Medytacja – 3 powody, dla których warto ją praktykować
Większość osób myśląc o medytacji wyobraża sobie mistyczne obrazy: uduchowionych mnichów siedzących w skomplikowanych pozycjach, powtarzających różnorakie mantry. Tymczasem medytacja jest, najprościej rzecz ujmując, ćwiczeniem umysłu, które może praktykować każdy, niezależnie od wieku, płci, zawodu oraz statusu materialnego.
Medytacja chrześcijańska, medytacja zen, medytacja transcendentalna
Jak medytować? Istnieje wiele rodzajów medytacji. Nawet chrześcijanie, którzy często upatrują w niej coś sprzecznego z religią katolicką, posiadają swoją formę tej praktyki, która jednak nie jest zbyt popularna. Polega ona na spokojnym wykonywaniu wdechów i wydechów oraz powtarzaniu słowa „Maranatha”, co oznacza „Przyjdź Panie Jezu”. Kolejną formą medytacji jest wywodząca się z nurtu buddyzmu o nazwie Zen, praktyka zwana "zazen". Polega ona na koncentracji myśli na jednym, wybranym punkcie, najczęściej na oddechu. Dzięki tej praktyce umysł staje się klarowny i spokojny. Medytacja transcendentalna polega na wolnym wdychaniu i wydychaniu powietrza oraz równoczesnym recytowaniu mantry. Należy się skupić całkowicie na oddziaływaniu oddechu na ciało, co prowadzi do całkowitego odprężenia.
Oczywiście powyższe opisy to jedynie delikatny zarys tradycji oraz praktyk, jakie wiążą się z medytacją. Warto wypróbować jej różne formy, aby sprawdzić, która forma jest ci najbliższa. W praktyce masz do wyboru blisko 30 rodzajów praktyk: od modnego ostatnimi czasy mindfulness (treningu uważności), aż po wizualizacje (tworzenie obrazów w wyobraźni).
3 powody, dla których pokochasz medytację
1. Poczucie wartości oraz szczęście zaczyna zależeć tylko od ciebie: praktyka medytacji pozwala zrozumieć, że szczęście nie jest zależne od innych ludzi. Osoby ekstrawertyczne i lubiące huczne imprezy dzięki medytacji nagle zaczynają stronić od zbiorowisk i sytuacji, które nie wnoszą w ich życie nic konstruktywnego. Zamiast uzależniać radość od płytkich relacji międzyludzkich i wartości materialnych zaczynają odczuwać emocjonalną i duchową niezależność. Osoby regularnie medytujące nie potrzebują komplementów, aby czuć się wartościowym człowiekiem.
2. Umiejętność doświadczania chwili obecnej: medytacja pozwala na całkowite doświadczanie chwili „tu i teraz”. Większość osób fizycznie ucieka myślami w przeszłość lub przyszłość. Przeszłość generuje często negatywne myśli: poczucie winy lub wstyd. Przyszłość generuje sporo lęków oraz niepewności. Tylko bycie „tu i teraz” pozwala w pełni cieszyć się każdą chwilą bez zbędnych, negatywnych myśli.
3. Medytacja nie tylko dla umysłu, ale i dla ciała: wyniki badań opublikowane przez The American Journal of Cardiology potwierdzają, że wśród osób praktykujących medytację wskaźnik umieralności na nowotwory jest mniejszy o 49%, a o 30% zmniejsza się śmiertelność wynikająca z chorób układu sercowo-naczyniowego. Badania przeprowadzone na mnichach buddyjskich zobrazowały, że praktykowanie medytacji powoduje długofalowe zmiany w aktywności mózgu, poprawiając zdolności myślenia, pamięć, umiejętność uczenia się i koncentrację, a także znacznie wyostrza zmysły. Dodatkowo medytacja pomaga zwalczać depresję, chroniczny ból, bezsenność, uzależnienia oraz niweluje fobie.