Masz psa? Szykuj się na słoną podwyżkę lub mandat

Właściciele psów muszą przygotować się na nowe wydatki - zdjęcie ilustracyjne
Właściciele psów muszą przygotować się na nowe wydatki - zdjęcie ilustracyjne
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

23.11.2023 18:31, aktual.: 23.11.2023 19:43

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W 2023 roku "podatek" od posiadania psa maksymalnie wynosił 150,93 zł. Okazuje się, że w przyszłym roku kwota ta ulegnie zmianie. Jak będą prezentować się nowe opłaty? Czy można uniknąć płacenia należnej sumy?

"Podatek od psa" nie jest zmyślony, choć formalnie jest on nazwany nieco inaczej. Każdy, kto interesuje się tematem, z pewnością zdaje sobie sprawę, że właściciele czworonogów powinni co roku uiszczać odpowiednie opłaty. W 2023 roku maksymalna należna kwota wynosiła 150,93 zł. Niestety od najbliższego stycznia należne będzie jeszcze wyższe. W jaki sposób można uniknąć płacenia?

"Podatek" od psa wzrośnie. Wiemy, kto go nie zapłaci

Zgodnie z przepisami opłata za psa jest pobierana tylko w tych gminach, które wcześniej zgłosiły, że będą ją pobierać. Mówi o tym art. 18 a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych. Jednak nawet jeśli w naszej gminie ów "podatek" został wprowadzony, nie każdy jest zobowiązany do jego uiszczania.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z opłaty są zwolnione osoby powyżej 65. roku życia, które prowadzą samodzielnie gospodarstwo domowe, posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub o dowolnym stopniu niepełnosprawności, jeżeli pies jest psem asystującym. "Podatku" nie musi też płacić pełniący stanowisko w przedstawicielstwie dyplomatycznym lub urzędzie konsularnym, a także opłacający podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy.

Warto dodać, że powyższe przypadki zwalniają z opłaty za jednego psa. Za każdego kolejnego "podatek" jest obowiązkowy. Inaczej sprawa się prezentuje w przypadku osób opłacających podatek rolny. Wówczas zobowiązanie zapłaty jest od trzeciego psa.

Ile w 2024 roku wyniesie "podatek" od psa?

Od stycznia 2024 roku maksymalna opłata za posiadanie czworonoga wzrośnie do 176,55 zł. W dalszym ciągu pobieranie "podatku" będzie zależało od tego, co ustali gmina. Warto też wiedzieć, że stawka jest ustalana przez sam urząd gminy, nie może jednak przekroczyć podanej sumy maksymalnej.

Trzeba mieć świadomość, że niepłacenie, jeżeli jest taki obowiązek, jest karalne. Gmina może nałożyć na nas mandat i... zgłosić sprawę do sądu. Wysokość mandatu oscyluje w granicach 500 zł.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (29)
Zobacz także