FitnessNadwaga – problem nie tylko dorosłych

Nadwaga – problem nie tylko dorosłych

Problem nadwagi coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Jak pokazują statystyki, z roku na rok rośnie liczba uczniów zmagających się z nadmiernymi kilogramami. Brak profilaktyki oraz odpowiedniej reakcji ze strony rodziców prowadzą do zaburzeń zdrowotnych. W wielu przypadkach pomocna okazuję się dopiero konsultacja u dietetyka.

Nadwaga – problem nie tylko dorosłych
Źródło zdjęć: © Dreamstime

Problem nadwagi coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale także dzieci i młodzieży. Jak pokazują statystyki, z roku na rok rośnie liczba uczniów zmagających się z nadmiernymi kilogramami. Brak profilaktyki oraz odpowiedniej reakcji ze strony rodziców prowadzą do zaburzeń zdrowotnych. W wielu przypadkach pomocna okazuję się dopiero konsultacja u dietetyka.

Gdzie tkwi problem?
- Niestety bywa, że rodzice bagatelizują nadwagę u swoich pociech lub w ogóle nie zauważają problemu. Nie przykładają też należytej uwagi do tego, w jaki sposób odżywiają się ich dzieci poza domem, np. w szkole lub nie są świadomi zasad, zgodnie z którymi należy komponować menu dla całej rodziny – mówi dietetyk Zofia Urbańczyk. Równie ważnym aspektem jest mało aktywny sposób spędzania wolnego czasu, zwłaszcza przez młodzież, która zamiast sportu wybiera gry komputerowe lub siedzenie przed telewizorem z paczką chipsów lub pizzą. Problem nadwagi zamiast znikać – pogłębia się. Podobnego zdania co dietetycy jest ambasadorka kampanii „Uwaga Nadwaga” – aktorka teatralna i filmowa Katarzyna Bujakiewicz: - Jemy zdecydowanie za dużo, bez ograniczeń i rozsądku. Zachęcam do dokonywania świadomych wyborów związanych ze zdrową nieprzetworzoną żywnością. **

Nadwaga i jej konsekwencje**

Nadwaga to nie tylko złe samopoczucie, apatia i brak akceptacji ze strony rówieśników. Wraz ze wzrostem kilogramów zmniejsza się zainteresowanie sportem, dziecko szybciej się męczy i odstaje pod względem sprawności fizycznej od reszty rówieśników. Co więcej, dodatkowe kilogramy zaburzają funkcjonowanie całego organizmu. Otyłe dzieci są również narażone na nieprzyjemne komentarze lub wyśmiewanie ze strony rówieśników. U pulchniejszych nastolatków mogą pojawić się dodatkowe problemy z cerą, nadmierna potliwość, a nawet cukrzyca typu II, choroby układu pokarmowego czy schorzenia kręgosłupa.

Dopasowana, pełnowartościowa dieta

Młody organizm potrzebuje do prawidłowego rozwoju regularnych posiłków bogatych we wszystkie składniki odżywcze. Na talerzu dziecka powinny znaleźć się zarówno węglowodany, jak również porcja białka i warzywa. - Najlepszym źródłem białka jest chude mięso, ryby, jaja i warzywa strączkowe. Niezbędne dla kości wapń i witaminę D znajdziemy w mleku oraz jego fermentowanych produktach (jogurty, kefiry) oraz serach. Dla pracy mózgu potrzebne są z kolei magnez i witamina E, których źródłem są orzechy czy gorzka czekolada. Energię dostarczają produkty zbożowe, razowe pieczywo, razowe makarony, płatki owsiane i otręby bogate w węglowodany - mówi dietetyk Zofia Urbańczyk.

Dla właściwego funkcjonowania potrzebne są też witaminy i minerały, dlatego w jadłospisie ucznia słodycze warto zastąpić owocami, warzywami lub orzechami. Zadbajmy również o to, aby dziecko dostało do szkoły drugie śniadanie, np. kanapkę i wodę mineralną – wówczas chętniej zrezygnuje z pustych kalorii w postaci batonów czy chipsów. Zachęcajmy także młodzież do uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Dajmy dzieciom dobry przykład. - Kiedy rodzice się ruszają, a wspólne wyjście w weekend na rowery jest normą, dziecko przejmuje te nawyki – mówi ambasadorka kampanii „Uwaga Nadwaga” Katarzyna Bujakiewicz.

Spotkania z dietetykiem

Od 16 września do końca listopada, w ramach drugiej edycji akcji „Uwaga Nadwaga” można zaprosić dietetyka na prelekcję do swojej szkoły. Bezpłatne spotkania informacyjne z rodzicami oraz pogadanki dla uczniów z udziałem dietetyka będą miały na celu naukę prawidłowych zasad odżywania. Specjalista ds. żywienia opowie o konsekwencjach wynikających z nieprawidłowej diety oraz wskaże, jak komponować pełnowartościowy jadłospis dla całej rodziny. Chcesz zaprosić dietetyka do swojej szkoły? * Sprawdź, jak to zrobić!*

Podczas trwania kampanii, we wszystkich Centrach Dietetycznych Naturhouse można skorzystać z bezpłatnych konsultacji dietetycznych dla całych rodzin, połączonych z pomiarami ciała oraz oceną sposobu odżywania. Ponadto wszyscy, którzy udadzą się na wizytę do dietetyka otrzymają specjalne poradniki ze wskazówkami dotyczącymi zasad zdrowego żywienia.

Źródło artykułu:Informacja prasowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)