W PRL‑u to imię było hitem. Od 9 lat nikt go nie nadał

Imię Genwefa ostatnio nadano w 2015 roku
Imię Genwefa ostatnio nadano w 2015 roku
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

10.07.2024 12:20, aktual.: 10.07.2024 14:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kiedyś było znanym imieniem. Obecnie jednak niezwykle trudno nam będzie znaleźć jego posiadaczkę. W 2015 roku nadano je zaledwie dwóm dziewczynkom. Co oznacza?

Wiele osób twierdzi, że z nadaniem imienia wiąże się nabycie pewnych cech charakteru. Część społeczeństwa z konkretnymi imionami wiąże pewne stereotypy oraz skojarzenia. W ciągu ostatnich lat wciąż na liście tych najpopularniejszych pojawiają się, w różnej kolejności, te same imiona. Niektóre zaś, które niegdyś uchodziły za wyjątkowo modne i "na czasie" prawie zanikają.

To konkretne imię ma piękne brzmienie. Jeszcze w czasach PRL-u można było nie z aż takim trudem napotkać noszącą je kobietę. Dziś graniczy to z cudem. O jakim imieniu mowa i co dokładnie oznacza?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Wyjątkowe znaczenie nie wystarcza? To imię zanika

Genowefa to naprawdę oryginalne imię. Choć brzmi bardzo poetycko, jest nadawane niesamowicie rzadko. Dla wielu skojarzy się od razu z postacią Genowefy Pigwy, postaci z kabaretu, którą odgrywał Bronisław Opałka. Pani Pigwa była wiejską seniorką, mieszkającą w Napierstkowie, o wyjątkowej osobowości, a jej teksty uchodzą za kultowe.

Językoznawcy mają dwie teorie dotyczące pochodzenia tego imienia. Jedna z nich jego korzeni dopatruje się u dawnych Słowian. Genowefa miała wówczas oznaczać "dziewczynę z siłą". Druga hipoteza zakłada, że imię wywodzi się od Celtów i może być tłumaczone jako "ta pochodząca z nieba", co jest rozumiane dwojako; jako osobę zesłaną przez boga lub tą, która urodziła się w majętnej rodzinie.

Ostatnio imię Genowefa nadano dwóm dziewczynkom w 2015 roku. W kolejnych latach żaden rodzic nie posilił się na taką oryginalność. Warto też wiedzieć, że według oficjalnej bazy imion, zaledwie 49 147 Polek nosi to imię.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

© Materiały WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także