Trwa ładowanie...

Najmocniejsze zdjęcia 50-lecia. "Napalm girl" na 1. miejscu

"Napalm girl" – poparzona w wyniku ataku napalmem wietnamska dziewczynka znów jest na ustach całego świata. Zdjęcie, które zrobił jej fotograf Nick Ut, zostało uznane przez Brytyjczyków za najbardziej poruszające w ostatnim 50-leciu.

Share
Najmocniejsze zdjęcia 50-lecia. "Napalm girl"  na 1. miejscu
Źródło: 2014/Associated Press
d3p5m4t

Rok 1972. Południowowietnamskie siły podążają za przerażonymi dziećmi, w tym dziewięcioletnią Kim Phuc (w środku), gdy biegną drogą nr 1 w pobliżu Trang Bang po napaści napalmowej na podejrzane kryjówki Wietnamczyków. Samolot z Wietnamu Południowego przypadkowo zrzucił płonący napalm na żołnierzy i cywilów z południa. Przerażona dziewczynka uciekając zerwała z siebie płonące ubrania. Dzieci, które widzimy na zdjęciu (od lewej) to: Phan Thanh Tam, Phan Thanh Phuc – bracia Kim Phuc, ona sama oraz jej kuzyni: Kim Ho Van Bon i Ho Thi Ting. Za nimi widać żołnierzy 25 Dywizji Armii Wietnamskiej.

"Napalm Girl", syryjski chłopiec i Nelson Mandela

#

Na tę fotografię w sondażu brytyjskiego kanału History zagłosowało 37 proc. badanych. Ich zadaniem było wybrać najbardziej uderzające zdjęcia ostatnich pięciu dekad. Niemniej wstrząsający jest widok ciała syryjskiego 3-latka leżącego na plaży u wybrzeża Turcji. Chłopiec nazywał się Aylan Kurdi i razem z rodziną próbował przedostać się na grecką wyspę Kos. Po 30 minutach podróży ich łódź się wywróciła. Fotografia z 2015 r. stała się symbolem dramatu syryjskich uchodźców, który trwa do dzisiaj.

Trzecie miejsce zajęło ujęcie Nelsona Mandeli opuszczającego więzienie po 20 latach. Czwarta pozycja należy do Buzza Aldrina na Księżycu w 1969 r. Wszystkie zdjęcia możecie zobaczyć tutaj. Brytyjczycy wybrali też ślubny pocałunek księcia Karola i księżnej Diany czy zamach na Ronalda Reagana.

Zobacz także: Paulina Młynarska o dzieciństwie. "Wszystko w życiu jest po coś"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3p5m4t

Podziel się opinią

Share
d3p5m4t
d3p5m4t