Mentzen chce wiecznego małżeństwa. Adwokat zadaje jedno pytanie
Pomysły polityków Konfederacji potrafią wywołać skrajne emocje. Sławomir Mentzen ogłosił, że chciałby "nierozerwalnego ślubu", czyli takiego bez możliwości rozwodu. - To ryzykowne - komentuje adwokat Beata Woch.
Gdy już wydawało się, że politycy Konfederacji wypowiedzieli się w sprawie wszystkich kontrowersyjnych kwestii, Sławomir Mentzen ponownie zaskoczył. Podczas rozmowy z Bogdanem Rymanowskim w Radiu ZET stwierdził, że chciałby, aby państwo dało mu możliwość zawarcia "nierozerwalnego małżeństwa". Taki ślub miałby opierać się na podobnych zasadach, co ślub kościelny. To oburzyło wielu komentujących.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czytaj także: Sławomir Mentzen: Jestem leniwym lobbystą
Małżeństwo bez rozwodu. Na razie dla chętnych
Sławomir Mentzen w ostatniej rozmowie z Bogdanem Rymanowskim poruszył kwestię małżeństwa bez rozwodu. Tłumaczył, że czuje się skrzywdzony, bo nie może takowego zawrzeć.
— W tym momencie na przykład ja chciałbym zawrzeć z moją żoną ślub, który jest nierozerwalny — tak, jak moje małżeństwo kościelne jest z nią nierozerwalne. Nie mam takiej możliwości. Ślub kościelny jest ok, ale chciałbym do tego mieć cywilny, natomiast nie mogę. Chciałbym, żeby państwo dało mi taką możliwość — tłumaczył polityk.
- To ryzykowne - adwokat komentuje pomysł Sławomira Mentzena
Beata Woch w rozmowie z Wirtualną Polską przyznała, że taki pomysł wymaga głębokiej analizy. - Życie pisze takie scenariusze, których w chwili złożenia oświadczenia nie da się przewidzieć.
Zastanawia się też, co w przypadku osób doświadczających przemocy w związku czy tych z dysfunkcjami psychicznymi. - One mogą nie mieć możliwości swobodnego, samodzielnego wyrażania woli w tym aspekcie. To margines, ale takie ryzyko istnieje. Trzeba zabezpieczyć nie tylko małżeństwo, ale też jednostkę - stwierdza.
Adwokat Beata Woch przypomina również, że rozwód w obecnych czasach nie jest prosty. Proces ten jest wyjątkowo żmudny szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z ustaleniem winnego rozpadu małżeństwa. - Taki rozwód trwa zazwyczaj długo, wymaga dowodów i przesłuchania wielu świadków. Nie mówimy tu o miesiącach, tylko o latach.
Polityk odwoływał się do małżeństwa kościelnego, które mogłoby być - jego zdaniem - wzorem dla tego zawieranego w urzędzie. - W tym aspekcie należy podkreślić, że w prawie kanonicznym mamy także instytucję stwierdzenia nieważności małżeństwa - komentuje Beata Woch.
Być może niedługo usłyszymy kolejne, kontrowersyjne pomysły. Współprzewodniczący Konfederacji jest teraz nadzwyczaj aktywny w mediach. Ma to związek ze zbliżającymi się wyborami, w których - jak zapowiedział - ma zamiar "wywrócić ten stolik". Najnowsze sondaże pokazują wyraźny wzrost poparcia dla Konfederacji. Obecnie sięga ono od 8 do 15 proc.
Czytaj także: Psycholog reaguje na słowa Sławomira Mentzena. "Wiele dzieci może zostać skrzywdzonych"
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!