Trwa ładowanie...
d38xusj

Molestowanie zakonnic to problem większy, niż nam się wydaje. "Lekarz pokazał mi listę z nazwiskami 32 mniszek, u których przeprowadził aborcję"

Choć może wydawać się, że zmowa milczenia w polskim kościele powoli zaczyna zanikać, wciąż jest bardzo wiele tematów, które nie są poruszane publicznie. Jednym z nich jest wykorzystywanie seksualne zakonnic przez księży.
Share
W zakonach ma dochodzić do wykorzystywań na ogromną skalę
W zakonach ma dochodzić do wykorzystywań na ogromną skalęŹródło: 123RF
d38xusj

Uwagę na ten problem zwraca coraz więcej osób, m.in. dziennikarka Karolina Korwin-Piotrowska, która dzisiaj na swoim profilu w mediach społecznościowych udostępniła post z fragmentem artykułu z "Wysokich Obcasów".

"Lekarz pokazał mi listę z nazwiskami 32 mniszek, u których przeprowadził aborcję" - brzmi początek tekstu. "To były dzieci duchownych. Kapłani woleli siostry niż prostytutki, bo były wolne od HIV". To słowa wypowiedziane przez Constance, jedną z sióstr zakonnych w Afryce.

W artykule możemy przeczytać o dokumencie "Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego", który jest owocem pracy francuskich dziennikarzy Marie-Pierre Raimbault, Érica Quintina oraz Elizabeth Drévillon. Przez dwa lata prowadzili śledztwo, które doprowadziło ich do przerażających odkryć.

d38xusj

"Constance ze Zgromadzenia Sióstr Misjonarek już jako nowicjuszka usłyszała, żeby 'oszczędzać zbawienie'" - czytamy w artykule WO. "To znaczy sypiać z jednym duchownym. Grace, gdy zaszła w ciążę z księdzem, do czasu rozwiązania odizolowano od wspólnoty zakonnej. Gdy urodziła, przełożona kazała jej oddać dziecko do adopcji. Cathrinę, gdy była 18-letnią nowicjuszką, wykorzystał duchowny. Ma za sobą próby samobójcze".

Ta sama gazeta cytuje wywiad, którego dziennikarka Raimbault udzieliła dla TV5 Monde, w którym opowiada o tym, że nie są to pojedyncze przypadki, a problem całego systemu.

– Gdy zaczynałam pracę nad dokumentem, te skrzywdzone zakonnice nawet nie myślały o tym, by ujawnić swój dramat - opowiada. - To są kobiety uzależnione finansowo od zakonów. Nie mają własnych pieniędzy, w przeciwieństwie do swoich prześladowców. Do tego dochodzi wstyd, niekiedy manipulacja, bo gwałciciele często mówią, że robią to w imię Jezusa, że to droga do mistycznych przeżyć religijnych. Poza tym zakonnice ślubują posłuszeństwo. Jedna z naszych bohaterek mówi wprost, że od początku mniszki uczone są posłuszeństwa wobec kapłanów, wysłanników Boga na ziemi. Cierpią, bo instytucja, której przysięgały wierność, nie reaguje na ich dramat, a czasami nawet każe im cierpieć dla dobra Kościoła. Na początku wydawało się nam, że to przypadki, ale to system niewolenia kobiet w Kościele, a w razie kłopotów – ochrony dla sprawców kosztem zakonnic.

Szukając ofiar wykorzystywania seksualnego przez księży, dziennikarze trafili również do zakonnicy, psychoterapeutki i seksuolożki Marie-Paul Ross. Kobieta pracuje z innymi zakonnicami, którym próbuje pomóc poradzić sobie z traumą, którą zafundowali im księża. Ross została "wygnana" do odizolowanego miasteczka przez swoich przełożonych, bo "robiła za dużo szumu wokół molestowania".

d38xusj

Innym ważnym wątkiem w ich śledztwie jest Afryka. To tam ma dochodzić do wykorzystywań na ogromną skalę. Seks z księdzem ma być traktowany jako forma zapłaty za pomoc, jedzenie, prezenty lub awans. Dla duchownych siostry sa "bezpieczne", w przeciwieństwie do prostytutek, od których mogą się zarazić HIV. Choć jednak Afryka jest daleko od naszego kraju, ten problem jest nam znacznie bliższy, niż się wydaje.

– Tak, problem wykorzystywania seksualnego sióstr zakonnych przez księży istnieje również w Polsce - takie słowa padły ze strony Matki Olech, sekretarki generalnej Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych podczas rozmowy z Katolicką Agencją Informacyjną. - Od bardzo dawna. Jestem w klasztorze od 50 lat. Przez 12 lat byłam przełożoną generalną. Miałam do czynienia z kilkoma przypadkami.

Film "Molestowane zakonnice Kościoła katolickiego” można do 4 maja można oglądać na platformie www.arte.tv.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d38xusj

Podziel się opinią

Share
d38xusj
d38xusj