Trwa ładowanie...

Obowiązek zasłaniania twarzy. Czy małe dzieci też muszą nosić maseczki ochronne?

Od 16 kwietnia zarówno dorośli, jak i dzieci mają obowiązek zasłaniania twarzy w miejscach publicznych. Samo rozwiązanie wydaje się potrzebne, aby zminimalizować ryzyko przenoszenia się koronawirusa, ale wciąż pozostaje kilka wątpliwości związanych z noszeniem maseczek ochronnych przez małe dzieci. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dodatkowych restrykcjach związanych z nowym obowiązkiem.

Obowiązek zasłaniania twarzy. Czy małe dzieci też muszą nosić maseczki ochronne?Źródło: Getty Images
dk8btg1
dk8btg1

Niedawno Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób wydało oficjalne oświadczenie, w którym uwzględniono, że dzieci do 2. roku życia oraz osoby mające problemy z oddychaniem albo niezdolne do samodzielnego zakrywania twarzy są zwolnione z noszenia maseczek ochronnych. Podobny zapis widnieje w polskich przepisach regulujących powszechny obowiązek zakrywania nosa i ust, ale z pewnymi wyjątkami.

Małe dzieci i maseczki ochronne – kiedy są zwolnione z obowiązku?

Tak naprawdę nie ma sztywnej granicy związanej z konkretnym wiekiem dzieci, jeśli chodzi o obowiązek noszenia maseczek ochronnych. Zgodnie z postanowieniem ministra Szumowskiego, dzieci do 4. roku życia są zwolnione z obowiązku zakrywania twarzy. Na pewno większość maluchów byłaby niezadowolona z maseczki na twarzy, co w przyszłości skutkowałoby ich buntem, wybuchem płaczu i nerwowością, ale nie ma poza tym żadnych przeciwwskazań medycznych. Zwolnienie małych dzieci do lat 4 z obowiązku noszenia maseczek jest słuszną decyzją, ponieważ zazwyczaj nie rozumieją one potrzeby zasłaniania twarzy. W rezultacie dotykałyby maseczek rękami, co nie jest wskazane.

Zobacz także: Czy maski chronią przed koronawirusem?

Małe dzieci i maseczki ochronne – kogo jeszcze nie dotyczy obowiązek?

Pamiętaj, że obowiązek zakrywania twarzy dotyczy zasłaniania ust i nosa nie tylko za pomocą maseczek ochronnych, ale również szalika czy chustki. Wielu ekspertów uzasadnia, że dzieci znacznie łagodniej przechodzą zakażenie koronawirusem albo kompletnie bezobjawowo. Dlatego też mimo młodego wieku, starsze dzieci powinny nosić maseczki ochronne, gdy wychodzą z rodzicami na spacer. Ministerstwo Zdrowia dodatkowo poinformowało, że dzieci do 4. roku życia nie obowiązuje ta zasada. Jak się okazuje, nie tylko maluchy nie muszą nosić maseczek ochronnych, regulacja dotyczy także innych osób.

Zwolnienie z maseczki ochronnej dotyczy:

  • przemieszczania się prywatnym samochodem – zarówno pojedynczo, jak i z osobami z gospodarstwa domowego;
  • osób z problemami zdrowotnymi – chodzi głównie o trudności w oddychaniu, zaburzenia rozwoju, niepełnosprawność czy niesamodzielność;
  • osób wykonujących czynności zawodowe w budynkach, placówkach czy targowiskach (z wyjątkiem bezpośredniej obsługi klientów);
  • osób kierujących środkiem publicznego transportu albo pojazdem samochodowym wykonującym zarobkowy przewóz osób;
  • duchownych sprawujących kult religijny;
  • żołnierzy i funkcjonariuszy wykonujących zadania służbowe (stosujących środki ochrony osobistej).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dk8btg1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dk8btg1