Nowy ranking imion. Numer jeden w Polsce zadziwia
Wybór imienia dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji przyszłych rodziców. Jakie imiona cieszą się największą popularnością w pierwszej połowie tego roku? Sprawdzamy najnowsze trendy i analizujemy, co wpływa na wybory rodziców przy nadawaniu imion swoim pociechom.
07.08.2024 | aktual.: 07.08.2024 10:15
Imię to nie tylko sposób identyfikacji, ale także pierwszy dar, jaki rodzice ofiarowują swojemu dziecku. W dzisiejszych czasach jego wybór staje się coraz bardziej świadomy i przemyślany. Rodzice biorą pod uwagę nie tylko brzmienie, ale również znaczenie imienia, jego pochodzenie oraz potencjalny wpływ na przyszłość dziecka.
W pierwszej połowie tego roku zaobserwowaliśmy interesujące trendy w nadawaniu imion noworodkom. Niektóre klasyczne imiona powracają do łask, podczas gdy inne, bardziej nowoczesne lub inspirowane popkulturą, także zyskują na popularności. Jakie imiona były najczęściej wybierane w pierwszej połowie 2024 roku?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Znamy najpopularniejsze imiona dla dzieci
Ministerstwo Cyfryzacji co roku udostępnia na portalu dane.gov.pl zestawienie imion nadawanych dzieciom w Polsce. Ranking obejmuje zarówno te najpopularniejsze, jak i rzadko spotykane czy unikatowe.
Okazuje się, że w tym okresie na szczycie listy znalazło się imię Maja dla dziewczynek oraz Nikodem dla chłopców. To interesująca zmiana, ponieważ o ile Nikodem utrzymał swoją pozycję lidera z poprzedniego roku, to Maja dokonała znaczącego awansu z piątego miejsca, które zajmowała w 2023 roku, na sam szczyt tegorocznego rankingu.
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek
Aż 2309 dziewczynek dostało imię Maja. Na drugim miejscu znalazła się dotychczasowa liderka, czyli Zofia (2252). Ostatnie miejsce na podium zajmuje Zuzanna z 1974 zarejestrowanych dziewczynek. Na następnych miejscach znalazła się Hanna (1966), Laura (1898), Julia (1667), Oliwia (1623), Pola (1592), Alicja (1585) i Maria (1340).
Ministerstwo Cyfryzacji zaobserwowało znaczący wzrost popularności imienia Iga, które obecnie plasuje się na 14. pozycji wśród imion żeńskich, z 1183 nadaniami. Eksperci sugerują, że ten trend może być bezpośrednio związany z imponującymi osiągnięciami polskiej tenisistki Igi Świątek na arenie międzynarodowej.
Jednocześnie zwrócono uwagę na imiona, które w tym roku były wybierane zdecydowanie najrzadziej. Wśród imion kobiecych o najmniejszej częstotliwości nadawania znalazły się takie jak: Walentyna, Oda, Albina, Grażyna, Ema, Lola, Luisa, Rima, Kora oraz Esmeralda.
Najpopularniejsze imiona dla chłopców
Jeśli chodzi o imiona męskie, na czele rankingu znajduje się Nikodem z imponującą liczbą 3075 nadań. Kolejne miejsca zajmują Jan (2584), Aleksander (2549) i Antoni (2541). W pierwszej dziesiątce znalazły się również Franciszek (2225), Leon (2162), Ignacy (2099), Jakub (1989) oraz ex aequo Stanisław i Mikołaj, oba z 1773 nadaniami.
Na przeciwnym biegunie znalazły się imiona wybierane najrzadziej. Wśród nich wymienić można takie unikaty jak Muaz, Ayan, Alessandro, Rayan, Tadej, Gorsey, Aras, Simon, Bolko czy Zeus. Te nietypowe wybory świadczą o rosnącej kreatywności rodziców w poszukiwaniu oryginalnych imion dla swoich synów.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.