkoszulku lub ładujemy się do łóżka w maseczce na twarzy lub wałkach na głowie. Mężczyźnie natomiast, nie przeszkadza, że partnerka widzi go w przydeptanych kapciach, z trzydniowym zarostem... Zaniedbanie potrafi skutecznie zniechęcić, nie tylko do intymnych zbliżeń.

5 / 12

Spoczywanie na laurach

Obraz
© wp.pl

Kiedy przestajemy się rozwijać, przestaje rozwijać się nasz związek. Okazuje się bowiem, że spoczywając na laurach, nie jesteśmy w stanie nic nowego zaoferować naszej drugiej połówce. Przestajemy ze sobą rozmawiać, bo nie mamy o czym. Stajemy się nudni i umysłowo ociężali, dlatego nudą zieje także nasze małżeństwo. Prawdą jest, że na pewnym grucnie ciężko zdobyć się na wprowadzenie zmian. Może jednak, warto?

6 / 12

Ignorancja towarzyska

Obraz
© wp.pl

Małżeństwa, które są ze sobą od zawsze, często popełniają istotny błąd - ograniczają do minimum kontakty towarzyskie, zamykają się w czterech ścianach, stają się leniwi i prowadzą senne, monotonne życie. W pewnym momencie zauważają, że "mają tylko siebie" - świadomość tego prowadzi do frustracji i w efekcie, destrukcyjnie wpływa na związek.

7 / 12

Pracoholizm

Obraz
© wp.pl

Kiedy praca zaczyna być dla nas wartością nadrzędną i nie potrafimy zostawić spraw zawodowych za drzwiami biura, partner zaczyna czuć się zaniedbywany, i nic dziwnego - pozostaje przecież na drugim planie. Kiedy siadasz do komputera, mimo, że wcześniej obiecałaś, że wspólnie z mężem przygotujecie romantyczną kolację, to znaczy, że nie tylko ty masz problem - ma go także twój mąż.

8 / 12

Awantura

Obraz
© wp.pl

Kiedy miłość złączy dwóch "choleryków" związek, mimo miłości i wzajemnej chęci bycia razem, może nie przetrzymać licznych prób, na jakie partnerzy wystawiają siebie nawzajem, prowadząc ze sobą nieustającą wojnę. W związku nie ma miejsca na prawdę absolutną i ciągłe wykłócanie się - kto ma rację.

9 / 12

Życie złożone z rytuałów

Obraz
© wp.pl

Stabilizacja i dzień poukładany do granic niemożliwości może spowodować, że będziemy prowadzić życie bez niespodzianek. Przewidywalność i egzystencja z zegarkiem w ręku, złożone z rytuałów - jak poranne wstawanie, jazda do pracy, 8 godzin za biurkiem, wspólnie zjedzona obiadokolacja, przegląd prasy i film do poduszki, mogą spowodować, że zapomnimy, o co właściwie chodzi w naszym życiu, i w którym kierunku zmierzamy.

10 / 12

Brak czułości i romantyzmu

Obraz
© wp.pl

Życie w biegu, obowiązki, dzieci, chroniczny brak czasu sprawiają, że zapominamy o drobnych, miłych gestach, które przecież wiele mogą zmienić. Jeśli odzwyczaimy się od dotyku partnera, buziaków, przutulańców i słów, które przecież, skutecznie poprawiają nastrój, bezsprzecznie coś utracimy...

11 / 12

Rutyna i ignorancja

Obraz
© wp.pl

Wszystko, co w życiu robimy, w pewnym momencie staje się monotonne. Jeśli nie staramy się urozmaicać naszej codzienności, szybko wkrada się rutyna.Takie zjawisko często dotyka związki z długoletnim stażem. Wszystkie tematy są już po trzykroć przedyskutowane, wiemy o sobie więcej niż ktokolwiek inny i niczym nie jesteśmy w stanie zaskoczyć naszego partnera. A może tylko sobie to wmawiamy, bo tak jest wygodniej?

12 / 12

Brak równowagi

Obraz
© wp.pl

Pogoń za lepszym życiem, atrakcyjniejszą pracą, większym mieszkaniem zaburza nasz codzienny rytm. Stawiając sobie poprzeczkę coraz wyżej, tracimy z oczu to, co dla wielu z nas zdaje się być najważniejsze - miłość, spokój, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji.

pracoholizmzazdrośćegoizm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (53)