Blisko ludziMieszka w Doniecku. Niewiarygodne, jaki kolor ma tam teraz woda

Mieszka w Doniecku. Niewiarygodne, jaki kolor ma tam teraz woda

Woda w Doniecku zamieniła się w brunatną ciecz
Woda w Doniecku zamieniła się w brunatną ciecz
Źródło zdjęć: © Twitter

13.07.2022 15:55, aktual.: 14.07.2022 15:17

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Problemem cywili, którzy mieszkają w kraju opanowanym wojną, jest m.in. dostęp do podstawowych produktów spożywczych oraz czystej, bieżącej wody. Nikogo nie trzeba przekonywać, że te dwa czynniki są niezbędne, by przetrwać. Niestety sytuacja w Ukrainie jest pod tym względem dramatyczna. Do sieci trafiło nagranie, na którym mieszkanka Doniecka pokazała, jak wygląda tam woda.

Donieck i cały obwód doniecki od kilku tygodni jest celem intensywnych ataków ze strony wojsk rosyjskich. "Rosjanie atakują ostrzałami artyleryjskimi i rakietowymi na oślep, ofiarami bardzo często są cywile" – informuje Paweł Kyryłenko, czyli szef władz obwodu donieckiego, cytowany przez ukraiński serwis Ukrinform. 

Obwód doniecki opuściło już 80 proc. mieszkańców

Dlatego miejscowe władze od dawna namawiają mieszkańców, by udali się w bezpieczniejsze rejony. W związku z tym obwód doniecki opuściło już 80 proc. mieszkającej tam dotychczas ludności. Na początku wojny obwód ten liczył 1,7 miliona osób. Teraz zostało 340 tysięcy osób, które żyją w dramatycznych warunkach. 

Woda w Doniecku przybrała brunatny kolor

Białoruski kanał opozycyjny Nexta opublikował na swoim profilu na Twitterze zaskakujące wideo. Z opisu dowiadujemy się, że kobieta występująca na nagraniu mieszka właśnie w Doniecku. Na stole przed nią znajdują się cztery baniaki z ciemnożółtą, a nawet nieco brunatną cieczą. Jak się okazuje, jest to woda.  

"Mieszkanka okupowanego Doniecka pokazuje, jaki kolor przybrała woda lejąca się z kranu" – czytamy na Twitterze. Nagranie w jasny sposób pokazuje, że mieszkańcy tego rejonu wschodniej Ukrainy nie mają dostępu do czystej wody, która byłaby w pełni zdatna do picia. Kobieta na filmiku powiedziała, że nie będzie za nią płacić. Do tej pory nagranie obejrzało ponad 70 tys. internautów. 

Zauważmy, że w dostęp do czystej wody w kraju opanowanym przez wojnę staje się dla jego mieszkańców towarem deficytowym. Na początku inwazji Rosji na Ukrainę Unicef informował, że 1,4 miliona osób jest zupełnie odciętych od wody, a 4,6 miliona osób ma do niej ograniczony dostęp. "Woda staje się coraz bardziej potężną bronią" – słusznie zauważyło "Politico". 

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także