Piękne, zapomniane imię. W 2023 nadano tylko trzem dziewczynkom

To imię nadawane jest coraz rzadziej
To imię nadawane jest coraz rzadziej
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

11.07.2024 22:16, aktual.: 12.07.2024 07:24

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rodzicom zależy często, by imię dla ich dziecka było nie tylko wyjątkowe, ale także miało niezwykłe znaczenie. Zgodnie z danymi podanymi w serwisie dane.gov.pl istnieje jedno, którego popularność drastycznie maleje. W 2023 r. nadano je zaledwie trzem dziewczynkom.

Zofia, Zuzanna i Laura - to właśnie te imiona cieszyły się w ubiegłym roku największą popularnością wśród rodziców, którym urodziły się córki. Choć lista jest naprawdę długa, tym razem chcemy przyjrzeć się imieniu, które w ostatnich latach nadawane jest coraz rzadziej. Dlaczego Dagna przestała cieszyć się w naszym kraju uznaniem? Sprawdźcie.

Tylko trzy dziewczynki otrzymały w 2023 r. imię Dagna

Wiele osób nie bez powodu kojarzy je z imieniem Dagmara. W końcu są do siebie bardzo podobne, a w dodatku oba wywodzą się ze Skandynawii. To jednak jedyne co je łączy. Dagna w rzeczywistości ma bowiem zupełnie inne znaczenie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Składa się z połączeń dwóch słów "dag" oraz "ny" tłumaczonych jako "nowy dzień". Z kolei imię Dagmara oznacza "sławny dzień" lub według niektórych także "sławną pannę".

Chociaż Dagna jeszcze niedawno cieszyła się sporym uznaniem, obecnie nosi je zaledwie 637 kobiet. W przyszłości liczba ta może się jednak niewiele się zmienić, bowiem w 2023 r. nadano je wyłącznie trzem noworodkom.

Czy można zmienić imię swojemu dziecku?

W USA często zdarza się, że rodzice zmieniają imiona swoim dzieciom. Tak też zrobiła Kylie Jenner, która długo utrzymywała w tajemnicy to, jak finalnie nazwała swojego syna. W Polsce również istnieje taka szansa. W końcu tuż po narodzinach dziecka możemy nie być jeszcze pewni swojego wyboru.

Okazuje się, że rodzice mogą to zrobić maksymalnie w ciągu sześciu miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia dziecka. Wystarczy, że złożymy w urzędzie oświadczenie o zmianie imienia lub imion, które zostały wpisane po jego narodzinach w tym właśnie dokumencie.

Zapraszamy na grupę FB – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (11)
Zobacz także