© materiały partnera

Modne? Jak najbardziej, choć niekoniecznie nowe. Zadbaj o swoje ubrania

6 czerwca 2022

Bluzka, spódnica, sweter, płaszcz… Twoja szafa pęka w szwach, a ty… znów nie masz co na siebie włożyć. Ubrania, po które w tej właśnie chwili chcesz sięgnąć, są zmechacone, sprane lub – przeciwnie – porozciągane. Wybierasz się więc na zakupy. Kolejne w ciągu ostatnich tygodni.

Zakupowy scenariusz jest ci już doskonale znany, bo z uporem powtarzany od lat. Kupujesz więc spodnie podobne do tych, które masz w szafie, ale które straciły już fason. Sięgasz też po niemal identyczny T-shirt, co go tak lubisz, ale ubolewasz, że kolor nie jest już tak intensywny…

Kupujesz i zaraz po powrocie do domu obcinasz wszystkie metki, bo wydaje ci się, że mogą cię uwierać. Co więcej, wyrzucasz je, nawet nie zerkając na wytyczne dotyczące prania czy prasowania. Bo i po co? Prałaś i prasowałaś już tyle razy, że przecież doskonale wiesz, jak to się robi. No właśnie – czy aby na pewno to wiesz? Twoje ubrania, te, które tak szybko straciły fason i kolor, są niezbitym dowodem na to, że chyba jednak niekoniecznie.

© materiały partnera
© materiały partnera

Sprawdź, jak możesz zadbać o ubrania

Spokojnie, nie jesteś w tym względzie wyjątkiem. Wiele z nas (jako autorka tego tekstu także mam swoje na sumieniu) ciągle jeszcze nie zna lub po prostu nie stosuje zasad dobrego, ekonomicznego i ekologicznego prania. A szkoda, bo właśnie to nieszczęsne pranie oraz produkcja nowych ubrań odpowiadają za ok. 1/4 śladu węglowego, który zostawiamy w środowisku.

Badania na temat zwyczajów i preferencji ubraniowych Polaków zleciła w ostatnim czasie firma LPP, właściciel takich marek jak Reserved, Cropp, House, Mohito czy Sinsay. Dzięki temu wiemy, na co zwrócić uwagę i co warto poprawić w naszych codziennych nawykach.

Ale to nie wszystko. Firma podpowiada nam też najlepsze rozwiązania dotyczące kupowania, prania, prasowania i przechowywania ubrań. LPP startuje właśnie z kampanią edukacyjną "Dbaj o ubranie", która promuje świadome korzystanie z odzieży w taki sposób, aby zachować jej jakość i trwałość, a tym samym zmniejszyć nasz negatywny wpływ na środowisko.

Co ważne, prawidłowa i odpowiedzialna pielęgnacja odzieży dotyczy nie tylko prania. To również suszenie, prasowanie i przechowywanie. Organizatorzy kampanii przygotowali praktyczne porady i narzędzia, które udowadniają, że zmiana nawyków przynosi korzyści dla domowego budżetu, a także długofalowo dla naszej planety.

Na stronie www.dbajoubranie.pl znajdziemy też pomysły klientów LPP. Jednym z nich jest dołączanie do każdego ubrania kodu QR z instrukcją prania i konserwacji.

– Metki nam przeszkadzają, drapią, więc je odcinamy. A to byłby sposób, by wytyczne dotyczące dbania o ubrania mieć zawsze pod ręką – tłumaczą konsumenci.

  • Źródło: materiały partnera

  • Źródło: materiały partnera

  • Źródło: materiały partnera

Zrównoważona moda? A co to takiego?

Z badań, które na zlecenie LPP przeprowadziło ARC Rynek i Opinia, wynika, że nie wszyscy Polacy są świadomi, jak wielki wpływ na środowisko naturalne mają ich codzienne, często błahe decyzje. Co więcej, te złe nawyki w długofalowej perspektywie mogą negatywnie wpływać na otoczenie.

Każdy z nas codziennie zostawia po sobie ślad węglowy. A przecież oszczędzanie wody czy prądu przynosi wymierne i pozytywne efekty dla środowiska, w którym żyjemy. Nie zawsze jednak wiemy, jak świadomie zadbać o planetę, brakuje nam też konsekwencji. Oczywiście, większość z nas segreguje śmieci, ponad dwie trzecie ma świadomość negatywnego wpływu uruchamiania sprzętów elektrycznych na środowisko. I często niestety na tym nasza aktywność się kończy.

Mamy ogólną wiedzę na temat działań na rzecz dobra naszej planety, ale nadal niewiele wiemy, czym np. jest zrównoważona moda. Chcemy żyć bardziej ekologicznie, ale jednocześnie wielu z nas nie zamierza więcej płacić za ubrania bardziej przyjazne środowisku, wyprodukowane w zrównoważony sposób. Nie chcemy też ubrań uszytych z materiałów z recyklingu, bo kojarzą nam się z odzieżą używaną, z drugiej ręki. Tu niestety pokutuje brak świadomości, na czym dokładnie polega recykling materiałów. Sporo osób wciąż wyrzuca też nienoszone ubrania do śmieci. Co więcej, deklarujemy, że wiemy, jakiej ilości detergentów potrzebujemy, ale i tak zwykle stosujemy je "na oko".

Wiele analiz i szacunków opracowanych na przestrzeni ostatnich lat wskazuje, że branża odzieżowa odpowiada za 8–10 proc. emisji gazów cieplarnianych (GHG). Największa wartość (ok. 61 proc.) generowana jest na etapie produkcji tekstyliów, szycia odzieży czy transportu. Jednak w drugiej kolejności – 21 proc. emisji – to pochodna postaw oraz zachowań konsumentów

zauważa Marta Karwacka, Senior Manager Sustainability Consulting Central Europe Deloitte

Dlatego tak ważna jest zmiana codziennych nawyków i świadome wybory.

Razem zadbajmy o planetę

LPP w swojej kampanii przekonuje, że działanie zgodnie z zasadami zrównoważonej mody wcale nie jest takie trudne. Nie jest też kosztowne i nie wymaga olbrzymiego zaangażowania, zgłębiania wiedzy czy poświęcania wolnego czasu. Wystarczy po prostu zwracać baczniejszą uwagę na codzienne wybory. I działać według bardzo prostych zasad.

Odpowiednia pielęgnacja odzieży to oszczędność wody i energii oraz zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Z drugiej strony właściwa pielęgnacja pozwala przedłużyć życie ubrań i wpływa na ich trwałość. Rachunek jest więc prosty – ubrania przez długi czas wyglądają dobrze, a to sprawia, że nie musimy tak często kupować nowych. Dzięki temu oszczędzamy pieniądze i środowisko.

© materiały partnera

Z jednej strony ważne są przemyślane zakupy, a z drugiej odpowiednia pielęgnacja ubrań, w tym również metodami domowymi. Właściwa konserwacja odzieży może ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Dodatkowo pozwala na realne oszczędności w budżecie domowym – przekonuje Agnieszka Oleksyn-Wajda, dyrektor Instytutu Zrównoważonego Rozwoju, kierownik Studiów Podyplomowych Prawo Ochrony Środowiska w Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego.

I dodaje, że pamiętanie o właściwych nawykach nie jest takie trudne. Po prostu: pierzmy w niskiej temperaturze, stosujmy przyjazne środowisku detergenty, suszmy na powietrzu, a nie w elektrycznej suszarce bębnowej. I nie prasujmy, jeśli nie ma takiej konieczności!

Mechaniczne ruchy czy zbyt wysokie temperatury w suszarkach bębnowych i pralkach mogą niszczyć ubrania, powodując kurczenie, rozdarcia tkanin oraz blaknięcie kolorów. Dlatego właśnie dostosowanie właściwych programów piorących i temperatury prania jest istotne dla "przedłużenia życia" naszych ubrań – mówi Agnieszka Oleksyn-Wajda.

Więcej na temat właściwej pielęgnacji ubrań oraz akcji "Dbaj o ubranie" można znaleźć na stronie www.dbajoubranie.pl. Dołączcie do akcji LPP i przedłużcie życie swoim ulubionym ubraniom.

Źródło artykułu:Materiał Partnera