Nago, o kulach, na wózku…
Jaki kolor pasuje do chromu kółek wózka inwalidzkiego? Elegancka czerń, a może modna fuksja. Czy poruszając się o kulach warto kupować żakiety o dopasowanej talii i rękawach ¾. Jak kupić super bieliznę, mając endoprotezę stawu biodrowego?
28.01.2010 | aktual.: 21.06.2010 12:51
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jaki kolor pasuje do chromu kółek wózka inwalidzkiego? Elegancka czerń, a może modna fuksja. Czy poruszając się o kulach warto kupować żakiety o dopasowanej talii i rękawach ¾. Jak kupić super bieliznę, mając endoprotezę stawu biodrowego?
Uczył kobiety rozbierać się i kochać własne ciało, bez względu na jego rozmiar. Teraz najbardziej uwielbiany stylista na świecie, charyzmatyczny Gok Wan, pokaże jak dobrze wyglądać nago… kiedy się jest niepełnosprawnym. Nowa edycja programu kanału Channel Four ruszyła niedawno w brytyjskiej telewizji i już jest przebojem. Sprawia to na pewno nietuzinkowa osobowość prowadzącego oraz poruszany w programie problem, który okazał się niezwykle palący.
Osoby niepełnosprawne to w Polsce tysiące osób o obniżonej sprawności w codziennym funkcjonowaniu, a zatem i wymagających szczególnego podejścia w edukacji, na rynku pracy i w życiu codziennym. Ostatnie pełne dane dotyczące liczby osób niepełnosprawnych w Polsce pochodzą z Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2002,wg którego wyników liczba osób niepełnosprawnych ogółem wynosiła blisko 5,5 mln.
Blisko 13 lat temu Sejm uchwalił Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych. W dokumencie tym, poza zdefiniowaniem prawa osób niepełnosprawnych do aktywnego i pozbawionego dyskryminacji życia, zawarto również katalog praw, wskazujący najważniejsze obszary, w których niezbędne są intensywne działania na rzecz walki z dyskryminacją osób niepełnosprawnych. Nie ma tam mowy o modzie, gdyż tą z definicji uważa się za rzecz zbytku i zwykle nie uznaje się jej za istotną w życiu osób niepełnosprawnych. Są ważniejsze problemy: bariery architektoniczne, ostracyzm społeczny, brak ofert rynku pracy. Moda, mimo zmian stylów i trendów, zawsze łączona byłą z pięknem. Niepełnosprawność to pojęcie łączone z brakiem, ułomnością i niedoskonałością. Kilka lat temu niewidzialne bariery sprawiały, że moda nie uznawała innych ras, niedawno przełamany został monopol szczupłości. Także dzięki programom prowadzonym przez Goka Wana, kobiety o większych niż 38 rozmiar, zaczęły cieszyć się modą oraz własnym ciałem.
Nie wiadomo, czy Wan spowoduje, że osoby niepełnosprawne pokochają swoje ciała, lecz znając jego medialną siłę przekonywania, może sprawi, iż moda zacznie dotyczyć ludzi o mniej doskonałej fizyczności. Anna Nina Orłowska jest jedną z niewielu, nie tylko polskich, projektantek, która doskonale rozumie, jak ważna jest moda w życiu osoby niepełnosprawnej. - Jako osoba niepełnosprawna, wiem, że wyszukanie ubrania, które jest gotowe do założenia, a do tego oryginalne, to nie lada wyzwanie – mówi projektantka - A to za długie rękawy lub nogawki, albo nie można się dopiąć. To problemy większości kobiet, a dochodzą do tego dodatkowe wymagania związane z niepełnosprawnością – zaznacza. W zeszłym roku Anna Nina Orłowska wraz z siostrą otworzyła w Gdyni sklep, którego oferta skierowana jest także do osób niepełnosprawnych. Projekty z metką „N&N Nina i Natka” są nietuzinkowe, modne, czasem awangardowe: niepełnosprawność nie wyklucza przecież zabawy.
Anna Nina Orłowska uważa, że nowy program Goka Wana to dokonały pomysł, skazany na sukces - Każda kobieta chce wyglądać pięknie niezależnie od tego, czy jest zdrowa czy chora, czy sprawna czy niepełnosprawna. To, że wyglądając ładnie czujemy się lepiej nie jest żadnym odkryciem, jednak potrzebujemy motywacji, aby zmienić nasze podejście i spróbować czegoś innego. Ten program może pokazać kobietę niepełnosprawną jako seksowną i równie pociągającą jak zdrową, a to z pewnością zainspiruje widzów do własnej metamorfozy i wiary w swoją kobiecość. Potwierdza to Justyna Stańczuk ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji - Nie odmawiajmy prawa do dobrego samopoczucia oraz świetnego wyglądu osobom niepełnosprawnym. Aktywizacja ludzi niepełnosprawnych powinna przebiegać na różnych polach, a moda jest jednym z nich – mówi Justyna Stańczuk - Fakt, że kobieta ma protezę, albo mężczyzna jeździ na wózku inwalidzkim nie oznacza, że powinni być skazani na szare pokutne wory. To nie jest próżność, tylko zwyczajna ludzka
potrzeba, wiążąca się samoakceptacją – dodaje Stańczuk.
Aimee Mullins jest piękna: ma doskonałe proporcje, niezwykłą twarz i szczupłą talię. Aimee ma także wspaniałe nogi: długie i smukłe. Modelka, ulubienica Alexandra McQuinna, ma ich aż 12 par i porusza się na wybiegu ruchem zwinnego kota. W 2006 roku na peryferiach indyjskiego Ahmedabadu odbył się niezwykły pokaz mody, z udziałem ponad 30 niewidomych modelek, zgromadził blisko dwustuosobową publikę.
Dziewczyny przed występem ciężko ćwiczyły pod okiem choreografa odpowiedni układ choreograficzny oraz własnoręczny makijaż. Na początku lipca 2008 ruszyło w Wielkiej Brytanii reality show "Britain's Missing Top Model" . Udział w nim wzięło osiem dziewczyn z całego świata: wszystkie uczestniczki były niepełnosprawne. Takie wydarzenia mają za zadanie odmitologizować kwestię niepełnosprawności: moda, pierwotnym założeniu, jest wszak demokratyczna i nikomu nie powinno odbierać się prawa, żeby wyglądać dobrze. 24-letnia Sylwia przyzwyczaiła się już do życia na wózku inwalidzkim, ale nadal ciężko jej zaakceptować fakt, iż moda nie jest dla inwalidów – W wielu sklepach odzieżowych są specjalne kabiny dla osób niepełnosprawnych, ale większość półek pozostaje nad poza moim zasięgiem – Sylwia, która liczyć musi na pomoc obcych osób przyznaje, że najwięcej technicznych problemów jest z kupnem bielizny – We wszystkich butikach kabiny są malutkie, o intymności nie ma mowy. Oferta? O ile sportową górę mogę bez problemu
wybrać w którymś ze sklepów, wiem, że żakiety, marynarki i kurtki muszę przerabiać u krawcowej.
Justyna Stańczuk ze Stowarzyszenia Przyjaciół Integracja podkreśla, że ludzie pełnosprawni na ogół nie zdają sobie sprawy jak np. osobie jeżdżącej na wózku trudno jest dobrać marynarkę - Dobranie odpowiedniego kroju i długości jest o wiele bardziej skomplikowane niż w przypadku osób w pełni zdrowych - mówi Stańczuk -Mniejszy lub większy stopień kalectwa zawsze wiąże się z tym, że trzeba dopasowywać rzeczy do swojej niepełnosprawności i raczej trudno liczyć, iż producent dopasuje konkretny produkt do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Dlatego cieszy, ze powstają takie programy, jak show Goka Wana. Domyślam się, że jego urok i charyzma, sprawią, iż program będzie się cieszył popularnością i oprócz wielkiej pomocy ludziom niepełnosprawnym, odmitologizuje również w pewnym stopniu kwestie kalectwa w społeczeństwie.