Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Kiedy trzeba nosić maseczkę ochronną we własnym samochodzie?

Zakrywanie twarzy jest od dzisiaj obowiązkiem każdego Polaka, ale czy oznacza to, że nawet w samochodzie musimy nosić maseczkę ochronną? Takie pytania często pojawiały się w kontekście oficjalnych konferencji prasowych organizowanych przez ministra zdrowia. Jak się okazuje, zasady noszenia maseczek są przejrzyste, ale należy zachować czujność, aby nie dostać mandatu.

Koronawirus w Polsce. Kiedy trzeba nosić maseczkę ochronną we własnym samochodzie?Źródło: Getty Images
d1cnzvv
d1cnzvv

Powszechny obowiązek zakrywania twarzy obowiązuje od dzisiaj, lecz wiele osób ma wątpliwości przy niektórych kwestiach. Jedną z nich jest noszenie maseczki ochronnej w samochodzie. Samo wprowadzenie podobnych restrykcji związane jest z zachowaniem maksymalnego bezpieczeństwa oraz zminimalizowania ryzyka zakażenia koronawirusem. Czy jednak obowiązek ten dotyczy również noszenia maseczki ochronnej w samochodzie?

Maseczka ochronna w samochodzie – trzeba czy nie trzeba?

Obowiązek noszenia maseczek ma zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa i chronienie siebie oraz innych. Jednocześnie jednak minister Szumowski przyznał, że noszenie maseczek nie obowiązuje w prywatnych samochodach. Dotyczy to sytuacji, gdy poruszamy się sami albo z osobami, z którymi mieszkamy. Według rozporządzenia ministra obowiązek zakrywania ust i nosa dotyczy osób podróżujących środkami publicznego transportu oraz podróżujących samochodami razem z osobami niezamieszkującymi wspólnie. Maseczkę ochronną należy zakładać zawsze podczas wychodzenia z samochodu – niezależnie od wybranego miejsca.

Zobacz także: Czy maski chronią przed koronawirusem?

Maseczka ochronna w samochodzie – co jeszcze należy wiedzieć?

Oprócz tego, że należy nosić maseczkę ochronną w samochodzie, gdy przemieszczamy się z osobami obcymi, istnieje jeszcze szereg innych regulacji. O zakrywaniu twarzy w miejscach publicznych należy pamiętać podczas robieniu zakupów czy uczęszczania do aptek. Choć pracownicy nie muszą zakrywać twarzy, gdy przebywają w miejscu pracy, sytuacja się zmienia, kiedy mają oni styczność z klientami. Maseczka ochronna obowiązuje także w miejscach zielonych, ponieważ nakaz dotyczy przemieszczania się, więc i obowiązek musi zostać spełniony zarówno przez jadących samochodem z obcymi, jak również podczas spaceru z psem. Z obowiązku zakrywania twarzy są zwolnieni wszyscy ci, którzy przebywają na swoim terenie prywatnym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1cnzvv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1cnzvv