ModaJak rozciągnąć buty? Kilka prostych i skutecznych metod

Jak rozciągnąć buty? Kilka prostych i skutecznych metod

Sposobów na rozciągnięcie butów jest wiele. Wybierz najlepszą metodę
Sposobów na rozciągnięcie butów jest wiele. Wybierz najlepszą metodę
Źródło zdjęć: © istockphoto.com
Joanna Kobylańska
19.07.2019 10:35, aktualizacja: 19.07.2019 12:35

Czasami zdarza się, że nowo zakupione buty pomimo dopasowanego rozmiaru, okazują się ciasne i niewygodne. Nie trzeba ich chować do szafy, ponieważ istnieje kilka sprawdzonych sposobów na rozciągnięcie butów. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek.

Pewnie zdarzyło ci się nieraz, że kupiłaś wymarzone buty, które już przy pierwszym wyjściu niespodziewanie ujawnia się ich ciasnota. Czy wtedy zdejmowałaś je i chowałaś, nigdy więcej do nich nie wracając? Błąd! Teraz poznasz sposoby, które pozwolą na rozciągnięcie butów w domowym zaciszu.

Rozciągnięcie butów – klasyczna metoda z gazetami

Najprostszym i najstarszym sposobem na rozciągnięcie butów jest ten z wykorzystaniem starych gazet. Zbierz szare gazety i zgnieć je w kulki, a następnie zamocz w denaturacie lub w spirytusie. Tak przygotowaną makulaturę, wpychaj do ciasnych butów, ale pamiętaj, że musisz użyć naprawdę bardzo dużo gazet. Następnie zostaw tak wypchane buty na kilka godzin. Przed rozciągnięciem butów zwróć uwagę na wewnętrzną wkładkę – jeśli jest ona jasna może ulec przebarwieniu. Chcąc temu zapobiec, nie nasączaj gazet alkoholem, wtedy wystarczą same papierowe kulki.

Rozciągnięcie butów – metoda ekstremalna

Inną równie skuteczną, choć szybszą metodą rozciągnięcia butów jest skorzystanie z... młotka. Może się to wydawać niemożliwe, ale naprawdę wypróbuj ten sposób. Wystarczy, że delikatnie postukasz młotkiem w wewnętrzną stronę buta, koniecznie na pięcie. Dzięki temu trochę rozciągniesz buty, lecz pamiętaj o jednej, ale bardzo ważnej rzeczy. Jeżeli ciasne buty są lakierowane bądź bardzo ostrożna – osłoń młotek szmatką i dopiero wtedy postukaj po pięcie. W przeciwnym wypadku podczas rozciągnięcia butów może dojść do pęknięcia lakieru.

Rozciągnięcie butów – skarpetkowa metoda

Kolejnym sposobem na poszerzenie ciasnych butów są skarpetki. Znajdź najgrubsze skarpetki jakie masz, a następnie lekko zamocz je w wodzie. Pamiętaj, że nie mogą ociekać, lecz po prostu mają być wilgotne. Tak przygotowane, załóż na stopy i spokojnie przymierz ciasne buty. Proces rozciągnięcia butów w tym przypadku zacznie się, gdy pochodzić w nich po domu. Metodę można wielokrotnie powtórzyć. Jest to prawdopodobnie najbardziej znana metoda rozciągnięcia butów.

Rozciąganie butów – metoda z wykorzystaniem parującej wody

Najpierw zagotuj garnek z wodą. Kiedy zacznie unosić się para, chwyć ciasny but i przytrzymaj go nad parą. Zrób to ostrożnie, żeby się nie poparzyć. Po kilku chwilach wnętrze buta powinno być rozgrzane oraz wilgotne. Chcąc skutecznie rozciągnąć buty, załóż je na nogi i pochodź w nich po mieszkaniu. Mokra skóra obuwia szybciej ulegnie uelastycznieniu.

Rozciąganie butów – metoda lodowa

Jeżeli nie chcesz wykorzystać gorącej wody, spróbuj metody z lodem. Nalej do plastikowego woreczka wodę i szczelnie go zawiąż. Umieść go w bucie, a następnie włóż buta do zamrażarki na kilka godzin. Zamrożona woda podwoi swoją objętość, co w tym przypadku pozwoli na rozciągnięcie butów. Trzeba pamiętać, że nie wody w woreczku nie może być zbyt dużo, ponieważ buty mogą popękać od zbyt dużej wkładki.

Rozciągnięcie butów – inne metody

Inne sposoby na rozciągnięcie butów są zbliżone do wymienionych powyżej. Możesz wlać wrzątek do czubka buta, a następnie błyskawicznie go wylać, po czym zrobić to samo z tylną częścią buta. Rozciągnięcie butów nastąpi, gdy pochodzisz w nich przez jakiś czas po tym przelaniu. Istnieją również odpowiednie preparaty, które przeznaczone są do rozciągnięcia butów. Wtedy wystarczy spryskać ciasne obuwie i założyć na stopy.

Jeśli nie jesteś przekonana do samodzielnego rozciągania butów, możesz udać się do szewca. Specjalista dobierze odpowiednią metodę, abyś w szybkim czasie mogła cieszyć się wymarzonymi butami.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także