Trwa ładowanie...

Menopauza pogarsza naszą pamięć

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym doświadczają trudności podczas uczenia się i zapamiętywania. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Menopause".
Share
Menopauza pogarsza naszą pamięć
Źródło: 123RF
dsgitft

Amerykańscy naukowcy dowiedli, że kobiety w okresie okołomenopauzalnym doświadczają trudności podczas uczenia się i zapamiętywania. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie "Menopause". Badacze z University of Rochester Medical Center (URMC) potwierdzili zasadność skarg wielu kobiet znajdujących się na etapie przekwitania i wykazali, że okres ten może wiązać się z istotnym pogorszeniem funkcjonowania procesów poznawczych.

Menopauza koreluje z upośledzeniem werbalnego uczenia się i zapamiętywania, jak również źle wpływa na drobne umiejętności motoryczne.

Spadek formy umysłowej zaznacza się najdotkliwiej u kobiet we wczesnym okresie pomenopauzalnym, czyli do roku po wystąpieniu ostatniej menstruacji.

dsgitft

Pogorszenie funkcjonowania poznawczego może przejawiać się najintensywniej podczas wykonywania codziennych czynności, które do tej pory nie przysparzały żadnych trudności. Kobiety w okresie menopauzy mogą mieć problem z koncentracją, zapamiętywaniem nowego numeru telefonu, czy przywoływaniem z pamięci listy zakupów.

Naukowcy doszli do powyższych wniosków po przeprowadzeniu kilku testów mierzących umiejętności poznawcze na kobietach, które znajdowały się na różnych etapach życia: późny okres reprodukcyjny, okres przedmenopauzalny, menopauzalny i pomenopauzalny. Kontrolowali również obecność i wpływ czynników takich, jak uderzenia gorąca, zaburzenia snu, depresja i niepokój oraz mierzyli poziom estradiolu we krwi.

Okazało się, problemy zdrowotne, które mogłyby wpływać na kondycję umysłową badanych oraz zawartość estradiolu we krwi nie stanowiły wystarczającego wyjaśnienia dla pogorszenia funkcji poznawczych.

"Wyniki badań sugerują, że ubytki poznawcze w tym okresie są procesami niezależnymi, a nie konsekwencjami braku snu lub depresji" - komentuje Miriam Weber, główna autorka badania.

(PAP/ma)

POLECAMY:

* Twoja mama wcześnie przeszła menopauzę? Masz mniejsze szanse na ciążę*

* Ginekolodzy: hormony dobre dla pań po 50.*

* Sinead O'Connor: Mam menopauzę!*

Geny decydują o menopauzie

dsgitft

Podziel się opinią

Share
dsgitft
dsgitft