FitnessMasaż, który leczy

Masaż, który leczy

Masaż leczniczy, to taki, który przyczyni się do poprawy psychofizycznej sprawności. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób ortopedycznych, neurologicznych, a także w ginekologii i chorobach wewnętrznych.

Masaż, który leczy
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

09.02.2009 | aktual.: 25.05.2010 19:53

Masaż leczniczy, to taki, który przyczyni się do poprawy psychofizycznej sprawności. Znajduje on zastosowanie w profilaktyce, leczeniu i rehabilitacji chorób ortopedycznych, neurologicznych, a także w ginekologii i chorobach wewnętrznych.

Masaż wywodzi się z Indii i Chin, gdzie był częścią rytuału religijnego. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z chińskiego dzieła na temat Kung -Fu sprzed 3000 lat p.n.e. Hindusi w księdze mądrości Weda z 1800 roku p.n.e. podają wskazówki wykonywania masażu. Kapłani zalecali jego stosowanie w czasie obrzędów, które były częścią kultu religijnego i jednocześnie miały znaczenie lecznicze.

Z czasem masaż stracił swoje rytualne znaczenie i wszedł w zakres medycyny, z dzieł Hipokratesa, Celsusa i Galena wynika, że lekarze w niektórych chorobach zalecali masaż, W Grecji miał on znaczenie dla sportowców. Było to namaszczanie przez ciała oliwą przed zawodami. Z tych zabiegów wywodzi się masaż zwany klasycznym.

Rozwój masażu leczniczego nastąpił na początku XIX w. dzięki lekarzom szwedzkim. opracowali tzw „szwedzką gimnastykę", której częścią był masaż.Współcześnie zauważa się powrót do naturalnych metod leczniczych, w tym masażu.

Rodzaje masażu:

Masaż Izometryczny - intensywne masowanie mięśni podczas skurczu izometrycznego.
Masaż segmentarny - składa się z chwytów i opracowań, technika i kolejność wykonywania, pozwala na wykrywanie i usuwanie zmian chorobowych na drodze odruchowej.Jest masażem diagnostycznym, znajduje zastosowanie w leczeniu chorób narządów wewnętrznych.
Masaż Stóp – jego celem jest odblokowanie stref przepływu energii całego ciała, likwidacja bólu i napięć.
Ma Uri – wywodzi się z Nowej Zelandii. Poprzez masaż całego ciała, energię tańca i polinezyjskiej muzyki masażysta wprowadza osobę masowana na drogę zmian prowadzących do poprawy zdrowia, relacji z innymi ludźmi i sobą samym.
Masaż Kręgosłupa - stosowany przy skrzywieniach kręgosłupa, skoliozie, przeciążeniach. Działa odprężająco i na mięśnie grzbietu.
Masaż Ajurwedyjski - jest to połączenie masażu klasycznego i akupresury.
Masaż Aromaterapeutyczny - masaż całego ciała i/lub miejscowy. Do masażu stosuje się olejki eteryczne, które rozpuszcza się się w oleju w proporcji 15-30 kropli mieszaniny olejków na 50 mililitrów (około 1/5 do 1/4 szklanki oleju).
Masaż Tybetański - Sztuka masażu licząca 5 tysięcy lat. połączenie masażu leczniczego, uciskania odpowiednich punktów na stopach oraz bioterapii. jest niemal bezdotykowy, jakkolwiek działa bardzo silnie. Wykonuje go się po konsultacji z lekarzem. Działa skutecznie na układ krążenia, reguluje ciśnienie, wspomaga leczenie schorzeń narządu ruchu.

Masaż Tajski - starożytna metoda łącząca w sobie elementy Hatha Yoga, akupresury, refleksologii i medytacji. Poprawia kondycję fizyczną i duchową.

Masaż gorącymi kamieniami - połączenie termoterapii, drenażu, akupresury, aromaterapii i masażu szwedzkiego. podnosi temperaturę okolic masowanych i rozszerza naczynia krwionośne.

Shiatsu - japońska odmiana masażu ciała. Polega na stosowaniu ucisku dłoni i technik manipulacyjnych w celu wyeliminowania stanów chorobowych. Można go stosować w przypadku poważniejszych dolegliwości.

Masaż stemplami kamiennymi lub ziołowymi – polega on na tym, że rozgrzanymi stemplami wykonuje się szybkie, krótkie dotknięcia w odpowiednich miejscach na ciele.

Mimo bardzo korzystnego wpływu masażu na nasze zdrowie, to przy niektórych dolegliwościach nie jest on wskazany:

• zmiany skórne – rozsiane i ropne
• ciąża
• menstruacja
• nowotwory
• krwawienia, krwotoki
• hemofilia
• żylaki
• miażdżyca
• gorączka powyżej 39°C
• skaza naczyniowa
• stany reumatoidalne
• choroby bakteryjne wirusowe i pasożytnicze

zdrowiemasażmedycyna niekonwencjonalna
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)