FitnessNajlepsze diety odchudzające. Jakie dają efekty?

Najlepsze diety odchudzające. Jakie dają efekty?

Najlepsze diety odchudzające. Jakie dają efekty?
Źródło zdjęć: © 123RF
12.12.2018 21:31, aktualizacja: 01.01.2019 22:06

Mówi się, że odpowiednia dieta to już połowa sukcesu w walce o wymarzoną sylwetkę. Jest to szczególnie aktualne w przypadku diet odchudzających, które mają być dla nas sposobem na uporanie się z nadprogramowymi kilogramami. Jakie diety odchudzające możemy zastosować i jakie dadzą one efekty?

Diety odchudzające - rodzaje

Bardzo często nasze nawyki żywieniowe nie należą do najlepszych, co sprawia, że sylwetka nie jest dla nas zadowalająca, a nadprogramowe kilogramy prześladują nas każdego dnia. Ważne wydarzenia takie jak ślub czy inna uroczystość rodzinna albo chęć zmieszczenia się w kostium kąpielowy sprawiają, że desperacko chcemy w krótkim czasie pozbyć się naszego balastu. Z pomocą przyjdą nam skuteczne diety odchudzające, które w dwa tygodnie pozwolą nam schudnąć nawet do kilkunastu kilogramów.

Najbardziej znaną dietą wśród osób szukających sposobu na skuteczne odchudzanie jest dieta białkowa Dukana, która ma wielu przeciwników, ale potrafi być bardzo użyteczna. W ciągu dwóch tygodni jesteśmy w stanie zgubić sporą liczbę kilogramów, dlatego dieta ta zaskarbiła sobie sympatię osób chcących błyskawicznie schudnąć.

Najważniejsza zasada tej diety to całkowite pozbycie się ze swojego jadłospisu węglowodanów, czyli makaronów, chleba, ziemniaków, roślin strączkowych oraz warzyw i owoców. Rzecz jasna też słodyczy, soków owocowych i alkoholu, a zaleceniem jest chude mięso indycze lub ryby (ewentualnie chuda cielęcina lub owoce morza).

Kolejną dietą odchudzającą, która należy do najczęściej stosowanych, jest dieta kopenhaska. Stosunkowo podobna do diety Dukana pod względem jadłospisu, lecz różni się tym, że dozwolone są małe ilości warzyw oraz jeden owoc dziennie. Natomiast tak jak w poprzedniej diecie należy wyeliminować makarony, chleb, ziemniaki i słodycze, a sama dieta polega przede wszystkim na godzinach posiłków i ścisłym trzymaniu się wyznaczonego jadłospisu.

Do godziny ósmej należy zjeść śniadanie, do czternastej obiad, a najpóźniej o osiemniastej kolację. Zabronione jest podjadanie między posiłkami, a ważne jest, aby ciągle pić i uzupełniać wodę w organizmie.

Jedną z najstarszych diet stosowanych do uzyskania wymarzonej sylwetki w krótkim czasie jest również dieta kapuściana. Jak sama nazwa wskazuje, jej podstawą jest zupa kapuściana, do której dodajemy cebulę, paprykę, pomidory oraz seler naciowy.

Opiera się ona głównie na konsumpcji tak skomponowanej zupy, ale można również wzbogacić dietę o lekkie posiłki z ryżu niełuskanego z dodatkami warzyw ugotowanych na parze, jak i surowych. W późniejszych dniach tej diety dozwolone jest również jedzenie mięsa drobiowego i wołowego, ważne jednak jest to, aby było to mięso chude.

Wpływ diety odchudzającej na zdrowie

Dieta odchudzająca z reguły ma przynosić szybkie efekty w krótkim czasie, lecz takie rozwiązanie z pewnością ma wpływ na nasz organizm oraz zdrowie. Przed wyborem diety warto przeanalizować jej zalety, ale również wady oraz konsekwencje zdrowotne. Powinno się również zawsze konsultować dietę odchudzającą z lekarzem lub dietetykiem, którzy pomogą nam w wyborze najodpowiedniejszego rozwiązania dobranego bezpośrednio dla nas.

Diety odchudzające, które dają efekt w krótkim czasie, są dietami bardzo niskokalorycznymi (do 1200 kalorii)
. Należy więc pamiętać, że taka dieta sprawi, iż nasz organizm sięgnie do swoich zapasów i sprowokuje szybkie chudnięcie.

Niestety po skończonej diecie i powrocie do normalnego żywienia możemy się spodziewać efektu jojo, a nawet wzrostu wagi do poziomu wyższego niż przed dietą. Właśnie dlatego bardzo ważne jest stosowanie zbilansowanej diety bogatej we wszystkie składniki odżywcze oraz prowadzenie aktywności fizycznej, który sprawi, że nasza waga będzie spadać jednostajnie i pod kontrolą.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (10)