Trwa ładowanie...

Matka Polka wciąż musi radzić sobie sama. Partnerski podział obowiązków to pięta achillesowa Polaków

Mężczyźni coraz chętniej publicznie opowiadają się za partnerskim modelem związku i równym podziałem obowiązków. Jednak w praktyce oznacza to przede wszystkim, dzielenie się odpowiedzialnością za stan konta bankowego, bo obowiązki domowe to nadal działka kobiet.

Matka Polka wciąż musi radzić sobie sama. Partnerski podział obowiązków to pięta achillesowa PolakówŹródło: 123RF
d4ci7on
d4ci7on

Z najnowszego raportu "Aktualne problemy i wydarzenia” opublikowanego przez CBOS wynika, że 82 proc. kobiet robi pranie, 81 proc. jest odpowiedzialna za prasowanie i 65 proc. za przygotowywanie posiłków. Trochę lepiej jest w kwestii robienia zakupów i wyrzucania śmieci. W połowie gospodarstw domowych nie ma osób, które na stałe zajmują się tymi czynnościami (odpowiednio 51 proc. i 50 proc.)

CBOS nie ukrywa zaskoczenia brakiem zmian w tej kwestii. "Po pięciu latach przerwy powróciliśmy do tematu podziału obowiązków domowych między kobiety i mężczyzn. Spodziewaliśmy się zmian w zakresie wykonywania czynności domowych" - czytamy na ich oficjalnym koncie na Facebooku. "Zdecydowaną większość obowiązków domowych nadal wykonują kobiety. Jedynie wykonywanie drobnych napraw oraz zlecanie usług fachowcom to zadania, które spoczywają głównie na mężczyznach" - napisali w dalszej części postu.

Jak podaje Newsweek Polacy wciąż deprecjonują obowiązki domowe, a niektórzy nawet traktują je z pewną dozą pogardy. W związku z tym utarło się przekonanie, że sprzątanie czy gotowanie należy do zadań osoby, która jest na gorszej pozycji w rodzinie pod względem zasilania domowego budżetu. - Takimi osobami są zwykle kobiety z uwagi na strukturalne różnice w zarobkach oraz od lat obowiązującą w naszym społeczeństwie kulturę - powiedziała w rozmowie z Newsweekiem socjolożka dr Paula Pustułka.

Ponadto zdaniem ekspertki zawody takie jak sprzątaczka czy kucharka, są uznawane za mało prestiżowe co potęguje niechęć do ich wykonywania przez mężczyzn: "Praca nie jest traktowana z odpowiednim szacunkiem, bo przecież polega dokładnie tym, co każdemu z nas zdarza się samodzielnie zrobić w domu i co potrafimy wszyscy".

d4ci7on
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ci7on