Jeśli bolą cię stawy, z pomocą pospieszyć ci może kurze jajko. Chcesz schudnąć? Zażywanie proszku ze skorup jaj kurzych ma wpływ na wchłanianie tłuszczu, np. obecnego w czekoladzie. Z kolei białka wchodzące w skład skorupki działają przeciwbakteryjnie.
Jajko - cud natury
Jaja są najbardziej wartościowym produktem spożywczym spośród dostępnych środków żywnościowych. Dostarczają niemal wszystkich składników pokarmowych (z wyjątkiem witaminy C) niezbędnych do życia.
Pod skorupką znajdują się wszystkie niezbędne substancje, by stworzyć życie - aminokwasy, tłuszcze, witaminy, pierwiastki. Sama skorupka też jest dla nas cenna; w medycynie naturalnej wykorzystuje się ją od dawna. Uczeni przekonują, że jajkiem można wyleczyć szereg chorób.
Tłuszcz znajdujący się w żółtku jest w dużym stopniu zemulgowany i zawiera cholesterol w ilości 360 mg/100 g jaja (2 sztuki) oraz lecytynę (naturalny emulgator). To właśnie m.in. równoczesna zawartość lecytyny powoduje, że cholesterol z jaj nie jest aż tak niebezpieczny, jak się wcześniej wydawało. Ten naturalny emulgator jest antagonistą cholesterolu i chroni przed jego nadmiernym gromadzeniem się we krwi i kumulowaniem tłuszczu w wątrobie. Lecytyna obniża poziom złego cholesterolu (frakcja LDL) i podwyższa poziom dobrego cholesterolu (frakcja HDL). Tak więc żółtko jako bomba cholesterolowa jest bezpieczne w porównaniu z innymi źródłami cholesterolu (masło, podroby, śmietana, smalec, tłuste mięsa i wędliny).
W żółtku jaja występuje również luteina i zeaksantyna, które zapobiegają degeneracji plamki żółtej oka. Inny ważny składnik żółtka to immunoglobuliny - substancje wirusobójcze oraz przeciwbiegunkowe.
Jajko - cud natury
Medycyna naturalna na niektóre schorzenia zaleca skorupkoterapię. Nieprzypadkowo. Skorupka jajka to przede wszystkim doskonałe źródło wapnia o doskonałej przyswajalności, a także miedzi, żelaza, fluoru, mangan, cynku, krzemu. Jej skład jest zbliżony do składu naszych zębów i kości. Zagraniczni uczeni zaobserwowali, że podawanie skorupki dzieciom i dorosłym wpływa na wzmocnienie włosów i paznokci, powstrzymuje krwawienia z dziąseł, leczy zaparcia, astmę, a nawet bezsenność. Taki środek posiada też zdolność usuwania z organizmu pierwiastków promieniotwórczych.
Wewnątrz każdej skorupki znajduje się biała, wyściełająca ją błona. Składa się ona z cennych substancji: przede wszystkim białka, ale również w 25 procentach z kolagenu, kwasu hialuronowego, glukozaminy oraz siarczanu chondroityny. Są to podstawowe składniki zalecane osobom, którym dokucza choroba zwyrodnieniowa stawów.
Jajko - cud natury
Amerykańscy badacze potwierdzili, że skorupkoterapia bardzo korzystnie wpływa na stawy. Efekt działania zbadano na grupie pacjentów z chorymi stawami. Przez 30 dni każdy uczestnik otrzymywał niewielką dzienną dawkę ( 500 mg) błonki ze skorupki jaja. Po siedmiu dniach 27 procent pacjentów zauważyło większą giętkość stawów. Po trzydziestu dniach liczba ta wzrosła do 43 proc., a odczuwalny dyskomfort w stawach zmniejszył się o 72 procent.
W badaniach nie zostały wykazane żadne efekty uboczne - nie zauważono bólów żołądka, krwawień czy problemów z wątrobą. Błona skorupki jajka jest całkowicie naturalna.
Jajko - cud natury
Skorupa jaja kurzego powstaje w organizmie kury w procesie biomineralizacji. Jej zadaniem jest ochrona rozwijającego się zarodka przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, umożliwienie mu prawidłowej wymiany gazowej i dostarczenie niezbędnych do rozwoju związków mineralnych, głównie soli wapnia.
Naukowcy określili skład pierwiastkowy skorupy jaja kurzego po wylęgu i porównali go ze składem innych preparatów zawierających wapń. W porównaniu z syntetycznie otrzymywanym węglanem wapnia skorupa jaja kurzego zawierała podobną ilość wapnia, więcej innych pierwiastków: strontu i selenu, lecz mniej fluoru. Na korzyść skorup z jaj kurzych może świadczyć fakt, iż miały najmniejszy procentowy udział szkodliwych metali, takich jak wanad, chrom, ołów, glin i kadm.
Jajko - cud natury
- Specjaliści od fizjologii lęgu tłumaczą to "troską matki kury" o swoje potomstwo. Od dawna wiadomo, że metale ciężkie są najbardziej szkodliwe dla rozwijających się organizmów, znajdujących się w okresie intensywnego wzrostu, głównie ze względu na kształtujący się w tym okresie układ nerwowy. Mamy tu więc do czynienia z naturalnym filtrem - kura nioska nie wbudowuje w skorupę jaja metali ciężkich, nawet gdy znajdują się one w jej środowisku czy paszy, starając się maksymalnie chronić swoje młode przed narażeniem na wady wrodzone układu nerwowego - wyjaśnia Łukasz Szeleszczuk, z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, w artykule "Skorupki jaj kurzych: niedoceniane źródło wapnia" na łamach portalu naukadlazdrowia.pl.
Jajko - cud natury
Badania wykazały, iż skorupy jaja kurzego zawierają nie tylko sole wapnia, ale również niewielkie ilości pierwiastków, takich jak selen, cynk, miedź i stront. Szczególnie interesujący wydaje się właśnie stront, ze względu na to, że jest stosowany od wielu lat w terapii osteoporozy.
Stront jest jedynym obecnie poznanym czynnikiem wykazującym podwójne działanie: hamujące w stosunku do komórek kościogubnych i pobudzające czynności komórek kościotwórczych. Ilość strontu w skorupie jaja kurzego jest idealna dla człowieka.
Wyniki badań sugerują, iż wapń pochodzący ze skorup jaj kurzych może być skuteczniejszy w zapobieganiu spadkowi gęstości mineralnej kości niż tradycyjne suplementy.
Jajko - cud natury
Zażywanie proszku ze skorup jaj kurzych ma wpływ na wchłanianie tłuszczu, np. obecnego w czekoladzie. Z kolei białka wchodzące w skład skorupy jaja kurzego działają przeciwbakteryjnie. Badacze odkryli, że hamują wzrost bakterii Gram-dodatnich i uszkadzają bakterie Gram-ujemnych.
Jak twierdzą specjaliści, spożywanie skorup w rozsądnych ilościach jest bezpieczne dla zdrowia. - Nadają się do tego zarówno skorupy jaj zakupionych w dużych sklepach (posiadające pieczątkę z danymi dotyczącymi stada), jak i te pochodzące z jaj kupowanych na bazarach czy z tzw. chowu przydomowego ("prosto od właściciela") - tłumaczy Łukasz Szeleszczuk z Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Jajko to cud natury
Eksperci ostrzegają jednak, że trzeba mieć pewność co do czystości środowiska, w którym przebywała kura nioska i paszy którą była karmiona. Jaja pochodzące z dużych ferm podlegają ścisłej kontroli i są bezpieczne.
Jak przygotować skorupę jaja kurzego do spożycia? Jajo dokładnie umyć ciepłą wodą z detergentem, środek jaja zużyć np. do jajecznicy lub do ciasta , zaś skorupkę zalać wrzątkiem i chwilę odczekać. Następnie wysuszyć i bardzo drobno pokruszyć lub zmielić. Jeść proszek dosypując go do różnych potraw.
Co ważne, terapia skorupkami nie ma skutków ubocznych.
(gabi)/WP Kobieta