ModaMiała 14 lat, gdy zaczęła szyć. ''Nazwisko Bedra było synonimem świetnych kreacji''

Miała 14 lat, gdy zaczęła szyć. ''Nazwisko Bedra było synonimem świetnych kreacji''

Miała 14 lat, gdy zaczęła szyć. ''Nazwisko Bedra było synonimem świetnych kreacji''

02.11.2018 12:40, aktual.: 02.11.2018 18:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

To historia zwykłej-niezwykłej kobiety. W czasach, gdy sztuka krawiectwa zanika, wnuk Ewy Marii Bedry postanowił zbudować swojej babci pomnik. Właśnie powstaje kolekcja odzieży na wiosnę i lato 2019, zainspirowana projektami utalentowanej Polki.

Urodzona w 1927 roku, w małej wiosce Jaciążek, Ewa Maria Bedra zaczęła szyć w wieku 14 lat. To pozwoliło jej się oderwać od trudnej wojennej rzeczywistości. Potem była szkoła krawiectwa u sióstr w zakonie, inspiracje modą zachodnią, francuską i pierwsi klienci. Pierwszą sukienkę zaprojektowała i uszyła w 1941 roku. W końcu Bedra sama zaczęła uczyć krawiectwa, a grono sympatyków ubrań spod jej ręki tylko się powiększało. Została projektantem i kierownikiem w szwalni jednej z zagranicznych marek. Szyła dla Mody Polskiej. Jej projekty wysyłane były do warszawskich i zagranicznych butików. Swoją pasję kontynuowała do ostatnich dni życia. Zmarła w 2000 roku. Jej dzieło nie dało jednak o sobie zapomnieć.

Wnuk projektantki Adam Urbanowski wraz z żoną Kamilą postanowili stwiorzyć markę BEDRA zainspirowaną projektami Ewy Marii. Właśnie tworzą kolekcję wiosna-lato 2019.

Obraz

- Ubrania, które właśnie szyjemy, są inspirowane późniejszymi, najbardziej wyszukanymi projektami babci - mówi Urbanowski. Inicjatywa nie tylko upamiętni utalentowaną Polkę, ale ma też wymiar dobroczynny. Jeden z wnuków Ewy Marii Bedry, a starszy brat Adama, uległ lata temu poważnemu wypadkowi samochodowemu. Cudem udało mu się przeżyć, jednak stracił wzrok i nadal zmaga się ze zdrowotnymi następstwami feralnego zdarzenia. Dochód z działalności marki zostanie przeznaczony na rehabilitację mężczyzny.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (8)