Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
opera krakowska

"Mefistofeles" Opery Krakowskiej w Trondheim

7 i 9 czerwca 2015 Opera Krakowska zaprezentuje na scenie Olavshalle w Trondheim w Norwegii operę „Mefistofeles” A. Boito.

Share
"Mefistofeles" Opery Krakowskiej w Trondheim
Źródło: Materiały prasowe
d1nxzhi

7 i 9 czerwca 2015 Opera Krakowska zaprezentuje na scenie Olavshalle w Trondheim w Norwegii operę „Mefistofeles” A. Boito. Realizacja jest efektem współpracy Opery Krakowskiej i Trondheim Symphony Orchestra, podjętej w ramach projektu „Operowe divertimento na scenach Krakowa i Trondheim”.

Przypomnijmy, że premiera „Mefistofelesa” odbyła się na scenie Opery Krakowskiej 25 września 2014 roku. Spektakl wyreżyserował Tomasz Konina, będący również autorem scenografii, kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk. Kostiumy zrealizowała znana kreatorka mody Joanna Klimas.

W przedstawieniu wziął udział 100-osobowy chór, w tym 32-osobowy chór dziecięcy, a w obsadzie znaleźli się soliści krakowscy, polscy i zagraniczni. Imponująca produkcja, zrealizowana z rozmachem, została doceniona przez publiczność i krytyków.

d1nxzhi

„Mefistofeles” będzie drugą inscenizacją Opery Krakowskiej prezentowaną na scenie w Trondheim. W marcu 2013 roku Opera Krakowska gościła w Norwegii z „Don Giovannim” W.A. Mozarta w reżyserii Michała Znanieckiego pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, w międzynarodowej obsadzie z udziałem krakowskiego chóru i baletu. W marcu 2014 roku Michał Znaniecki – reżyser współpracujący z Operą Krakowską przygotował w Trondheim „Carmen” G. Bizeta. Premiera spektaklu odbyła się 29 marca. Kierownictwo muzyczne objął Krzysztof Urbański.

Norweski spektakl „Mefistofelesa” poprowadzi Tomasz Tokarczyk, a w międzynarodowej obsadzie wystąpią: jako Mefistofeles - Wołodymyr Pankiv (solista Opery Krakowskiej), Faust - Roy Cornelius Smith, Małgorzata - Victoria Nava, Wagner - Kjetil Støa, w roli Heleny - Elisabeth Teige, jako Marta - Maria Stattin, natomiast w roli Pantalis Wanda Franek. W spektaklu udział weźmie Trondheim Symphony Orchestra, Chór Opery Krakowskiej oraz Chór i Chór dziecięcy z Trondheim pod kierownictwem Zygmunta Magiery.

Projekt realizowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014 w ramach programu „Promowanie różnorodności kulturowej i artystycznej w ramach europejskiego dziedzictwa kulturowego”.

d1nxzhi

Podziel się opinią

Share
d1nxzhi
d1nxzhi