Motywy zwierzęce "atakują". Jak stylizować modne cętki?
Animalistyczne printy zerwały ze swoją agresywnością i ostentacyjnym wyrazem. Dzisiaj pokazują swoje kobiece, szykowne i intrygujące oblicze. Występują w roli niewielkiego akcentu, jak również w wersji total look. Brzmi ciekawe? A wygląda jeszcze lepiej.
27.03.2023 | aktual.: 26.07.2023 23:09
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Gepard, lampart i jaguar mają coś ważnego do powiedzenia. Nastaw ucho... Przyszedł czas, aby oswoić dzikie printy i przygarnąć zwierzęce motywy do swojej szafy. Przedstawiciele gatunku "rrr" wybudzają się z zimowego snu. Jak co roku, także tej wiosny, z impetem wbijają się do damskiej garderoby. Dlatego lada moment będziemy rozwiązywać następujące równania: sukienka + cętki, a także kowbojki + panterka. Motywy zwierzęce budzą respekt w ciągu dnia. A nocą? Nocą koją zmysły i zachwycają elegancją. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak wyruszyć do sklepów i upolować nową zdobycz w animalistyczny wzór.
Jak cętki wkręciły się do świata mody?
Cętki, panterki, łatki i ciapki... Zwierzęcy wzór to trudny przeciwnik. Gdy Marian Nixon w 1925 roku po raz pierwszy wyszła na ulicę w "lamparcim" płaszczu, świat oszalał na jego punkcie traktując cętki jako symbol hollywoodzkiego luksusu.
Awangardowa Josephine Baker w swojej mini pokrytej animalistycznym wzorem tańczyła charlestona, a Joan Crawford narzucała na ramiona futro w cętki za każdym razem, gdy wchodziła na czerwony dywan. Także Christian Dior widział w animalistycznym deseniu wyrafinowaną kobiecość, która nie jest dla wszystkich, a na pewno nie dla delikatnych romantyczek.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Skoro zwierzęcy wzór ma tak bogatą, filmową i dumną historię - dlaczego większość patrzy na niego z góry? Być może dlatego, że w latach 50-tych został mocno zseksualizowany przez pin-up girls, zamieniając swoją egzotykę w erotykę. Stał się tandetny i kiczowaty. I z tą "łatką" wpadł w nasze ręce. Co z nim zrobimy? W tym sezonie odświeżymy drapieżnika i zinterpretujemy go na nowo, przywracając cętkom reputację.
Akcesoria w cętki
Jak zbudować stylizację, aby nie wyglądać agresywnie i tandetnie? Najlepiej zacząć zabawę od dodatków w animalistyczny print. Torebka w cętki, pasek czy półbuty pokryte podobnym wzorem wyglądają fantastycznie u boku czarnego total looku, jeansowych spodni, białych rustykalnych koszul i swetrów w cielistym odcieniu.
Lubisz apaszki? Wybierz tą z panterką i zawiąż supeł na szyi, ewentualnie doczep do torebki. Ten niewielki akcent nawet klasycznej listonoszce doda temperamentu. Animalistyczny print uwielbia nieoczywistą grę, szuka wartości "między słowami". Pamiętaj też, aby nie odsłaniać za dużo ciała w towarzystwie cętek. Przy klasycznym fasonie i wyrafinowanej konstrukcji ten wzór ujawnia swoje eleganckie i dostojne oblicze.
Cętki wieczorową porą
Dom mody Saint Laurent znalazł doskonałą przestrzeń dla panterki. Na wybieg posłał modelki ubrane w majestatyczne sukienki przypominające kolumny. Kreacje o luźnej formie, miały poszerzoną linię ramion oraz połysk. Charakterystyczną cechą tej stylizacji był absolutny minimalizm wśród dodatków.
Dlatego jeśli chcesz wykazać się odwagą i postawić na cętkowy total look, trzymaj się z daleka od szkatułek z biżuterią, efektownych torebek oraz jakichkolwiek dodatków. Powściągliwość i minimalizm jest w tej kwestii przestrzeni szczególnie pożądana.
Czytaj także: Już pukają do drzwi. Modne wzory na wiosnę i lato 2023
Cętki w miejskiej dżungli
Co w ostatnich latach wyróżnia modowe ekspertki? Umiejętność łączenia ze sobą różnych, czasem nawet skrajnie odmiennych elementów. Co więcej, nie ma tu miejsca na przypadek. Aby eklektyczna stylizacja wyglądała spójnie, musi być pod kontrolą. Inaczej zamieni się w chaotyczny miszmasz. Cętki i panterka doskonale odnajdują się w tego typu zestawieniach. Z animalistycznym wzorem jest trochę jak z cekinami – nie może być ich za wiele, nie lubią też dosłownej interpretacji.
Dlatego dziki print śmiało opuszcza safari i wkracza na ulice. W miejskiej stylizacji cętki czują się doskonale. U boku jeansów, bawełnianych T-shirtów, przeskalowanych kurtek, trampek, oksfordów oraz czapek z daszkiem - nabierają luzu, nonszalancji i eklektycznego usposobienia. To sposób, w jaki zestawisz cętki określi, gdzie mogą się pokazać – w pracy, na festiwalu czy na zakupach w warzywniaku.
Płaszcze w cętki
Naturalne futra w cętki są passe. O ile kiedykolwiek były – już Jeanne Lanvin wdrażała do swoich kolekcji płaszcze w panterkę wykonane z mieszanki krepy i jedwabiu oraz aksamitu i szenili. Dopasowane w formie trencza z paskiem, a także przeskalowane, mięsiste i pudełkowe modele świetnie wpisują się zarówno w rebeliancki "london look", jak również klasyczny i elegancki strój.
Mówi się, że animalistyczne motywy, takie jak cętki, wybierają odważne, dynamiczne i przebojowe kobiety. To także deseń przypisywany wyznaczającym modowe szlaki trendsetterkom, które nie boją się podjąć ryzyka. A skoro wierzyć podróżującemu po świecie motto – kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl