UrodaMydło ze skał magmowych

Mydło ze skał magmowych

Uczeni z portugalskich Azorów opracowali serię kosmetyków bazujących na błocie wulkanicznym oraz skale magmowej. Według naukowców, nowe produkty nie dość, że skutecznie myją to posiadają również właściwości terapeutyczne.

Mydło ze skał magmowych
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

01.04.2012 | aktual.: 03.09.2018 11:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowatorskie kosmetyki bazują na składnikach pochodzących z Azorów, położonych na Atlantyku wysp o wysokiej aktywności wulkanicznej.

Substancje pobierane są z powszechnych tam fumaroli, czyli otworów skalnych przez które wydostają się wyziewy gorących gazów. Źródła te są bogate w minerały.

Jak poinformował prof. Joao Carlos Nunes, dyrektor Instytutu Innowacji Technologicznej Azorów (INOVA), w której powstały wulkaniczne dermokosmetyki, wśród nowych produktów są m.in. mydła oraz żele pod prysznic. Surowiec do ich wyrobu pobierany był z otworów wulkanicznych na wyspie Graciosa.

Eksperci twierdzą, że formuła kosmetyków ze składników wulkanicznych, z uwagi na bogactwo minerałów, cechuje się dużymi walorami terapeutycznymi. "Błoto wulkaniczne posiada dobroczynne właściwości m.in. dla osób cierpiących na choroby reumatyczne" - dodał prof. Nunes.

Bazujące na błocie wulkanicznym oraz skale magmowej kosmetyki powstały w efekcie kilkuletniej współpracy pomiędzy INOVA a wydziałami farmacji uniwersytetów w Porto i Aveiro w ramach programu Termaz. Jak poinformowali uczeni, istnieją duże szanse na rychłe wprowadzenie azorskich dermokosmetyków na rynek z uwagi na dobiegającą już końca fazę testów.

Dotychczas najbardziej powszechnym kosmetykiem pochodzącym z substancji wulkanicznej był pumeks, czyli skała magmowa zbudowana z porowatego szkliwa wulkanicznego powstałego z gazującej lawy.

(PAP/ma)

Źródło artykułu:PAP
reumatyzmwulkandermokosmetyki
Komentarze (0)