Najlepsze mięso na rosół. Wrzuć do garnka zamiast udek
Rosół jest jedną z ulubionych zup Polaków. Nie każdy jednak wie, co można zrobić, aby dzięki zmianie mięsa stał się bogaty w kolagen i wartości odżywcze. Zamiast udek czy skrzydełek, warto dodać do niego kurze łapki.
04.11.2024 | aktual.: 04.11.2024 15:35
Większość osób nie wyobraża sobie niedzieli bez rosołu. To właśnie on stanowi najczęściej podstawę niedzielnego obiadu. Z mięsem, warzywami i makaronem, najlepiej domowym, jest nie tylko pyszny, ale i bardzo zdrowy. Aby był jeszcze lepszy, bogaty w kolagen i wartości odżywcze, warto dodać do niego jeden składnik. Są nim kurze łapki.
Kurze łapki tajemnicą najlepszego rosołu
Choć kurze łapki są w wielu krajach uznawane za rarytas, w Polsce budzą mieszane uczucia. W RPA czy Meksyku są jednak powszechnie dostępne na ulicznych targowiskach jako smaczna przekąska. Sekret ich popularności tkwi w bardzo wysokiej zawartości kolagenu, niezbędnego do młodzieńczej skóry i elastycznych stawów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kurze łapki to jednak nie tylko kolagen. Ich składniki odżywcze obejmują także wapń, który wzmacnia siłę kości, współdziałając z witaminą C, która potęguje właściwości zdrowotne. Dieta bogata w kolagen wspomaga także odporność i procesy trawienne.
Jak przygotować rosół na kurzych łapkach?
Przygotowanie rosołu z kurzych łapek nie różni się znacznie od tradycyjnego bulionu. Drobne zmiany mogą jednak przynieść zaskakujące efekty. Najważniejsze jest to, aby kurze łapki pochodziły z dobrego i zaufanego źródła oraz były dokładnie oczyszczone.
Składniki na rosół z kurzymi łapkami:
- 1 porcja rosołowa z kurczaka,
- 400 g wołowiny na rosół,
- 400 g kurzych łapek,
- 5-6 marchewek,
- 2 pietruszki,
- 1 biała część pora,
- 1/4 selera,
- liście laurowe i ziele angielskie,
- sól i pieprz ziarnisty.
Przygotowanie rosołu rozpoczynamy od dokładnego opłukania mięsa i ułożenia go w garnku. Warzywa obieramy i kroimy na mniejsze kawałki. Dodajemy do garnka. Wszystkie składniki zalewamy wodą. Wrzucamy liście laurowe i ziele angielskie "na oko".
Garnek stawiamy na palniku i doprowadzamy do wrzenia. Zdejmujemy szumowiny, a następnie gotujemy bulion pod przykryciem oraz na wolnym ogniu ok. 3-4 godziny. W razie potrzeby uzupełniamy wodę. Przed podaniem rosołu wyjmujemy kurze łapki.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.