Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Kiedy trzeba nosić maseczkę ochronną we własnym samochodzie?

Zakrywanie twarzy jest od dzisiaj obowiązkiem każdego Polaka, ale czy oznacza to, że nawet w samochodzie musimy nosić maseczkę ochronną? Takie pytania często pojawiały się w kontekście oficjalnych konferencji prasowych organizowanych przez ministra zdrowia. Jak się okazuje, zasady noszenia maseczek są przejrzyste, ale należy zachować czujność, aby nie dostać mandatu.

Share
Koronawirus w Polsce. Kiedy trzeba nosić maseczkę ochronną we własnym samochodzie?
Źródło: Getty Images
dphhwjo

Powszechny obowiązek zakrywania twarzy obowiązuje od dzisiaj, lecz wiele osób ma wątpliwości przy niektórych kwestiach. Jedną z nich jest noszenie maseczki ochronnej w samochodzie. Samo wprowadzenie podobnych restrykcji związane jest z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa oraz zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem. Czy jednak obowiązek ten dotyczy również noszenia maseczki ochronnej w samochodzie?

Maseczka ochronna w samochodzie – trzeba czy nie trzeba?

Obowiązek noszenia maseczek ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i chronienie siebie oraz innych. Jednocześnie jednak minister Szumowski przyznał, że noszenie maseczek nie obowiązuje w prywatnych samochodach. Dotyczy to sytuacji, gdy poruszamy się sami albo z osobami, z którymi mieszkamy. Według rozporządzenia ministra obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy osób podróżujących środkami publicznego transportu oraz podróżujących samochodami razem z osobami niezamieszkującymi wspólnie. Maseczkę ochronną należy zakładać zawsze podczas wychodzenia z samochodu – niezależnie od wybranego miejsca.

Zobacz także: Czy maski chronią przed koronawirusem?

Maseczka ochronna w samochodzie – co jeszcze należy wiedzieć?

Oprócz tego, że należy nosić maseczkę ochronną w samochodzie, gdy przemieszczamy się z osobami obcymi, istnieje jeszcze szereg innych regulacji. O zakrywaniu twarzy w miejscach publicznych należy pamiętać podczas robieniu zakupów czy uczęszczania do aptek. Choć pracownicy nie muszą zakrywać twarzy, gdy przebywają w miejscu pracy, sytuacja się zmienia, kiedy mają oni styczność z klientami. Maseczka ochronna obowiązuje także w miejscach zielonych, ponieważ nakaz dotyczy przemieszczania się, więc i obowiązek musi zostać spełniony zarówno przez jadących samochodem z obcymi, jak również podczas spaceru z psem. Z obowiązku zakrywania twarzy są zwolnieni wszyscy ci, którzy przebywają na swoim terenie prywatnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dphhwjo

Podziel się opinią

Share
dphhwjo
dphhwjo
Strona Główna WP