Mięta na zdrowie!
Kubek brazylijskiej mięty ma właściwości przeciwbólowe, podobne do leków dostępnych w aptekach. Dopiero teraz naukowcy postanowili dokładniej zbadać jej działanie.
Kubek brazylijskiej mięty ma właściwości przeciwbólowe, podobne do leków dostępnych w aptekach. Choć lecznicze działanie tej rośliny znane jest w Ameryce Południowej od wieków, dopiero teraz naukowcy postanowili dokładniej zbadać jej działanie. O ich wnioskach informuje pismo "Acta Horticulturae".
Hyptis crenata, bardziej znana pod nazwą mięty brazylijskiej, nie przypomina jednak mięty, którą każdy z nas ma w swojej kuchni. Jej smak zbliżony jest raczej do szałwi. Specyfik ten już wieki temu był zalecany przez brazylijskich znachorów jako środek na bóle głowy, brzucha, gorączkę czy grypę. I, jak udowodnili naukowcy z Uniwersytetu w Newcastle, zalecany był słusznie.
Najbardziej popularną metodą przyrządzenia przeciwbólowej herbaty jest sporządzenie odwaru. Wystarczy przez 30 minut pogotować wysuszone liście w wodzie i pozostawić do wystygnięcia.
Gdy naukowcy podali tak przyrządzoną herbatkę myszom, okazało się, że miała ona działanie zbliżone do indometacyny, bardzo silnego leku przeciwzapalnego.
- Od kiedy tylko ludzie pojawili się na Ziemi trwają poszukiwania roślin, które mogłyby stanowić remedium na nasze dolegliwości. Szacuje się, że obecnie w celach leczniczych wykorzystuje się ponad 50 tys. roślin - mówi główna autorka badań Graciela Rocha, z pochodzenia Brazylijka. I dodaje: - Ponad połowa leków na receptę zawiera molekuły roślinne.
Rocha pamięta, że w dzieciństwie podawano jej miętę brazylijską przy każdej infekcji. Teraz chce rozszyfrować zagadkę jej skuteczności, co oznacza zidentyfikowanie owej tajemniczej molekuły.
- Pijąc tę herbatę, większość mieszkańców Wielkiej Brytanii nie miałaby skojarzeń ze znaną im miętą. Smak mięty brazylijskiej przypomina raczej szałwię. Nie jest smaczna, ale przecież nie tego oczekujemy od lekarstwa, prawda? - dodaje Rocha.