None
Przeciętna kobieta tyje podczas ciąży 10-20 kg. Do wagi sprzed porodu młoda matka wraca najczęściej po roku. Niektóre kobiety - i jest ich całkiem sporo - chciałyby błyskawicznie odzyskać formę, zwłaszcza jeśli w okresie ciąży znacznie przytyły. Co należy wiedzieć o odchudzaniu po urodzeniu dziecka? Czego nie wolno robić, a co jest dozwolone?
Mit pierwszy: treningi można zacząć tuż po porodzie
Nie można. Z intensywnym wysiłkiem fizycznym kobieta powinna się wstrzymać przynajmniej na czas połogu, który obejmuje 6-8 tygodni po porodzie. W tym okresie w organizmie matki będą zachodziły procesy odnowy i gojenia, które pozwolą jej wrócić do stanu sprzed ciąży. Dotyczy to większości narządów i układów, które w mniejszym lub większym stopniu były zaangażowane w proces powstawania i rozwoju płodu. Po ciąży kobieta może czuć się zmęczona i rozbita, dlatego z aktywnym treningiem lepiej zaczekać jakieś dwa miesiące.
Wskazówka: pierwsze tygodnie są kobiecie niezbędne, by wrócić do formy. Należy poświęcać dużo czasu na odpoczynek i sen, a treningi rozpocząć później. W połogu wskazana jest natomiast lekka gimnastyka, która przyśpieszy odnowę tkanek, wzmocni mięśnie, poprawi samopoczucie czy usprawni zwijanie się macicy.
Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl
Mit drugi: można się odchudzać podczas karmienia piersią
Lekarze to odradzają. Dieta karmiącej matki powinna być urozmaicona, pełnowartościowa, bogata w witaminy, minerały i płyny. Musi także zawierać odpowiednią liczbę kalorii, by wyrównać straty związane z wydzielaniem mleka. Dlatego kobieta, która karmi piersią, powinna otrzymywać ok. 2800-3400 kcal na dobę, a spożycie białka powinno być większe o ok. 20 g w ciągu doby. Wzrasta też zapotrzebowanie na niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Trzeba pić 2-3 litry płynów w ciągu dnia. Odchudzanie się w okresie laktacji może bardzo zaszkodzić dziecku.
Wskazówka: w okresie karmienia piersią można i wręcz należy wybierać produkty zdrowe dla matki i dziecka. Ogranicz słodycze, które mogą utrudnić ci powrót do figury sprzed ciąży. Od czasu do czasu możesz zjeść lody czy inny ulubiony deser. Jednak zamiast cukierków czy czekoladek, lepiej wybrać garść suszonych śliwek bądź rodzynek.
Mit trzeci: po ciąży trzeba szybko wrócić do formy
Nie trzeba - jest to wręcz niewskazane i niezdrowe. Bezpieczne tempo chudnięcia po porodzie to ok. 9 kg w pierwszym miesiącu, a następnie po kilogramie na miesiąc. Masa ciała powinna się sama ustabilizować po około trzech miesiącach od dnia rozwiązania. Karmiąc piersią, zajmując się dzieckiem i domem, wkrótce odzyskasz wagę sprzed ciąży. Żadne "diety-cud" nie są wskazane po porodzie. Ważne również, by stawiać sobie realistyczne cele i nie narzucać sobie irracjonalnego tempa chudnięcia.
Wskazówka: odżywianie jest źródłem energii i wielu cennych składników koniecznych dla utrzymania funkcji życiowych całego organizmu. Ważne jest, aby pożywienie dostarczało młodej mamie wartościowych, koniecznych składników budulcowych, a nie sprzyjało chorobom, co czyni np. nadmiar tłuszczu zwierzęcego, soli czy cukrów prostych.
Mit czwarty: karmienie piersią odchudza
Wiele kobiet twierdzi, że karmienie malucha pomogło im zrzucić zbędne kilogramy. Faktem jest, że laktacja pochłania kalorie, nie potwierdzono jednak badaniami związku między karmieniem a spadkiem wagi. Na to drugie może mieć natomiast wpływ rozważne komponowanie diety, zabieganie czy brak czasu na przygotowanie sobie posiłku. Wszystko zależy od jadłospisu, jaki stosuje karmiąca mama i jej stylu życia. Pamiętajmy też, że zapotrzebowanie energetyczne w okresie laktacji wzrasta o 500-800 kcal na dobę.
Wskazówka: w diecie karmiącej matki powinny znaleźć się produkty białkowe: chude mięso i wędliny, jajka, ryby, mleko i jego przetwory, produkty zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, kasze, oleje roślinne, warzywa i owoce, świeżo wyciskane soki. Należy jeść 4-5 posiłków dziennie. Na przykład spożywając jogurty, dostarczasz sobie białko i wapń, ale również wpływasz na regulację flory bakteryjnej.
Mit piąty: po porodzie można poddać się zabiegom wyszczuplającym
Również w tym wypadku konieczny jest odstęp między porodem a zabiegami. Medycyna estetyczna, owszem, pomoże na nadmiar kilogramów i obwisłą skórę po urodzeniu dziecka, należy z tym jednak zaczekać jakieś 2-3 miesiące. Przed wybranym zabiegiem warto skonsultować się z lekarzem. Są również zabiegi (np. endermologia, elektrostymulacja), które najczęściej przeprowadza się dopiero po pół roku od porodu.
Wskazówka: porozmawiaj w gabinecie o zabiegu, na który chciałabyś się zdecydować, a potem omów go ze swoim lekarzem. Szukaj kuracji nieinwazyjnych, opartych o najnowsze technologie, z pogranicza kosmetyki i medycyny. "Sprawdzone zabiegi powinny działać na skórę kompleksowo, aby w trakcie jednej sesji poprawić całokształt wyglądu skóry oraz uzyskać natychmiastowe rezultaty" - mówi Urszula Sztwiertnia, konsultant medyczny z firmy SHAR-POL. Dowiedz się również, jakie są zalecenia po przeprowadzeniu zabiegu.
Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl