FitnessMożna rozstać się z papierosami podczas snu?

Można rozstać się z papierosami podczas snu?

Śpiącą osobę można nauczyć kojarzenia woni papierosów z innym, nieprzyjemnym zapachem i wywołać tym realną zmianę w jej codziennym zachowaniu – czytamy w „Journal of Neuroscience”.

Można rozstać się z papierosami podczas snu?
Źródło zdjęć: © 123RF

14.11.2014 | aktual.: 14.11.2014 12:05

Śpiącą osobę można nauczyć kojarzenia woni papierosów z innym, nieprzyjemnym zapachem i wywołać tym realną zmianę w jej codziennym zachowaniu – czytamy w „Journal of Neuroscience”.

Naukowcy z Instytutu Nauki Weizmanna (Izrael) udowodnili, że istnieje sposób na efektywną naukę podczas snu, która może wywołać zmianę zachowania w życiu codziennym. Badaczom za pomocą metody warunkowania klasycznego udało się skłonić osoby badane do ograniczenia nałogu tytoniowego.

Do udziału w eksperymencie zaangażowano 66 palaczy. Najpierw wszystkich ochotników poproszono o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego nawyków papierosowych, a następnie części z nich zaproponowano spędzenie nocy w specjalnie przygotowanym laboratorium, gdzie w trakcie snu kilkakrotnie wystawiano ich na działanie różnych zapachów.

Niektórych badanych poddano warunkowaniu klasycznemu, aby nauczyć ich kojarzenia ze sobą dwóch niezwiązanych bodźców i odczuwania awersji do papierosów. W tym celu rozpylano w pomieszczeniu woń papierosów, a zaraz potem nieprzyjemny zapach zgniłego jaja lub ryby. Uczestnicy nie byli świadomi obecności bodźców zapachowych.

Okazało się, że osoby, u których zastosowano warunkowanie klasyczne w czasie snu, przez tydzień po zakończeniu badania wypalały mniej papierosów w ciągu dnia. Największy spadek liczby wypalanych papierosów (o 30 proc.) wystąpił w grupie, którą poddano warunkowaniu w drugiej fazie snu. Nie stwierdzono występowania podobnego efektu u badanych, którzy mieli do czynienia z bodźcami zapachowymi w stanie czuwania (na jawie) oraz u tych, którzy podczas snu mieli kontakt z zapachami rozpylanymi w przypadkowej kolejności.

Badacze uważają, że warunkowanie olfaktoryczne (z wykorzystaniem zapachów) może stanowić obiecującą metodę walki z uzależnieniem ze względu na ścisłe powiązanie mózgowych obszarów odpowiedzialnych za przetwarzanie zapachów z układem nagrody – rejonem pełniącym ważną rolę przy różnego typu nałogach.

„Nie odkryliśmy jeszcze sposobu na rzucenie palenia podczas snu. To wymagałoby zupełnie innego rodzaju badań. Jednak wykazaliśmy, że w trakcie snu można zastosować warunkowanie, które doprowadzi do zmian behawioralnych. Zmysł zapachu stanowi furtkę prowadzącą do śpiącego mózgu, która w przyszłości pomoże nam rozprawić się ze szkodliwymi zachowaniami” – komentuje dr Anat Arzi, współautorka badania.

(PAP), ooo/ agt/

POLECAMY:

Źródło artykułu:PAP
zdrowienikotynapapierosy
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (12)