Blisko ludziMedal dla pierwszej damy. Agata Duda uhonorowana za działalność społeczną

Medal dla pierwszej damy. Agata Duda uhonorowana za działalność społeczną

Medal dla pierwszej damy. Agata Duda uhonorowana za działalność społeczną
Źródło zdjęć: © PAP/EPA
Katarzyna Gileta
08.01.2018 17:53, aktualizacja: 09.01.2018 12:32

Pierwsza dama patronuje akcjom charytatywnym i bierze udział w wydarzeniach na rzecz osób chorych i z niepełnosprawnościami. Za swoją działalność Agata Kornhauser-Duda została właśnie uhonorowana Medalem św. Brata Alberta. W gronie laureatów znaleźli się także windsurferka Zofia Noceti-Klepacka, piłkarz Jakub Błaszczykowski i krakowska rodzina Wadowskich.

Medal św. Brata Alberta jest przyznawany za niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym. Laureatów wybiera kapituła, w ktorej skład wchodzą przedstawiciele Fundacji im. Brata Alberta. Fundacja prowadzi w Polsce schroniska, warsztaty terapii zajęciowej i świetlice terapeutyczne dla osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Agata Kornhauser-Duda została wyróżniona za swoją działalność społeczną na rzecz organizacji pozarządowych oraz osób niepełnosprawnych". Z kolei Zofia Noceti-Klepacka znalazła się w gronie laureatów, ponieważ przekazała medal olimpijski na aukcję dla chorej Zuzi. Windsurferka prowadzi też działalność charytatywną na rzecz osób potrzebujących pomocy. Jakub Błaszczykowski otrzymał medal "za działalność charytatywną w ramach Fundacji Ludzki gest w Opolu na rzecz osób niepełnosprawnych i potrzebujących pomocy". Natomiast rodzinę Wadowskich doceniono za działalność charytatywną na rzecz niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji im. Brata Alberta oraz Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

- Wszyscy laureaci potwierdzili, że przyjmą Medal św. Brata Alberta, choć wszyscy wyrażali zdziwienie, że są przez Kapitułę docenieni, ale taka jest też rola kapituły - żeby szukać osób, które pomagają i dają przykład do naśladowania innym - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Działalność obecnej pani prezydentowej ma szczególny charakter. Jest to działalność ściśle społeczna, niezwiązana z polityką i niewynikająca z żadnych obowiązków. Pani prezydentowa, mając ogromną charyzmę w kontaktach z ludźmi, świetnie realizuje te zadania, ale równocześnie świadomie wybiera przeróżne organizacje, środowiska często z małych miejscowości, do tej pory mało komu znane, aby promować, wspierać i być obecną na różnych wydarzeniach – dodał.

Uroczysta galaodbędzie się 19 marca w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie, w trakcie XVIII Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Teatralno-Muzycznej Osób Niepełnosprawnych "Albertiana" 2018. Festiwal jest organizowany przez Fundację im. Brata Alberta oraz Fundację Anny Dymnej "Mimo Wszystko".

Medal został ustanowiony w 1997 roku. Pierwszym laureatem był kard. Franciszek Macharski. Wśród nagrodzonych są m.in. kard. Stanisław Dziwisz czy Andrzej Zoll i Janusz Kochanowski, rzecznicy praw obywatelskich. Kapituła wyróżniła także [aktorki]: (https://film.wp.pl/aktorka-6027731360486017c) Annę Dymną, Ewę Błaszczyk i Małgorzatę Kożuchowską, piosenkarkę Irenę Santor, tenisistkę Agnieszkę Radwańską czy koszykarza Marcina Gortata.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (45)
Zobacz także