Masz zniszczone paznokcie i zadzierające się skórki? Jest na to sposób
Grudzień, a co za tym idzie Boże Narodzenie coraz bliżej, a to oznacza, że czeka nas jeszcze przedświąteczne sprzątanie. Chłodna woda, detergenty, suche, zimne powietrze – to wszystko ma skutek uboczny. Są nim zniszczone paznokcie i sucha, spękana skóra wokół nich. Co zrobić, by nie musieć więcej wstydzić się swoich paznokci?
27.11.2017 | aktual.: 27.11.2017 15:26
Podpowiadamy, jak skutecznie poradzić sobie z suchymi i pękającymi paznokciami i skórkami. Polecamy również odpowiednie kosmetyki, które sprawią, że dłonie pozostaną gładkie nawet pomimo czekających cię porządków przedświątecznych.
Zwalcz przyczynę naturalnymi metodami
Łuszczące się skórki nie wyglądają zbyt estetycznie. Narażone na ciągłe urazy zadzierają się i pękają, sprawiając, że każde włożenie ręki do kieszeni, torebki lub nawet rękawiczki może nieść za sobą przykre konsekwencje. Detergenty chemiczne nie są jedynym czynnikiem, który odpowiada za przesuszoną skórkę wokół paznokci. Równie zabójcze dla twoich dłoni są nieodpowiednie zabiegi kosmetyczne, nadmierne wystawianie dłoni na skrajne temperatury, a także stronienie od używania kremu do rąk. Z tym problemem możesz poradzić na wiele sposobów. Jednym z nich są domowe okłady i peelingi. Wyraźną poprawę odczujesz już wtedy, gdy raz na kilka dni nałożysz na paznokcie płatki kosmetyczne nasączone w ciepłej oliwce i potrzymasz przez pięć minut. Jeśli jednak potrzebujesz bardziej profesjonalnej pomocy, wypróbuj specjalny olejek z aplikatorem.
W ciągu dnia należy również jak najczęściej kremować dłonie. Olejek da jeszcze lepszy efekt, gdy posmarujesz nim okolice paznokci na noc. Możesz również spróbować moczyć dłonie w miseczce z olejkiem jojoba lub olejem kokosowym. Przede wszystkim pamiętaj jednak o tym, by nie narażać dłoni na szkodliwe czynniki. Dlatego zakładaj rękawiczki przed wyjściem z domu w chłodny dzień lub podczas sprzątania z użyciem silnych specyfików. Jeśli twoje paznokcie straciły dawny blask i zaczęły się odbarwiać, a na dodatek stały się bardziej łamliwe to znak, że używasz zbyt mocnego lakieru lub zmywacza do paznokci.
*Liczy się odpowiednia baza *
Choć pomalowane lakierem paznokcie wyglądają ładnie, to dzieje się to kosztem ich kondycji. Zawarta w części kosmetyków nitroceluloza umożliwia przyleganie lakieru do płytki paznokcia. Niestety, ma ona również negatywny wpływ na ich strukturę. Dlatego podczas codziennych zabiegów pielęgnacyjnych i przed malowaniem warto zastosować wzmacniającą bazę do paznokci. Dzięki niej płytka będzie nie tylko gładsza i bardziej błyszcząca, ale i również powstanie na niej bariera ochronna, chroniąca przez szkodliwym działaniem innych specyfików.
Odżywcza moc peelingu
Sama baza nie wystarczy, mikroskopijne ubytki i niedoskonałości, które widnieją na płytce, mogą sprawić, że paznokieć będzie wyglądał na zniszczony. Jednym ze sposobów na przywrócenie mu dawnego blasku będzie peeling. Choć wszyscy słyszeli o odżywczych właściwościach złuszczających preparatów do ciała, dłoni, a nawet twarzy, to mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje również peeling do paznokci. Jego zadaniem jest wyrównanie nierówności płytki i ujednolicenie koloru. Delikatne złuszczające ziarenka nie powodują podrażnień i nie osłabiają paznokcia, dzięki czemu można stosować je regularnie.
Wszelkiego rodzaju zabiegi, począwszy od nieumiejętnego manicure’u, aż po pranie, zmywanie i szorowanie przy użyciu mocnych detergentów, mogą odbić się na kondycji twoich paznokci. Jeżeli dokuczają ci suche, pękające skórki lub nie chcesz patrzeć na przebarwione paznokcie, wypróbuj sprawdzone sposoby na doprowadzenie ich do porządku.