Medal dla pierwszej damy. Agata Duda uhonorowana za działalność społeczną
Pierwsza dama patronuje akcjom charytatywnym i bierze udział w wydarzeniach na rzecz osób chorych i z niepełnosprawnościami. Za swoją działalność Agata Kornhauser-Duda została właśnie uhonorowana Medalem św. Brata Alberta. W gronie laureatów znaleźli się także windsurferka Zofia Noceti-Klepacka, piłkarz Jakub Błaszczykowski i krakowska rodzina Wadowskich.
Medal św. Brata Alberta jest przyznawany za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Laureatów wybiera kapituła, w ktorej skład wchodzą przedstawiciele Fundacji im. Brata Alberta. Fundacja prowadzi w Polsce schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.
Agata Kornhauser-Duda została wyróżniona za swoją działalność społeczną na rzecz organizacji pozarządowych oraz osób niepełnosprawnych". Z kolei Zofia Noceti-Klepacka znalazła się w gronie laureatów, ponieważ przekazała medal olimpijski na aukcję dla chorej Zuzi. Windsurferka prowadzi też działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących pomocy. Jakub Błaszczykowski otrzymał medal "za działalność charytatywną w ramach Fundacji Ludzki gest w Opolu na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy". Natomiast rodzinę Wadowskich doceniono za działalność charytatywną na rzecz niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
- Wszyscy laureaci potwierdzili, że przyjmą Medal św. Brata Alberta, choć wszyscy wyrażali zdziwienie, że są przez Kapitułę docenieni, ale taka jest też rola kapituły - żeby szukać osób, które pomagają i dają przykład do naśladowania innym - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Działalność obecnej pani prezydentowej ma szczególny charakter. Jest to działalność ściśle społeczna, niezwiązana z polityką i niewynikająca z żadnych obowiązków. Pani prezydentowa, mając ogromną charyzmę w kontaktach z ludźmi, świetnie realizuje te zadania, ale równocześnie świadomie wybiera przeróżne organizacje, środowiska często z małych miejscowości, do tej pory mało komu znane, aby promować, wspierać i być obecną na różnych wydarzeniach – dodał.
Uroczysta galaodbędzie się 19 marca w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, w trakcie XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" 2018. Festiwal jest organizowany przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".
Medal został ustanowiony w 1997 roku. Pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski. Wśród nagrodzonych są m.in. kard. Stanisław Dziwisz czy Andrzej Zoll i Janusz Kochanowski, rzecznicy praw obywatelskich. Kapituła wyróżniła także [aktorki]: (https://film.wp.pl/aktorka-6027731360486017c) Annę Dymną, Ewę Błaszczyk i Małgorzatę Kożuchowską, piosenkarkę Irenę Santor, tenisistkę Agnieszkę Radwańską czy koszykarza Marcina Gortata.
Zobacz też: Ile zarabiają pierwsze damy
Oglądaj swoje ulubione programy za darmo na komputerze, telefonie i telewizorze! Sprawdź WP Pilot!
src="https://d.wpimg.pl/2097743351--1121738856/wp-pilot.jpg"/>